از هشتم اسفندماه؛

هفته آگاهی از مغز در سراسر كشور برگزار می گردد

هفته آگاهی از مغز در سراسر كشور برگزار می گردد به گزارش بازار مقاله، هفته آگاهی از مغز با هدف شناخت از مغز و بیماری های مغزی در سراسر كشور به مدت یك هفته برگزار می گردد.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، دكتر محمدتقی جغتایی مشاور ارشد دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امروز در نشستی با اشاره به برگزاری هفته آگاهی از مغز، اظهار داشت: هفته آگاهی از مغز در سراسر دنیا برگزار می گردد.
وی اضافه كرد: دهه ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ دهه مغز در دنیا نامگذاری شده است و از آن موقع به بعد، مطالعات و شناخت و تحقیقات نسبت به مغز بیشتر از پیش افزایش یافت تا مردم نسبت به مغز خود و جلوگیری از خیلی از بیماری ها آگاهی پیدا كنند.
جغتایی با اشاره به اینكه امروزه ۱۰۰ كشور به این كمپین پیوسته اند، تصریح كرد: كشورما هم از سالهای گذشته قدم های خوبی در این عرصه گذاشته است و برای چهارمین دوره هفته آگاهی از مغز را برگزار می نماید.
به گفته مشاور ارشد دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، در ایران حوزه علوم و شناختی اولویت اول كشور به حساب می آید كه در همین راستا، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به راه افتاده است.
وی با اشاره به اقدامات كشور در زمینه علوم شناختی اظهار داشت: تابحال ۴۰ آزمایشگاه و مركز تحقیقات در دانشگاه ها شكل گرفته است؛ ۵۰ هزار دانش آموز در سال تحت حمایت ستاد علوم شناختی قرار می گیرند تا بتوانند ایده های خویش را در این زمینه اجرایی كنند.
جغتایی با تاكید بر اینكه ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی نقش هماهنگی بین ارگان های مختلف، انجمن ها، مراكز تحقیقاتی و غیره را در حوزه علوم شناختی در اختیار دارد، خاطرنشان كرد: از این رو هفته آگاهی از مغز از هشتم اسفند به مدت یك هفته برگزار می گردد.
برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای علوم شناختی در باغ كتاب تهران
سینا توكلی دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز در ادامه این نشست تصریح كرد: همزمان با برگزاری هفته آگاهی از مغز در سراسر كشور نمایشگاهی در باغ كتاب تهران از دستاوردهای محققان كشور، شركت های دانش بنیان و غیره در باغ كتاب تهران برگزار می شود؛ پیش بینی شده كه ۳۰ غرفه از آزمایشگاه ها، انجمن ها، دانش آموزان و شركت های دانش بنیان حضور بیابند.
وی با اشاره به اینكه در هفته آگاهی از مغز سفیران مغز شناخت كه همان دانشجویان نخبه پزشكی هستند، در مدارس به دانش آموزان اطلاعاتی در مورد مغز و بیماری های مغزی می دهند، اظهار داشت: همینطور در حوزه های دانش آموزی، سمینارهای تخصصی در تهران و شهرستان ها به صورت همزمان در سراسر كشور برگزار می گردد.
توكلی با اشاره به اهداف برگزاری هفته آگاهی از مغز تصریح كرد: تشخیص زود هنگام بیماری های مغزی، مداخلات به هنگام پس از تشخیص بیماری ها و توانمند سازی عملكرد مغز همچون اهداف این برنامه بزرگ در سراسر كشور به حساب می آید.
دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز خاطرنشان كرد: همینطور با كمك شهرداری، برنامه های مربوط به بیماری هایی همچون آلزایمر، افسردگی و غیره در خانه های سلامت و فرهنگ سراها برگزار می گردد.
به گفته وی مسابقه دانش آموزی مغز من كه قبل از این در كشور آلمان برگزار شد، در مراسم افتتاحیه آگاهی از مغز تقدیر خواهند شد و جایزه اهوازی را دریافت می كند؛ جایزه اهوازی از جانب ستاد علوم شناختی به برگزیدگان حوزه علوم شناختی اعطا می شود.
توكلی خاطرنشان كرد: مسابقه جهانی مغز سال آینده در كره جنوبی برگزار می گردد كه تیمی از دانش آموزان برگزیده به این مسابقه فرستاده می شوند.

1397/12/04
14:18:07
5.0 / 5
4648
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی