بنیاد ملی نخبگان اعلام كرد؛

پاشنه ‎آشیل مغالطه در مبحث مهاجرت نخبگانی

پاشنه ‎آشیل مغالطه در مبحث مهاجرت نخبگانی به گزارش بازار مقاله بنیاد ملی نخبگان در مورد سوءاستفاده از نام چهره های شناخته شده علمی و سیاسی و بیان نقل قول های ساختگی و منتسب به آنها را یكی از محورهای اصلی در فرافكنی در مبحث مهاجرت نخبگانی بیان نمود.به گزارش بازار مقاله به نقل از بنیاد ملی نخبگان، یكی از موضوعات مهم در حوزه انتشار اخبار در رابطه با مهاجرت نخبگان، استفاده از نام برخی چهره های علمی یا سیاسی و استنادهای بی پایه و اساس به موضع گیری های آنان است.
به عنوان نمونه در یكی از ادعاهای مطرح شده، عنوان می شود حمید گورابی؛ رئیس پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی هم اخطار داد كه دانشمندان رشته سلول های بنیادین ایران هر روز بیشتر از گذشته جذب دیگر نقاط جهان می شوند.
این نقل قول در شرایطی مطرح می شود كه به صورت مشخص در جستجوها یافت نشده است.
علاوه بر آن باید یادآوری كرد كه دكتر حمید گورابی؛ رئیس پیشین پژوهشكده/ پژوهشگاه رویان با عنایت به پیشرفت های صورت گرفته در این عرصه در كشور و عدم تأمین منابع كافی برای توسعه فعالیت پژوهشگران حوزه سلول های بنیادین، اعلام نمود كه هم زمان با گسترش سرمایه گذاری های صورت گرفته در كشورهای دیگر همچون كشورهای حوزه خلیج فارس، دانشجویان تحصیلات تكمیلی برای تكمیل تحقیقات و پژوهش های خود به كشورهای دیگر مهاجرت می كنند.
در یكی دیگر از این ادعاها، مطرح شد: پروفسور عباس میلانی؛ مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می گوید: فرار مغزها در چند سال گذشته ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران آسیب زده است.
حال باید دانست حتی با پیش فرض غلط، اگر مهاجرت را به‎ طور كامل خسارت محسوب كنیم؛ خسارت ناشی از خروج نخبگان با فرض همه داده های نادرست متن شامل داده غلط خروج سالانه مهاجران نخبه (۱۸۰ هزار در هر سال!) و تخمین غلط هزینه كرد دولت برای هر كدام از نخبگان خارج شده (۱ میلیون دلار برای هر نفر!) و محاسبه آن طی ۴۰ سال، بازهم عدد محاسبه شده، حتی ۱۰ برابر خسارت ناشی از جنگ ایران و عراق نخواهد شد.
پر واضح است كه مهاجرت نخبگان و تحصیل كردگان همواره خسارت محسوب نمی گردد، و در بسیاری موارد نیروی انسانی مهاجر یك كشور فواید و خدمات زیادی برای آن كشور ایجاد می كنند.
این فواید در بازگشت دائم یا موقت آنها به كشور، ایجاد شبكه های انسانی، انتقال دانش و فناوری، سرمایه گذاری و ارسال وجوه و غیره برای كشور مبدأ كسب می شود. از جانب دیگر، دكتر عباس میلانی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا نیست.
عباس میلانی در مصاحبه صورت گرفته در سال ۲۰۱۰ به نقل از اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ایران، گفته است: «طبق اعلام این كمیسیون هزینه خروج نخبگان از هزینه ۸ سال جنگ تحمیلی بسیار بیشتر است»؛ ازاین رو منبع اصلی این مطلب اظهارات اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی است كه به صورت دقیق چنین ادعایی منتسب به آنان یافت نشده باآنكه در مصاحبه های دیگر مسؤلان ارقام مختلفی بعنوان خسارت سالانه مهاجرت نخبگان از كشور مطرح گردیده است.

1398/09/13
23:57:00
5.0 / 5
5440
تگهای خبر: آموزش , پروفسور , پژوهش , تحقیق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی