كشف منظومه ای با 6 سیاره كه با ریتمی هماهنگ مدار می زنند

كشف منظومه ای با 6 سیاره كه با ریتمی هماهنگ مدار می زنند بازار مقاله: پژوهشگران منظومه ای با 6 سیاره كشف كرده اند كه یكی از آنها ابر زمین است. سیارات این منظومه با ریتمی هماهنگ دور ستاره شان مدار می زنند.به گزارش بازار مقاله به نقل از نیوزویك، پژوهشگران یك منظومه با ۶ سیاره كشف كرده اند كه بطور ریتمیك و هماهنگ دور یك ستاره مدار می زنند.
طبق تحقیقی كه در ژورنال Astronomy&Astrophysics انتشار یافته ستاره این منظومه HD ۱۵۸۲۵۹ نام دارد. یكی از این ۶ سیاره ابر زمین و ۵سیاره دیگر مشابه نپتون اما كوچكتر از آن هستند.
مشخصات این منظومه عجیب توجه ستاره شناسان را جلب كرده است. تاكنون پژوهشگران حدود ۱۲ منظومه كشف كرده اند كه ۶سیاره یا بیشتر داشته باشند. اما نكته جالب و حائز اهمیت درباره این منظومه فاصله منظم میان سیارات آن است. شیوه مدار زدن این سیارات دور ستاره نیز جالب است. وقتی نزدیك ترین سیاره به ستاره، ۳ بار دور آن مدار می زند، سیاره بعد از آن(سیاره دوم) دومین مدار دور ستاره را تكمیل كرده است.
همچنین هنگامیكه دومین سیاره برای بار سوم دور ستاره مدار می زند، سیاره سوم این منظومه دومین مدار دور ستاره را تكمیل می كند. این الگو در تمام ۶ سیاره تكرار می شود.
به گفته پژوهشگران این الگوی خاص مدار زدن، سرنخ هایی درباره نحوه ایجاد منظومه فراهم می آورد.
مشاهدات نشان میدهد این منظومه متراكم است و فاصله بین دورترین سیاره تا ستاره HD ۱۵۸۲۵۹ حدود ۲.۶ بار كمتر از فاصله بین خورشید و عطارد در منظومه شمسی است.
استفان اودری یكی از پژوهشگران این پژوهش در دانشگاه ژنو می گوید: تابحال چند منظومه متراكم مانند TRAPPIST-۱، Kepler-۸۰ شناسایی شده اند. تصور می شود این منظومه ها در فاصله ای زیاد از ستاره شكل گرفته و بعدا به سمت آن حركت كرده اند.


منبع:

1399/02/03
13:41:11
5.0 / 5
3177
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشگاه , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی