ساختار سه بعدی پروتئین ۲ ماهی ایرانی شناسایی شد

ساختار سه بعدی پروتئین ۲ ماهی ایرانی شناسایی شد بازار مقاله: پژوهشگران موفق به شناسایی ساختار سه بعدی پروتئین های نوین و بومی در كشور شدند كه این شروع راهی مهم و با اهمیت در زمینه استفاده از تكنیك كریستالوگرافی ماكرومولكولی برای ایران است.به گزارش بازار مقاله به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عارفه سادات سید عربی مجر طرح پژوهشی شناسایی ساختار سه بعدی پروتئین های نوین بیان كرد: كوشش برای بدست آوردن ساختار سه بعدی هموگلوبین دو ماهی ایرانی در دریای خزر، به دست محققان ایرانی، ارزش بسیاری دارد و نه تنها در زمینه تحقیقاتی و علمی گامی بزرگ و نوین است بلكه شروع راهی مهم و با اهمیت در زمینه استفاده از تكنیك كریستالوگرافی ماكرومولكولی برای ایران است.
این پژوهشگر در ادامه درباره اهمیت دستیابی به ساختار سه بعدی پروتئین ماهی اظهار داشت: تحقیقات روی هموگلوبین ماهی ها در مناطق و دریاهای مختلف جهان از اهمیت خاصی برخوردار می باشد برای اینكه تفاوت میان آنها نشان از تاثیرات محیط دارد. در این پژوهش به دست آوردن ساختار سه بعدی هموگلوبین دو ماهی ایرانی در دریای خزر می تواند به یافته های محققان ایرانی كه در این راستا قدم بر داشته اند كمك بسیار بزرگی كند برای اینكه عملكرد متفاوتی كه در هموگلوبین این ماهی ها دیده می شود با علم ساختاری معنای بیشتری را در بر خواهد داشت.
سید عربی با اشاره به اینكه توالی پروتئین هموگلوبین ماهی دریای خزر تا كنون شناسایی نشده بود اظهار داشت: هموگلوبین نقش مهمی در اكسیژن رسانی و دفع دی اكسید كربن دارد بدین سبب با شناخت از این پروتئین می توانیم بیماری های مرتبط را شناسایی و برای درمان اقدام نماییم.
وی عنوان كرد: این طرح می تواند در تولید ملی دانش كشور در تحقیقات و علوم ساختاری پروتئین های نوین كه در امراض و غیره نقش بسیار مهمی دارد خیلی مؤثر باشد. همین طور می تواند موجب پیشرفت ملی شود تا ایرانی ها بتوانند به یافته های جدیدی برسند. با انجام این تحقیق اولین قدم برای بومی سازی این پروسه برداشته شد.


منبع:

1398/05/23
14:47:01
5.0 / 5
4555
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی