توسط كشتی اقیانوس پیما؛

زیستگاههای اصلی مرجان های منزوی در خلیج فارس كشف شد

زیستگاههای اصلی مرجان های منزوی در خلیج فارس كشف شد بازار مقاله: به دنبال پنجمین گشت تحقیقاتی كاوشگر خلیج فارس یكی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس كشف شد.به گزارش بازار مقاله به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دكتر عبدالوهاب مقصودلو عضو هیأت علمی پژوهشگاه و مجری برنامه علمی پایش سواحل اظهار داشت: طی نمونه برداری های انجام شده در پنجمین گشت كاوشگر خلیج فارس كه در عمق نزدیك به ۹۰ متری در بخش غربی تنگه هرمز انجام شد، گونه ای از مرجان های منزوی بنام Cynarina lacrymalis با تراكم بالای ۲۰۰-۳۰۰ عدد در متر مربع در زیستگاه شنی صدفی مشاهده شد كه پیش تر در خلیج فارس گزارش نشده بود.
وی اظهار نمود: گونه های مرجان منزوی متعلق به مرجان های سخت هستند كه بر خلاف آبسنگ های مرجانی، ریف یا صخره تشكیل نداده و زندگی كلنی ندارند.
مقصودلو با بیان این كه پراكنش این گونه در منطقه اقیانوس هند – آرام غربی بوده و از محدوده بین كشندی تا زیر كشندی و اعماق ۴۰۰ متر حضور دارد، خاطرنشان كرد: سوابق این گونه از دریای سرخ و خلیج عدن، اندونزی، ژاپن و شرق استرالیا گزارش شده اما این نخستین گزارش از حضور این گونه در محدوده تنگه هرمز و در تراكم بالا است.
مجری برنامه علمی پایش سواحل در ادامه با اشاره به این مطلب كه وضعیت حفاظت از گونه مشاهده شده بر اساس رده بندی مركز بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) گونه ای نزدیك به تهدید‏ (near threatened) است، اضافه كرد: گونه های «نزدیك به تهدید» به مفهوم در معرض خطر قرار دارند، نیست بلكه احتیاج به توجه و حفاظت بیشتر در آینده دارند. ازاین رو ضروری می باشد ضمن توجه و حفاظت بیشتر در آینده جمعیت آن سالانه بررسی شود ضمن این كه این نوع مرجان دارای طیف تحملی وسیعی نسبت به تغییر شرایط محیطی بوده و ازاین رو مورد توجه آكواریوم داران می باشد.
به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، قبلاً دو گونه Heterocyathus aequicostatus و Heteropsammia cochlea در تراكم اندك از مناطق بین كشندی شمال غرب خلیج فارس و توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مشاهده و گزارش شده بود.

1398/02/27
13:06:04
5.0 / 5
4326
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , علم , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی