پشتیبانی از ۱۰ راهبرد حوزه خاك توسط معاونت علمی و فناوری

پشتیبانی از ۱۰ راهبرد حوزه خاك توسط معاونت علمی و فناوری به گزارش بازار مقاله دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست اظهار داشت: ۱۰ راهبرد اصلی در سند ملی حوزه خاك تعریف شده است و ستاد از این راهبردها حمایت می كند تا مشكلات این حوزه رفع گردد.به گزارش بازار مقاله به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نادرقلی ابراهیمی با اشاره به اینكه مباحث در رابطه با خاك و توسعه فناوری های این حوزه از اولویت های این ستاد است تصریح كرد: در این راستا ستاد از رساله های دانشجویی حمایت می كند تا دانشجویان برای انجام طرح های خود به تولید طرح های فناورانه منجر به تولید محصول تشویق و هدایت شوند.
وی اضافه كرد: در این عرصه با عنایت به اولویتی كه برای كشور دارد فرصت های خوبی هم برای اجرای موضوعات فناورانه وجود دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: رویكرد معاونت علمی و فناوری در پشتیبانی از كنگره ها و رویدادهای دانشگاهی و علمی، خروجی محور است.
وی اظهار داشت: رویدادی كه منجر به یك محصول و یا فناوری شود كه بار مصرف آب وخاك و همینطور آلودگی آنها را كم كند، مورد حمایت معاونت علمی و این ستاد قرار می گیرد چون كه برای مثال بالغ بر ۹۰ درصد از منابع خاك ما در مناطق نیمه خشك، خشك و بسیار خشك و تنها كمتر از ۱۰ درصد خاك ما در مناطق مرطوب و حاصلخیز قرار دارند.
ابراهیمی به بعضی از مسائل و چالش های بحرانی حوزه خاك اشاره نمود و اظهار داشت: مسائلی همچون پیوستگی مدیریت جامع حوزه آبخیز از بالادست، میان دست و پایین دست و پیوستگی خاك در این حوزه و زنجیره احتیاج به راهكار، مقاله و تولید دانش دارد.
وی تصریح كرد: چالش های جهانی همچون تغییر اقلیم و مشكلات گردوغبار منشأ آن در كشورهای اطراف است اما تأثیر خویش را بر جمعیت ما گذاشته، بگونه ای كه طبق پیشبینی ها براثر خشك شدن تالاب ها و اراضی منطقه بین النهرین تا دو سال آینده جمعیت بیشتری با پدیده گردوغبار مواجه خواهند شد.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، طبق بررسی هایی كه انجام شد تنها ۱۹ شركت از بیشتر از ۴ هزار و ۵۰۰ شركت دانش بنیان در حوزه خاك فعالیت دارند كه عمده این شركت ها هم در حوزه كودهای زیستی فعال می باشند.
وی افزود: پس باید به مسائلی فراتر از سازمان كار، جذب پرسنل و یا اعتبار بپردازیم؛ مسائلی همچون فرهنگ، دانش خاك، حفظ خاك و پیشگیری از آلودگی خاك، استفاده از خاك برای تولید و اشتغال را باید موردتوجه قرار دهیم. البته تولید و رشد اقتصادی باید حتی با نگاه حفظ منابع صورت گیرد. عدم ورود دانش و فناوری به حوزه خاك باید بررسی شود و باید خاك را در یك زنجیره ببینیم.

1398/06/18
12:47:36
5.0 / 5
4400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی