برخلاف تصورات پیشین؛

انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند

انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند بازار مقاله: شاید تصور خیلی از افراد این باشد كه به یادآوردن چهره اشخاص مختلف راحت تر از به یادآوردن اسامی آنهاست، اما نتیجه یك بررسی علمی عكس این مطلب را نشان داده است.به گزارش بازار مقاله به نقل از مدیكال اكسپرس، كم نیستند افرادی كه فكر می كنند تواناییشان برای به خاطرسپردن اسم افراد بسیار پایین است، اما بررسی كه در دانشگاه یورك صورت گرفته، نشان داده است این قضاوت در مورد مغز دور از انصاف است.
به یادآوردن افراد بر اساس اطلاعاتی كه از چهره آنها در مغز به خاطر سپرده شده مبتنی بر توانایی های شناختی مغز است كه با افزایش سن تحلیل می رود، اما به یادآوردن نام و اسامی مبتنی بر بازخوانی داده های محدودتری در مغز است كه معمولا به خوبی در ذهن ثبت می شوند و بنابراین این فرایند ساده تر از فرایند به یادآوردن چهره اشخاص است.
پژوهشگران همینطور معتقدند ما تنها زمانی از این مورد آگاه می شویم كه نام فردی را از یاد برده ایم كه از قبل او را از روی چهره اش شناسایی كرده باشیم. افراد به ندرت با مشكل به یادآوردن اسم مواجه می شوند ولی مغز برای شناسایی افراد از روی چهره های آنها با عنایت به انبوه افرادی كه هر شخص در طول روز با آنها مواجه می شوند، كار دشوارتری پیش رو دارد.
برای دستیابی به این نتیجه آزمایشی بر روی تعدادی داوطلب انجام و در نهایت مشخص شده كه توانایی شناخت دیگر افراد از روی اسم آنها به ۸۳ درصد می رسد، ولی این رقم در مورد چهره های آنان تنها ۶۴ درصد است.
دكتر راب جنكینز از محققان این طرح معتقد است: در حالیكه افراد فكر می كنند در زمینه به یادآوردن اسم افراد ضعف دارند، اما این ضعف در مورد به یادآوردن افراد از روی چهره شان به مراتب بیشتر و بدتر است و این مساله بر خلاف پیش فرض های خیلی از افراد است.

1397/08/26
15:41:36
5.0 / 5
5010
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , علم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی