یافته جدید درباره بیماریهای عصبی؛

چگونه استرس مزمن منجر به صدمه مغزی می شود

چگونه استرس مزمن منجر به صدمه مغزی می شود به گزارش بازار مقاله استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژیك سلول های بنیادی عصبی هیپوكامپ بالغ (NSCs) می شود. انتظار می رود این یافته راهگشای استراتژی های درمانی جدید برای مقابله با بیماری های عصبی مربوط به استرس باشد.به گزارش بازار مقاله به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، استرس مزمن ارتباط تنگاتنگی با خیلی از بیماری های ذهنی و روانی مانند افسردگی و اسكیزوفرنی دارد كه به یكی از اشكالات اجتماعی خطرناك تبدیل گشته اند. این استرس می تواند خطر بیماری های مخرب عصبی مانند آلزایمر را هم افزایش دهد اما دلیل این امر تابحال مشخص نشده است.
مطالعات جانوری گذشته نشان داده اند كه در موش های تحت استرس، نورون های جدید كمتری تولید می شود و این در شرایطی است كه در سلول های بنیادی عصبی آنها آپوپتوز مشاهده نشود و بنابراین نمی توان نتیجه گرفت كه آپوپتوز یا مرگ سلولی دلیل كاهش نورون های جدید طی استرس باشد.
در مطالعه ای جدید، محققین برای نخستین بار نشان داده اند كه استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژی سلول های بنیادی عصبی در هیپوكامپ بالغ می شود. اتوفاژی كه به یونانی به معنایی خودخواری است، فرایندی سلولی برای محافظت از سلول ها در مقابل شرایط ناخواسته از راه هضم و بازیافت مواد داخل سلولی است و بدین ترتیب سلول های می توانند تركیبات سمی و پیر موجود در درون سلول را حذف نمایند و مواد غذایی و متابولیت ها را بدست آورند. این فرآیند مفید، در شرایط خاص می تواند به فرآیند خود تخریب كننده تبدیل گردد و منجر به مرگ سلولی اتوفاژی شود. در این مطالعه محققین با استفاده از سلول های بنیادی عصبی مشتق از جوندگان و موش های اصلاح ژنتیك شده كشف كردند كه مرگ سلول های بنیادی عصبی هیپوكامپی زمانی كه Atg۷(یكی از ژن های اتوفاژی اصلی) حذف شد، بدون ایجاد علائم استرس، مانع از مرگ سلول های بنیادی عصبی شد و عملكردهای مغزی طبیعی را حفظ كرد.
این مطالعه برای نخستین بار نشان داده است كه نقصها شناختی و اختلالات روانی ناشی از استرس از راه مرگ اتوفاژی سلول های بنیادی عصبی هیپوكامپی ایجاد می شود.

1398/05/29
14:38:53
5.0 / 5
4503
تگهای خبر: سلول , كالا , كشف , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی