گزارش تصویری تشریحی؛

معرفی شگفتی های دنیای علم، از تولید رز آبی تا عجیب ترین نوزادها

معرفی شگفتی های دنیای علم، از تولید رز آبی تا عجیب ترین نوزادها بازار مقاله: در سالی كه گذشت رویدادهای علمی عجیبی از تولد اولین نوزادان مهندسی ژنتیك شده تا كشف عضو تازه در بدن انسان و زنده ماندن یك نوزد پسر ۲۶۸ گرمی دانشمندان را به تعجب واداشت.


به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، در سالی كه گذشت رویدادهای عجیب زیادی در عرصه علم و دانش صورت گرفت كه همه را به تعجب وا داشت. كشف مورچه ای كه سرعت گاز گرفتن آن سریع تر از چیتا است، تولد اولین نوزدان مهندسی ژنتیك شده، كشف یك عضو تازه در بدن انسان یا ناپدید شدن قسمتی از یك جزیره اندونزی سپس آتشفشان، فقط چند نمونه از رویدادهایی هستند كه انسان را به تعجب واداشتند. این رویدادها نشان می دهند جهان سپس هزاران سال هنوز ناشناخته های بسیاری در خود دارد. در این گزارش به بعضی از شگفت انگیزترین یافته ها و رخدادهای علمی می پردازیم كه جزئیات آن به شرح زیر است: دماغ یك مرد دانماركی دندان در آورد مردی دو سال با مشكل تنفس روبرو بود و یكی از مجراهای بینی او مسدود شده بود بطوریكه توانایی بویایی خودرا از دست داده بود. او هنگام بازگشت به پزشك متوجه شد دلیل این مشكل ویروس یا عفونت باكتریایی نیست، بلكه دندانی است كه درون بینی اش روییده است! پزشكان از انبرك برای خارج كردن دندان از مجرای بینی این مرد استفاده كردند.
فسیل ۱۱۳ میلیون ساله با چشمان درخشان در سالی كه گذشت، یك جستجوگر آماتور در كره جنوبی فسیلی ۱۱۳ میلیون ساله از عنكبوتی با چشمان درخشان كشف كرد. این اولین تپتوم كشف شده در یك فسیل است. تپتوم قسمتی از مشیمیه چشم حیوانات است كه نور تابیده شده را به شبكیه باز می تاباند. این لایه در چشم جانورانی كه در شب دید خوبی دارند، مثل گربه و گاو وجود دارد.
بچه لاك پشتی كه قلبش خارج از بدن می تپد یك بچه لاك پشت آلبینو كه قلب آن بیرون از بدنش رشد كرده بود، برخلاف پیش بینی ها زنده ماند. این خزنده كوچك كه «هوپ» نام گرفته دارای شرایط نادری است كه هنوز در علم دامپزشكی نامگذاری نشده است. «مایك آكیلینا» صاحب این لاك پشت در خانه اش در نیوجرسی از حیوان مراقب می كند.
كشف دوباره بزرگترین زنبور جهان سپس ۳۸ سال دانشمندان بزرگترین زنبور جهان را با طول بال ۶ سانتی متر در جنگل های یك جزیره اندونزی دوباره كشف كرده اند. این زنبور آخرین بار در ۳۸ سال قبل دیده شده بود. این زنبور بسیار بزرگ به اندازه انگشت شست یك انسان و همین طور ۴ برابر زنبور عسل اروپایی است.
نوجوان ۱۴ ساله راكتور هسته ای ساخت یك پسربچه در سن ۱۲ سالگی آغاز به ساخت راكتور همجوشی هسته ای كرد. او كه هم اكنون ۱۴ سال دارد، جوان ترین فرد در آمریكا است كه توانسته یك راكتور هسته ای بسازد. «جكسون اسوالت» اهل ممفیس راكتور مذكور را از وكیوم، پمپ ها و محفظه هایی شخصی سازی شده، ساخت. خانواده این نوجوان ۱۰ هزار دلار برای ساخت راكتور هزینه كرده اند.
نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون پیدا شد در جنگل های آمازون جسد یك نهنگ كوهان دار ۱۰ تنی كشف شد. هر چند دانشمندان تصور می كنند حیوان هنگام طوفان به خشكی پرتاب شده اما هنوز نمی دانند چگونه این مسافت را طی كرده است. جسد این حیوان در جزیره Marajo كشف شده است.
كوچك ترین نوزاد پسر دنیا زنده ماند كوچك ترین نوزاد پسر دنیا كه با وزن ۲۶۸ گرم در ماه آگوست در ژاپن متولد شده بود، سپس مراقبت های ویژه زنده ماند و همراه والدینش به خانه رفت. این پسربچه كه هنوز نامی برای او انتخاب نشده، با وزن ۲۶۸ گرم (۰.۵۹ پوند) با عمل جراحی سزارین دنیا آمد. این نوزاد كه حتی سپس تولد در دستان پزشكان جای نمی گرفت، در بخش مراقبت های ویژه نوزادان نگهداری شد.
دومین دوقلوهای نیمه همسان جهان ۴ ساله شدند محققان طی پژوهشی دومین نمونه تولد دوقلوهای نیمه همسان جهان را گزارش كرده اند. این دوقلوها حالا در استرالیا زندگی می كنند. این دومین نمونه دوقلوی نیمه همسان در جهان است و همین طور اولین باری است كه این نوع دوقلو هنگام حاملگی مادر و با استفاده از تست ژنتیك مشخص شده است. دوقلوهای نیمه همسان زمانی به وجود می آیند كه یك تخمك توسط دو اسپرم همزمان بارور می شود، بدین سان تخمك مانند دوقلوهای همسان به دو قسمت تقسیم می شود اما هركدام از آنها اطلاعات ژنتیكی مختلفی از پدر را در خود دارند.
كشف ماهی یك تنی در ساحل كالیفرنیا یك موجود دریایی عظیم در ساحل جنوب كالیفرنیا كشف شده كه بعنوان خورشید ماهی hoodwinker شناسایی شده است. این گونه نادر در سالی كه گذشت كشف شد و در نیم كره جنوبی زمین زندگی می كند. خورشیدماهی اقیانوسی سنگین ترین ماهی استخوان دار شناخته شده است كه میانگین وزن آن به یك تن (۲٬۲۰۰ پوند) می رسد.
كشف عضو جدید در بدن انسان دانشمندان در تحقیقی جدید ادعا می كنند عضو جدیدی در بدن انسان كشف كرده اند كه در حقیقت بعنوان جاذب شوك عمل می كند. این عضو احتمالاً بزرگترین عضو بدن باشد. این عضو كه interstitium نام گرفته در حقیقت محفظه هایی متصل بهم است كه شبیه مسیری مملو از مایعات عمل می كند. این عضو زیر لایه پوست، خطوط دستگاه گوارش، ریه ها، سیستم ادراری، اطراف رگ ها و بین ماهیچه ها وجود دارد.
تولد ۵ میمون شبیه سازی شده در چین ۵ میمون شبیه سازی شده در چین متولد شدند. این میمون ها نشانگرهای بیماری های مختلفی دارند و محققان قصد دارند درمان بیماری های مختلف همچون سرطان را روی آنها آزمایش نمایند. هر ۵ میمون دی ان ای دگرگون شده یكسانی دارند و بنا بر این نشانگرهای اضطراب، افسردگی و شیزوفرنیك در آنها وجود دارد. این حیوانات تمام عمر خودرا در آزمایشگاه زندگی خواهند كرد و محققان ادعا می كنند درمان های جدید را روی این حیوانات آزمایش می كنند.
قدیمی ترین حیوان روی زمین یك فسیل ۶۰۰ میلیون ساله است شواهد فسیلی از موجودات باستانی كه شبیه عروس دریایی هستند، در صخره هایی ۶۰۰ میلیون ساله در چین كشف شد. این حیوان ناشناخته هنوز نامی ندارد اما تحلیل های میكروسكوپی از آن حكایت می كند كه نشانه های مشابه (مانند شاخك ها و لایه مخاطی) یك گونه عروس دریایی( Ctenophora) دارد. گونه های گوشتخوار Ctenophora هنوز هم وجود دارند و از ارگانیسم های ریز دریایی تغذیه می كنند. قبل از این تصور می شد قدیمی ترین حیوانی كه روی زمین زیسته Dickinsonia بوده است.
صفحه یخی متحركی با قطر ۹۱ متر در وسط رودخانه آمریكایی درسال ۹۷ یك صفحه یخی متحرك با قطر حدود ۱۰۰ یارد (بیش از ۹۱ متر) در رودخانه ای در آمریكا مشاهده شد. این دیسك یخی كه بطور طبیعی شكل می گیرد، در رودخانه Presumpost واقع در مین به وجود آمد. این دیسك شبیه كوهی از محصولات كشاورزی به نظر می رسید.
آتشفشان ۱۵۰ میلیون مترمربع از یك جزیره را بلعید محققان پارسال اعلام نمودند اندازه جزیره Anak Ktakatau در اندونزی به یك چهارم اندازه پیش از فوران كوه آتشفشانی آن كاهش یافته است. هم اكنون جزیره آتشفشانیAnak Ktakatau ۴۰ تا ۷۰ میلیون مترمربع است و نسبت به ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلیون متر مربع از حجم آن كاسته شده است. در این تاریخ كوه آتشفشانی جزیره فوران كرد و به دنبال آن سونامی جزیره را فرا گرفت.
بارش تگرگ به اندازه توپ تنیس در استرالیا بطور معمول هنگام تعطیلات كریسمس در استرالیا برف نمی بارد اما بنظر می رسد آب و هوای سال قبل عجیب و غریب بوده است به طوریكه روز كریسمس در شهر سیدنی استرالیا طوفان تگرگ بارید. حجم بعضی از دانه های تگرگ به اندازه توپ گلف و توپ تنیس بود.
زنبورهای عسل شمارش بلدند تحقیق جدیدی نشان می داد مغز زنبورهای عسل تكامل یافته و چنان كارآمد شده كه آنها می توانند فقط با ۴ سلول عصبی عمل شمارش را انجام دهند. پژوهشگران در شبیه سازی های مدل مغزی كه فقط شامل چهار سلول عصبی بود، متوجه شدند این ارگان ساده می تواند تا عدد ۵ را بشمرد.
كرم دوزیستی كه «دونالد ترامپ» نام گرفت یك حیوان دوزیست كه سر خودرا در شن فرو می كند، به سبب شباهت این توانایی با رفتار ترامپ در مقابل گرمایش جهانی این كرم «درموفیس دونالد ترامپی» نامگذاری شد. شركت EnviroBuild كه مصالح حافظ محیط زیست برای ساختمان سازی تولید می كند با پرداخت ۲۵ هزار دلار در یك حراجی حقوق نامگذاری این كرم دو زیست را خرید و سپس تصمیم گرفت برای جلب توجه رئیس جمهور آمریكا به سوژه تغییرات آب و هوایی این نام را انتخاب نماید.
مورچه دراكولا سریع ترین حیوان جهان شد دانشمندان اعلام نموده اند سریع ترین موجود جهان مورچه «دراكولا» است كه می تواند با سرعت ۳۲۰ كیلومتر برساعت گاز بگیرد. مورچه «دراكولا» می تواند فك خودرا با سرعت خارق العاده ۳۲۰ كیلومتر بر ساعت (۲۰۰ مایل برساعت) ببندد كه ۵ هزار بار سریع تر از پلك زدن است. این در شرایطی است كه چیتا فقط با سرعت ۹۶ كیلومتر برساعت (۶۰ مایل برساعت) می دود.
تولد اولین نوزاد از رحم اهدایی یك فرد مرده محققان دانشگاه سائوپائولو در برزیل از تولد اولین نوزادی خبر دادند كه مادر او پیوند رحم انجام داده و اهدا كننده این رحم فوت كرده بود. دریافت كننده یك زن ۳۲ ساله بدون رحم بود و فرد اهدا كننده زنی ۴۵ ساله بود كه به سبب سكته فوت كرده بود. ۴ ماه پیش از پیوند، دریافت كننده رحم عملیات IVF را انجام داد و ۸ تخمك بارور او فریز شدند. عملیات ۱۰.۵ ساعته پیوند در سپتامبر ۲۰۱۶ صورت گرفت. نوزاد سپس ۳۵ هفته و ۳ روز با وزن ۲.۵ كیلوگرم متولد شد. همین طور این نوزاد با عمل جراحی سزارین به دنیا آمد و رحم پیوند زده شده باز از بدن بیمار برداشته شد.
تولد اولین نوزادان با دی ان ای مهندسی شده در ماه نوامبر ۲۰۱۸ «هی جیانكوی» یك محقق چینی ادعا كرد به ابداع اولین نوزادان مهندسی شده ژنتیك كمك كرده است. این پروژه در چین انجام شد. محققی كه این ادعا را كرده بود، جیانكویی در پروژه مذكور ژن جنین های ۷ زوج را در درمان های باروری تغییر داد. هدف وی از مهندسی ژنتیك نوزادان توانایی مقاومت احتمالی در مقابل ویروس اچ ای وی بود. این تحقیق جنجالی سروصدای زیادی به پا كرد و به دستگیری و حبس خانگی این محقق در چین منجر گردید.
كشف سنگ زمرد ۵۶۵۵ قیراطی در زامبیا زمردی به ارزش حداقل ۲ میلیون پوند در معدن Kagem واقع در زامبیا كشف شد. این جواهر ۵۶۵۵ قیراطی توسط یك جواهر شناس به نام دباپریا راشیت و ریچارد كاپتوا كشف شد. بگفته آنان این جواهر شفافیت خاصی دارد و طیف رنگ سبز آن بسیار ایده آل است. سنگ مذكور Inkalamu نام گرفته است.
نخستین رز آبی رنگ جهان تولید شد محققان چینی با كمك مهندسی ژنتیك نوعی باكتری، برای اولین بار در جهان رز آبی طبیعی تولید كردند. این گل اولین رز مهندسی شده آبی دنیا است. محققان راهی برای گسترش آنزیم تولید رنگ یك باكتری یافته اند كه در گلبرگ های گل رز سفید وجود دارد. این آنزیم به گل رنگ آبی می دهد.
دانشمندان سرعت مرگ را اندازه گرفتند محققان دانشگاه استنفورد در آزمایشی سرعت مرگ درون سلول را اندازه گرفتند. طبق این تحقیق مرگ با سرعت ۳۰ میكرومتر بر دقیقه حركت می كند. آنها برای اولین بار توانستند هنگام ایجاد فرایند خودویرانی سلول به نام «موج مهاجم»(trigger wave) سرعت مرگ درون یك سلول را اندازه گیری كنند.

كهن ترین درخت اروپا هنوز رشد می كند محققان متوجه شده اند كهن ترین درخت اروپا كه یك كاج ۱۲۳۰ ساله است هنوز هم رشد می كند. دانشمندان این درخت كاج را Italus نامیده اند. درخت ایتالوس روی صخره های شیب در جنوب ایتالیا در سال ۷۸۹ پس از میلاد مسیح جوانه زده است.


1398/01/08
14:31:09
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , پژوهش , تحقیق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی