كارشناس نجوم خبر داد

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می دهد

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می دهد به گزارش بازار مقاله كارشناس نجوم از وقوع آخرین رویداد نادر نجومی قرن آگاهی داد و اظهار داشت: گذر عطارد از قرص خورشید، نادرترین رویداد نجومی قرن است كه بیستم آبان ماه اتفاق می افتد.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید می گذرد. گذر سیاره از مقابل قرص خورشید اتفاق نسبتا نادری است. از دید زمین تنها گذر عطارد و زهره امكان پذیر است. در هر قرن حدود ۱۳ گذر عطارد رخ می دهد و گذرهای زهره به صورت جفتی رخ می دهد كه بین هر جفت بیشتر از یك قرن فاصله است.
علی آزادگان كارشناس نجوم در گفتگو با خبرنگار مهر درباب مهم ترین رویداد نجومی قرن اظهار داشت: گذر سیاره عطارد فردا رخ می دهد و این گذر، آخرین گذر قرن شمرده می شود.
وی درباب مراحل گذر عطارد از قرص خورشید اظهار داشت: این رویداد بسیار شبیه به مراحل كسوف حلقوی است؛ گذر با تماس اول شروع می شود كه قرص سیاره درست مماس با قرص خورشید می شود. كمی بعد از تماس اول، سیاره مانند ناخنی بر لبه قرص خورشید دیده می شود. كل قرص سیاره برای نخستین بار در تماس دوم مشاهده می شود كه در این زمان قرص سیاره از داخل بر قرص خورشید مماس می شود.
كارشناس نجوم با اشاره به اینكه این رویداد مهم را فقط با تلسكوپ می توان رصد كرد، اضافه كرد: این رویداد از حدود ساعت ۱۶ تا زمان غروب خورشید در تمام ایران قابل رویت است.
آزادگان افزود: در چند ساعت بعدی قرص سیاه سیاره به آهستگی از مقابل قرص درخشان خورشید عبور می كند. در تماس سوم سیاره به نقطه مقابل قرص خورشید می رسد و باردیگر از داخل با قرص خورشید مماس خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه این گذر مهم ۵ساعت و نیم طول می كشد، افزود: بالاخره در تماس چهارم سیاره باردیگر از خارج بر قرص خورشید مماس می شود و گذر اختتام می یابد. زاویه استقرار (Position Angle) عطارد در هر تماس در جهت پادساعت گرد نقطه شمال قرص خورشید محاسبه می شود.
زمان مراحل مهم گذر عطارد ۱۳۹۸

وی با اشاره به اوج گذر اظهار داشت: اوج گذر لحظه ای است كه عطارد به نزدیكترین فاصله از مركز قرص خورشید می رسد. در این لحظه فاصله زاویه ای زمین مركزی بین مركز خورشید و مركز عطارد برابر ۷۵.۹ ثانیه كمانی است. زاویه استقرار جهت قرار گرفتن عطارد نسبت به مركز خورشید را نشان میدهد كه از قطب شمال سماوی قرص خورشید در جهت پادساعت گرد اندازه گرفته می شود.
مسیر حركت عطارد بر قرص خورشید و اعداد روی این مسیر نیز ساعت حضور عطارد در هر نقطهبگفته این كارشناس نجوم، چون زمان تماس ها برحسب مختصات زمین مركزی محاسبه شده، فقط برای ناظر ساكن در مركز زمین دقیق است. زمان تماس ها برای نقاط مختلف زمین می تواند تا ۲ دقیقه با این زمان ها متفاوت می باشد. دلیل این مساله اختلاف منظر است برای اینكه قرص عطارد با قطر ۱۰ ثانیه كمانی می تواند تا ۱۳ ثانیه كمانی از محل مختصات دقیق زمین مركزی اش جابجا شود.

تصویر گذر عطارد در بیستم آبان ماه

آزادگان اضافه كرد: گذر از اغلب مناطق زمین شامل آمریكای شمالی و جنوبی، اقیانوس اطلس و آرام، اروپا، آفریقا، نیوزلند و غرب آسیا قابل مشاهده خواهد بود. اما از آسیای میانه و شرقی، ژاپن، استرالیا و اندونزی مشاهده نخواهد شد.
به گفته وی، كل شهرهای ایران می توانند تماس عطارد با خورشید را با تلسكوپ رصد كنند اما با غروب خورشید از دیدن مراحل بعدی محروم می شوند؛ تنها این هشت شهر هستند كه هر سه گذر را می توانند ببینند.

وی با اشاره به اینكه برای ایران و دیگر مناطق غرب آسیا، گذر ساعتی پیش از غروب خورشید شروع می شود و پیش از اینكه لحظه اوج گذر فرا برسد خورشید غروب خواهد كرد، اضافه كرد: به سبب اینكه خورشید برای شهرهای غربی دیرتر غروب می كند، رصدگران در آن شهرها فرصت بیشتری برای رصد دارند.
كارشناس نجوم اضافه كرد: چون قطر عطارد۱.۱۹۴ قطر ظاهری خورشید است، تلسكوپی با بزرگنمایی ۵۰ برابر یا بیشتر می تواند سیاره عطارد را در این گذر نشان دهد. همین طور تلسكوپ باید به فیلتر مناسب و ایمن رصد خورشید مجهز باشد. ابزارهای رصدی و عكاسی مناسب برای گذر مشابه ابزارهای رصد لكه های خورشید و كسوف های جزئی است.
به گفته وی، رصد تماسهای دو و سه نیز نیازمند بزرگنمایی هستند. این تماس ها لحظاتی هستند كه قرص سیاره دقیقه از داخل با قرص خورشید مماس باشد. درست بعد از لحظه تماس دوم اثر چِكه ی سیاه مشاهده می شود. در این زمان بنظر می رسد كه قرص سیاره توسط خط یا ستونی نازك به لبه قرص خورشید متصل است.
آزادگان اشاره كرد: زمانی كه این ارتباط قطع می شود، سیاره كاملا توسط نور خورشید احاطه می شود. گاهی این لحظه را تماس دوم می نامند ولی در واقع این زمان از چند ثانیه تا یك دقیقه بعد از تماس دوم است. در تماس سوم نیز دقیقا برعكس همین مراحل رخ می دهد. تاثیر جو زمین بر خطای اندازه گیری زمان تماس ها حدود چند ده ثانیه است.
تصویر گذر عطارد از قرص خورشید

وی درباب آخرین گذرهای عطارد به خورشید، اظهار داشت: در دوران معاصر گذرهای عطارد با چند روز فاصله از ۱۸ اردیبهشت و ۱۹ آبان رخ می دهند. كمتر بودن سرعت سیاره در اوج مداری سبب می شود كه احتمال حضورش در مكان مناسب كمتر باشد. گذرهای آبان در فواصل ۷، ۱۳ و ۳۳ سال و گذرهای اردیبهشت در فواصل ۱۳ و ۳۳ سال رخ می دهند.
آزادگان اضافه كرد: گذرهای عطارد با چرخه ای ۴۶ ساله در همان روز تكرار می شوند (با یك یا دو روز جابجایی به سبب اعمال سالهای كبیسه). این چرخه ۴۶ ساله بسیار شبیه به چرخه ساروس در كسوف ها است. این بدان معناست كه چنین گذری(گذرعطارد از خورشید)۴۶سال دیگر رخ دهد.
وی اشاره كرد: گذر بعدی عطارد در ۲۲ آبان ۱۴۱۱ خواهد بود.


منبع:

1398/08/19
20:22:27
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی