كانون سراسری فرهنگ و هنر فرصت همنشینی نهادهای دولتی و صنفی

كانون سراسری فرهنگ و هنر فرصت همنشینی نهادهای دولتی و صنفی به گزارش بازار مقاله معاون فرهنگی و پژوهشی موسسه خانه كتاب با اشاره به آنكه تشكیل انجمن صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه آرزویی ۴۰ ساله بوده، اظهار داشت: حالا در ۴۱ سالگی انقلاب اسلامی شاهد این همنشینی شیرین با تشكیل كانون سراسری فرهنگ، هنر و رسانه و ارتباط مستقیم و همدلانه میان فعالان این عرصه با بدنه دولت و دولتمردان هستیم.


پنجم شهریورماه سال جاری (۱۳۹۸)، پس از بیشتر از یك سال كار كارشناسی، برگزاری نشست های مختلف تخصصی و گفت وگومحور با همراهی و مشاركت نمایندگان خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر و انجمن های هنرمندان مجسمه ساز، نویسندگان كودك و نوجوان، صنفی روزنامه نگاران استان تهران، عكاسان ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیك، هنرمندان سفالگر ایران، خوشنویسان ایران، ویراستاران، داستان نویسان، هنرمندان نقاش و انجمن تصویرگران ایران و موافقت و امضای وزرای تعاون، كار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش نویس تصویب نامه و دستورالعمل نحوه تشكیل و فعالیت انجمن های فرهنگ، هنر و رسانه كشور تهیه و به هیات دولت تقدیم و یكشنبه (۱۹ آبان ) در جلسه هیات دولت بررسی و با اتفاق آرا تصویب گردید.
بر اساس این مصوبه امكان تشكیل كانون فراگیر و سراسری فرهنگ، هنر و رسانه و كانون انجمن های صنفی همگن برای نخستین بار بعد از انقلاب شكوهمند اسلامی ایران فراهم آمده است.
سیدسعید میرمحمدصادق در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهاركرد: تا هنگامی كه نتوانیم به هنرمندان جامعه مان احترام بگذاریم نمی توانیم انتظار شكل گیری جامعه فرهیخته را داشته باشیم.
وی تصریح كرد: در نگاهی كلان تر جامعه انسانی، همگام با كرامت است كه معنای فرهنگی به خود می گیرد. اگر هدف حركت فرهنگی در جامعه، كوشش برای انسان سازی باشد در این راستا پیش قراولان تحقق این مهم، بدون شك هنرمندان، نویسندگان، فعالان فرهنگی و اصحاب قلم و رسانه خواهند بود.
وی تاكیدكرد: تردیدی وجود ندارد كه انسان به امید زنده است! و برای ساختن فردایی پر امید تمام تلاش خویش را استوار می كند تا زندگی ای شایسته خود، فرزندان و جامعه اش شكل دهد.
میرمحمد صادق افزود: در این میان اگر مقرر است بدنه دولت و دولتمردان در امتداد مسیر ساخت زندگی افراد جامعه یاری گرشان باشند، مهمترین ابزار آنها فعالان عرصه فرهنگ، هنر و رسانه خواهد بود. پس با دقت به این اصل، توجه همه جانبه به این دسته از افراد می تواند تضمین دهنده ساخت فردایی بهتر برای جامعه و تزریق نگاه امیدوارانه توام با تعالی، كرامت و انسان سازی به واسطه فعالیت فعالان عرصه هنر، فرهنگ و رسانه باشد.
در مباحث جامعه شناسی عنوان شده است كه ساخت جامعه انسانی و فرهنگی نه بر اساس شورش كه بر مفهوم آرامش شكل می پذیرد. آرام ساختن جامعه هم جز با تولیدات فرهنگی، هنری و مجاهدت اصحاب قلم و رسانه ها صورت نخواهد گرفت. پس اگر مقرر است جامعه آرمانی در حوزه عدالت و توسعه فرهنگی داشته باشیم نخست باید نگاه عدالت محور و مساوات گونه خویش را به فعالان عرصه فرهنگ، هنر و رسانه روا داریم.
معاون فرهنگی و پژوهشی موسسه خانه كتاب اشاره كرد: جامعه هنرمندان، نویسندگان، فعالان فرهنگی و اصحاب رسانه مظلوم ترین بخش از تشكل های اجتماعی كشور را شكل می دهند. افرادی كه بی هیچ ادعایی مهمترین خوراك جامعه؛ یعنی خوراك فرهنگی را تولید و به مخاطبان شان كه عموم افراد جامعه هستند هدیه می كنند. اما به محض اینكه حقی از آنها ضایع می شود و یا در سال های كهنسالی به كم كاری مبتلا می شوند دیگر دست یاری گری برای پشتیبانی از آنها نیست.
به گفته معاون فرهنگی و پژوهشی موسسه خانه كتاب امروز باید سینه جلو داد و خوشحال بود كه با مصوبه هیات دولت و تشكیل انجمن صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه آینده فعالان این عرسه هم مانند هدف آنها كه بخشیدن آرامش و ارتقاء سطح كرامت و فرهنگ جامعه است، با دستان حمایتگر مسؤلان دولتی پشتیبانی می شود.
میرمحمدصادق تصریح كرد: زمانی كه فعالیت فعالان فرهنگ، هنر و رسانه از سوی دولت و دولتمردان مورد احترام باشد، امید به تحقق مفهوم جامعه فرهنگی به واسطه فعالیت آنها مانند چتری گستره جامعه را در بر خواهد گرفت. در اجرایی شدن این مهم دیگر مانند گذشته شاهد مهاجرت ها، كمرنگ شدن اشتیاق و یا ایجاد فاصله میان جامعه هنرمندان و بدنه دولت و كم كاری آنها نخواهیم بود و بار دیگر مانند دهه های نخست انقلاب شكوهمند اسلامی در تمامی كُنش های اجتماعی، پیشقراولان و رهبران عموم افراد جامعه را جامعه هنرمندان، فرهنگیان و اصحاب رسانه تشكیل خواهند داد.

معاون فرهنگی و پژوهشی موسسه خانه كتاب اشاره كرد: تشكیل انجمن صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه از شعار به عمل كه با مصوبه هیات دولت در دولت تدبیر و امید محقق شد، در حقیقت فرصت همنشینی نهادهای صنفی و دولتی را فراهم می آورد. اتفاقی كه آرزویی به تاریخ بیشتر از چهار دهه از انقلاب شكوهمند اسلامی مان را با خود به همراه دارد. حالا در ۴۱ سالگی انقلاب اسلامی شاهد این همنشینی شیرین با تشكیل كانون سراسری فرهنگ، هنر و رسانه و ارتباط مستقیم و همدلانه میان فعالان این عرصه با بدنه دولت و دولتمردان هستیم.1398/09/15
21:44:36
5.0 / 5
4291
تگهای خبر: پژوهش , كارشناس , كتاب , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی