تهیه كننده حوا مریم عایشه :

حوا مریم عایشه به هیچ وجه فمنیستی نیست

حوا مریم عایشه به هیچ وجه فمنیستی نیست به گزارش بازار مقاله تهیه كننده «حوا مریم عایشه»، اظهار داشت: این فیلم به هیچ عنوان فمینیستی نیست چون كه یك فیلمساز زن از دغدغه های خودش صحبت كرده است.جلسه نقد و بررسی فیلم «حوا، مریم، عایشه» ساخته صحرا كریمی، با حضور كتایون شهابی تهیه كننده فیلم و رضا زمانی منتقد سینما، برگزار گردید.

رضا زمانی در ابتدای این جلسه اظهار داشت: ما در مورد فیلمسازی در كشورهای زیادی اطلاعات داریم اما در مورد ساخت فیلم در افغانستان چیز زیادی نمی دانیم و امروز كه میزبان كتایون شهابی تهیه كننده این فیلم از سینمای افغانستان هستیم شادمانی می شویم تا توضیحاتی را در این مورد از ایشان بشنویم.

كتایون شهابی هم اظهار داشت: افغانستان به خاطر سال های زیادی كه در در آنجا جنگ بوده است چیزی بعنوان صنعت سینما ندارد. كابل چند سالن سینما دارد كه بعنوان مثال، یكی از آنها متعلق به ایران و یكی دیگر متعلق به فرانسه است.

وی با اشاره به اینكه سینمای ایران در دنیا جزء سینماهای برتر است، افزود: افغان های مهاجری كه در ایران بزرگ شده اند، در ایران با صنعت سینما آشنا شده اند. صحرا كریمی كارگردان فیلم از پدر و مادر افغان و در ایران متولد شده است. در ۱۶ سالگی به صورت اتفاقی برای بازی در فیلم «دختران خورشید» ساخته مریم شهریار، انتخاب گردید. بازی در این فیلم سبب علاقه صحرا كریمی به سینما شد و پس از شركت فیلم در یكی از جشنواره های خارجی، از ایران خارج شد و به اسلواكی رفت و پناهندگی گرفت و تا دكترای كارگردانی سینما تحصیل كرد.

شهابی تصریح كرد: صحرا كریمی پس از ساخت چندین فیلم كوتاه به افغانستان بازگشت و با همكاری یونیسف برای تهیه گزارشی تصویری از وضعیت زنان و كودكان به نقاط مختلف افغانستان سفر كرد. من در جشنواره آنتالیا با او آشنا شدم و قرار شد با هم همكاری داشته باشیم.

این پخش كننده بین المللی همینطور اظهار داشت: طبیعی است كه من بعنوان تهیه كننده فیلمی را انتخاب می كنم كه با داستان آن ارتباط برقرار كنم و با كارگردانی كار می كنم كه كه توانایی ساخت آنرا داشته باشد. اما بعنوان تهیه كننده در كار كارگردان دخالت نمی كنم و احترام می گذارم تا فیلم خودش را بسازد و تنها وظیفه خودم می دانم به او كمك كنم تا فیلمی كه می خواهد بسازد.

وی خاطرنشان كرد: زمانی كه آماده فیلم برداری شد و مجوزهای امنیتی لازم را گرفته بود، به من اطلاع داد اما چون زمان زیادی نداشت فیلم برداری را بدون حضور من در كابل طی حدودا ۴۰ روز انجام داد. فیلمبردار، منشی صحنه و بسیاری دیگر از عوامل و همینطور تجهیزات فیلم برداری را از ایران آورده بودند و برای تأمین امنیت آنها احتیاج به بادی گارد بود، بنابراین مجوز امنیتی تهیه كردند. فیلم برداری ۳ سال پیش بود و درطول آن ۴۰ روز، ۵ حمله انتحاری در كابل صورت گرفت. پس از اتمام فیلم برداری راش ها را برای من فرستاد و من دیدم كه فیلم درآمده و از او دعوت كردم ۸ ماه به ایران آمد و تمام مراحل پس از تولید را در ایران انجام دادیم.

شهابی افزود: تدوین را مستانه مهاجر، صداگذاری را محمدرضا دلپاك و تصحیح رنگ و جلوه های ویژه را كامران سحرخیز در استودیو روشنا، انجام دادند. بعد از اتمام، طبق قوانین جشنواره های جهانی، جهت شركت در آنها، فیلم باید حداقل ۷ روز در كشور سازنده نمایش داده شود. علیرغم این كه خیلی خطرناك بود اما به جای ۷ روز، ۲۰ روز اكران بود چون مردم افغانستان تمایل زیادی به دیدن این فیلم داشتند، به شكلی برای نخستین بار خودشان را می دیدند و هم ذات پنداری می كردند.

تهیه كننده «حوا مریم عایشه» توضیح داد: این فیلم یك مقطع یك روزه از زندگی ۳ زن مختلف است. حوا یك زن سنتی است كه حتی نمی تواند به كلینیك برود و تمام روز باید به پدر و مادر همسرش خدمت كند و به شكلی در قفس است. اگر این قسمت از دو زن دیگر طولانی تر است، عمدی بوده، چون باید ملال زندگی چنین زنی را نشان دهد و حس در قفس بودن او را به مخاطب منتقل كند. بازخورد فیلم در جشنواره های خارجی نشان داد كه در این مورد موفق عمل كرده است. مریم كه یك زن روشن فكر است و ما او را در بیرون از خانه می بینیم، تنهاست و همسرش او را تنها گذاشته است. در مورد مریم، باید حس تنهایی او به مخاطب منتقل می شد.

وی افزود: فیلم به هیچ عنوان فمینیستی نیست و یك فیلم ساز از دغدغه های خودش صحبت می كند و صحرا كریمی بعنوان یك زن، روی دغدغه های خودش مسلط است. نامزد عایشه، نماینده نسل جدید مردان افغان است. مردان نسل قبلی افغانستان به جنسیت خود می بالند و زنان را به خاطر زن بودنشان تحقیر می كنند و جامعه ای شدیدا مردسالار دارند.

شهابی تصریح كرد: در اكران فیلم در تهران كه افغان های زیادی آمده بودند، مردان چون با تصویر خودشان روبرو شده بودند حالشان بد می شد و سالن را ترك می كردند و باردیگر بر می گشتند. رئیس جمهور كنونی افغانستان، محمد اشرف غنی، در قوانین كشورش تغییرات زیادی را انجام داده تا جامعه از این حالت مردسالاری بیرون برود. مثلا، در قوانین جدیدشان الزامی شده كه در كابینه دولت حداقل ۳ وزیر زن و ۲۶ درصد از نمایندگان هم زن باشند. صحرا كریمی هرچند شیعه و متولد ایران است، به سمت ریاست افغان فیلم كه به شكلی معاونت سینمایی افغانستان است، منصوب شده است. این سیاست ها خیلی پیشروانه است، اما زنان افغان هنوز نمی توانند از آنها استفاده كنند، چون این قوانین جدید از عرف جامعه پیشروتر است. ۴۰ سال زندگی در جنگ، تحقیر و خشونت را برای زنان افغان عادی كرده است.

فیلم سینمایی«حوا مریم عایشه» به كارگردانی صحرا كریمی و تهیه كنندگی كتایون شهابی الان در سینماهای هنر و تجربه درحال اكران است.


1398/10/24
19:23:28
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: امنیت , جشنواره , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی