نور آبی صفحه تلفن همراه می تواند به چشم ها لطمه برساند

نور آبی صفحه تلفن همراه می تواند به چشم ها لطمه برساند بازار مقاله: تمامی لوازم برقی كه نور از خود منتشر می كنند مانند تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها به سبب داشتن نور آبی می توانند برای چشم مضر باشند.به گفته دانشمندان دانشگاه Toledo در آمریكا نور آبی تابیده شده از طرف لوازم الكتریكی می تواند یكی از علل اصلی بزرگترین بیماری چشمی در آمریكا یعنی دژنراسیون ماكولا یا كاهش دید باشد. بگفته دكتر Ajith Karunarathne، اساسا نور آبی می تواند به شبكیه چشم لطمه برساند. دژنراسیون ماكولا در نتیجه مرگ سلول های دریافت كننده نور در شبكیه چشم اتفاق می افتد. سلول های گیرنده نوری با دریافت تصاویر بصری و سیگنال دادن آنها به مغز توسط سلولی به نام شبكیه عمل می كنند. شبكیه كه در چشم به وجود می آید، توسط نور آبی برانگیخته شده و واكنش های شیمیایی را انجام می دهد. این واكنش ها می توانند برای گیرنده ها سمی و در نتیجه موجب لطمه رسیدن به سلول های دریافت كننده شوند. از طرف دیگر به هنگام از بین رفتن این گیرنده ها، آنها باردیگر بازسازی نمی شوند.

به گفته Karunarathne، «آزمایشی كه ما انجام دادیم نشان داد، قرار دادن سلول های حاوی شبكیه در معرض نور آبی منجر به از بین رفتن آنها شد٬ اما به هنگام استفاده از رنگ های دیگر مانند زرد یا سبز چنین چیزی مشاهده نشد. دلیل این پدیده می تواند طول موج كوتاه و در نتیجه انرژی بیشتر نور آبی باشد كه سبب تغییرات و واكنش های شیمیایی و در نهایت مرگ سلول می شود. اما چیزی كه هنوز معین نمی باشد مقدار نور و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن است.

با این حال او افزود كه این نتایج بدست آمده در محیط آزمایشگاهی بوده و هنوز نتایج دقیقی از اینكه درون چشم چه اتفاقی می افتد وجود ندارد، بنا بر این نمی توان بطور قطع اظهار داشت كه نور آبی لوازم برقی مانند موبایل می تواند موجب نابینایی شود. همین طور نباید از عوامل دیگر مانند كهولت سن نیز چشم پوشی كرد. با وجود این، استفاده مداوم از این لوازم به خصوص در تاریكی می تواند موجب خشكی چشم شود.
برای جلوگیری از لطمه های احتمالی می توان از حالت های شبانه صفحه نمایش یا عینك های مخصوص كه نور آبی را فیلتر می كنند استفاده نمود.
healthline 2121


منبع:

1398/06/21
12:41:21
5.0 / 5
4308
تگهای خبر: دانشگاه , دانشمند , سلول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی