هوش مصنوعی چگونه از یافته های علوم شناختی بهره می برد

هوش مصنوعی چگونه از یافته های علوم شناختی بهره می برد به گزارش بازار مقاله دبیر ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی اظهار داشت: علوم شناختی قابلیت های شناختی موجود زنده را شناسایی می كند و در اختیار پژوهشگران هوش مصنوعی قرار می دهد.به گزارش بازار مقاله به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجید نیلی احمدآبادی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار داشت: برای توسعه فناوری شناختی روش های گوناگونی وجود دارد. یكی از آنها خلاقیت و نوآوری است كه به طراحی الگوریتم منتهی می شود.
وی اضافه كرد: تقلید و الگو برداری از موجودات زنده روش دیگر است كه در این روش كاربرد علوم و فناوری های شناختی مشخص می شود. در علوم شناختی قابلیت های شناختی موجود زنده شناسایی می شود.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اعلان اینكه در هوش مصنوعی نیز چگونگی فعالیت موجودات هوشمند موضوع مهمی است، اظهار داشت: علوم شناختی این دانش را در اختیار پژوهشگران هوش مصنوعی قرار می دهد.
وی افزود: از طرفی در علوم شناختی موجودات پیچیده مانند انسان بررسی می شوند و این ارزیابی بوسیله تحلیل و پردازش داده ها است. هوش مصنوعی هم از یافته های علوم شناختی الهام می گیرد و از طرفی ابزاری در مطالعات این حوزه شمرده می شود.
نیلی احمدآبادی اضافه كرد: همین طور صدها حسگر در سیستم های هوشمند عمل می كنند كه حجم بالایی از اطلاعات را پردازش می كنند. این سیستم ها باید در هر لحظه از نوع اطلاعاتی كاربردی اطلاع داشته باشند. با علوم شناختی ساختار مدل كنترل توجه را از مدل شناختی به دست می آوریم و استفاده می نماییم. یعنی تجربه بدست آمده از موجود هوشمند با بهره گیری از مطالعات شناختی بدست می آید و مانند یك ساختار به ربات انتقال داده می شود تا ربات تجربه كند و خود نیز تجربیاتیرا افزودن بر آن داشته باشد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اشاره كرد: پس این ساختار یك نقطه شروع است؛ انتقال تجربه از موجود هوشمند به ربات اتفاقی است كه رخ می دهد. ربات ها باتوجه به مدل مدنظر توسعه می یابند و ساختارشان بهینه می شود.


منبع:

1399/01/31
11:58:17
5.0 / 5
3168
تگهای خبر: پژوهش , علم , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی