پیروزی هنر مبارك

پیروزی هنر مبارك بازار مقاله: حجت اللّه ایوبی دبیركل كمیسیون ملی یونسكو- ایران در یادداشتی اختصاصی برای ایرنا از مواجهه هنر با كرونا نوشت و پیروزی هنر را در این رویارویی تبریك گفت.


كرونا در جنگ تن به تن و كوچه به كوچه صنعت و علم و بشر را غافلگیر كرد. همه نقشه ها را در آنی به هم زد. ارتش های بزرگ به زانو درآمدند. ناوهایی كه در اقیانوس ها خدایی می كردند پرچم كرنش و تسلیم برافراشتند و رنجور و هراسان در ساحل های امن تر پناه گرفتند. مدعیان فتحِ دیگر كهكشان ها كوچه به كوچه عقب نشستند. صاحبان علم و صنعت و فناوری و انالحق گویان روز زمین به خانه خزیدند. نقاب بر چهره كشیدند. درب ها بر روی خود بستند. علم و دانش و صنعت سرگشته و پای در گل ماند. جهان در چشم به هم زدنی به تسخیر سپاه مهاجم كوید ۱۹، این مهاجمان تاجدار نادیدنی درآمد. جهان تسلیم شد. آهن و بتون و شمشیر و درفش در برابرش در هم شكست.
ناگهان اما اسیران جنگی خانه نشین به خود آمدند. با نغمه های موسیقی و با بوی خوش شعر و ادب و عرفان برخاستند. رقص كنان. دستی به سمت آسمان و دگر دستی به سمت زمین. نغمه جان سردادند و جانی دگر گرفتند. میدان های پیروزی كرونا با رقص تیمارگران عشق و سربازان سلامت، به آوردگاه هزیمت این دشمنِ نادیدنی تبدیل شد. قدرت جادویی هنر، تخت ها و راهروهای خوفناك بیمارستان ها را باغ و بوستان كرد. گلستانی پر از نغمه های عاشقانه. هنر به خانه ها رسید. فیلم ها، كتاب ها، قصه ها، نغمه ها و رقص، خانه ها را پر كرد از امید. زندان خانگی به یمن آفریده های هزاران هزار ساله هنرمندان، گلشنی شد پر از بنفشه و ریحان. هراس و وحشت از پنجره ها گریخت. هنر، مردمان زندانیِ در خانه ها را به بالكن ها كشاند. سازها كوك شد. نغمه ها شروع شد و بالكن ها شد جلوه گاه هنرِ هنرمندان. دست ها در رنگ، پنجه ها درچنگ. هنر بر كرونا پیروز شد. این لشكر هولناك، اما در مقابل آنچه كه از جنس جان است و روح انسانیِ انسان، تاج از سر برداشت و زانوی ادب بر زمین زد. و به چشم جان و با معجزه هنر آزمودیم این گفته زیبای شمس تبریزی را كه: «ما آنیم كه زندان را بر خود بوستان گردانیدیم. چون زندان ما بوستان گردد، بنگر كه بوستان ما خود چه باشد».
فضای مجازی كه پرشده بود از رجزخوانی های زورمداران و شهرت پیشگان بی هنر، آوردگاه زیبایی و آفرینش های هنری، ساز و آواز و انسان دوستی، كژی و ناراستی ها را از فضای مجازی پس راند. انسانیت انسان خودرا باردیگر نشان داد. كرونا بر پول و پورشه و آهن پیروز شد. در این نبرد سهمگین، بازارهای بورس و دلار و سكه و جنگ افزار از رونق افتاد. اما بازار ساز و آواز، ادب و عرفان، در یك كلمه بازار «هنر» پررونق شد.
پیروزی هنر مبارك باد.منبع:

1399/02/04
14:07:42
5.0 / 5
3223
تگهای خبر: صنعت , علم , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی