در پژوهشگاه رویان؛

اثر نوعی ژن در بروز ناباروری مردان بررسی گردید

اثر نوعی ژن در بروز ناباروری مردان بررسی گردید به گزارش بازار مقاله محققان كشور موفق به بررسی اثر ژن EIE۱AY در بروز آزوسپرمیا در بیماران شدند.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، یكی از علل مهم ناباروری مردان آزوسپرمیا است. آزوسپرمیا به شرایطی گفته می شود كه در مایع منی مرد، اسپرمی یافت نمی گردد. یكی از ژن های مهم در تولید طبیعی اسپرم« EIE۱AY » است كه در محل ژن های مربوط به آزوسپرمیا جای گرفته است.
به منظور بررسی تفاوت های نوكلئوتیدی در ژن EIE۱AY و مقایسه این تفاوت ها با اختلالات تولید اسپرم و ارتباط آن با آزوسپرمیا در جامعه ایرانی، محققان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه جواهر لعل نهرو هند، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن، ۳۰ بیمار ایرانی مبتلا به آزوسپرمیا غیر مخرب بعنوان گروه نمونه و ۳۰ بیمار بارور طبیعی كه دست كم یك فرزند داشتند بعنوان گروه كنترل انتخاب شدند.
تفاوت های نوكلئوتیدی ژن EIE۱AY در اگزون ۳ و اگزون ۵ در هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Current Urology به چاپ رسیده است، به صورت كلی سه اختلاف نوكلئوتیدی در ژن EIE۱AY را نشان داد، یكی در منطقه اینترونیك اگزون ۳، یكی در ناحیه غیركدشونده اگزون و یكی در منطقه اگزونیك اگزون ۵. این یافته نشان داد تفاوت مفهوم داری در ژن مورد نظر میان دو گروه آزمایشی وجود ندارد. در نتیجه نمی توان ارتباطی میان جهش های ژن EIE۱AY و آزوسپرمیا برقرار كرد.
نتایج این پژوهش نشان داد جهش در ژن EIE۱AY باعث بروز آزوسپرمیا نیست و برای یافتن علل آن پژوهش های بیشتری لازم است.
این تحقیقات توسط دكتر حمید گورابی، الهام یاراحمدی، دكتر مهدی توتونچی و همكارانشان در این پژهشگاه و محققان دانشگاه جواهر لعل نهرو هند انجام گرفته است.

1398/09/04
14:46:09
5.0 / 5
4087
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , چاپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی