احیای دوباره تلسكوپ هابل

احیای دوباره تلسكوپ هابل بازار مقاله: ایسنا نوشت: ناسا اعلام نمود گام بزرگی برای احیای دوباره تلسكوپ فضایی ؛هابل؛ برداشته است.چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسكوپ فضاپیمای هابل، عملیات های علمی این تلسكوپ فضایی را معلق كرده بود.
در این اختلال، یكی از ژیروسكوپ های هابل خراب و وارد "حالت ایمن" شده بود.
هابل سه ژیروسكوپ بعنوان پشتیبان همراه خود دارد كه برای همین اوقات روی آن تعبیه شده است، اما مشكلی در این مورد وجود دارد: دو تا از آنها دچار همین سرنوشت شده اند و كار نمی كنند، دیگری هم هنگامی كه ناسا خواست آنرا به كار بیاندازد، درست كار نمی كرد. "تلسكوپ فضایی هابل"(HST) در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل "دیسكاوری" در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسكوپ از نام كیهان شناسی به نام "ادوین هابل" گرفته شد. باآنكه هابل نخستین تلسكوپ فضایی نبود ولی یكی از بزرگترین و پركاربردترین ها به شمار می آید.

آخرین مأموریت تعمیراتی هابل در سال ۲۰۰۲ میلادی انجام شد.
تمام فعالیت های تلسكوپ فضایی هابل توسط پایگاه های زمینی كنترل می شوند. نقطه مركزی تمام عملیات ها تیم عملیات پرواز است كه در مركز پرواز فضایی "گودارد" واقع "درمریلند"، قرار دارد."هابل" یك برنامه مشترك میان "ناسا" و "آژانس فضایی اروپا" است.مقامات ناسا اعلام نموده بودند قرار گرفتن "هابل" در وضعیت ایمن به مفهوم اتمام فعالیت های آن نیست و ناسا می خواهد دوباره آنرا فعال كند.
حال مقرر است ناسا به این ادعا جامه عمل بپوشاند و این تلسكوپ را بازیابی كند.ناسا برای بازیابی این تلسكوپ، مانورهایی را انجام داد، در این راستا، روز جمعه در تاریخ ۵ اكتبر، یك ژیروسكوپ هابل فعال شد.تیم اجرایی هابل آنرا در عرض یك ثانیه خاموش و روشن كردند.

در هر مانور انسدادهای موجود در ژیروسكوپ برطرف شد.پژوهشگران ناسا چند روز پیش در تاریخ ۱۸ اكتبر هم مانوری برای بازیابی این تلسكوپ انجام دادند.هابل هم اكنون در وضعیت مورد انتظار ناسا است. مقرر است آزمایشات دیگری هم صورت گیرد تا ناسا ازاین مبحث اطمینان حاصل كند كه آیا هابل می تواند دوباره به فعالیت های علمی خود بازگردد یا خیر؟
این در حالی است كه به تازگی تلسكوپ فضایی "چاندرا" هم به حالت تعلیق افتاده بود. مشكل "هابل" و " چاندرا" با هم مشترك بود.تمام فعالیت های "چاندرا" در زمینه پرتو "ایكس" صورت می گیرد.هر دواین دو تلسكوپ ها قدیمی هستند. "هابل" ۲۸ ساله و "چاندرا" ۱۹ سال دارند.
چاندرا یكی از چهار تلسكوپ فضایی است كه ناسا از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ با استفاده از "برنامه رصدخانه های بزرگ"(Great Observatories program) برای ماموریت های مدار زمین، هدایت می شد. یكی از این چهار تلسكوپ، "تلسكوپ فضایی هابل" (Hubble space telescope) و دیگری "تلسكوپ فضایی اسپیتزر"(Spitzer space telescopes) و چهارمین تلسكوپ، "رصدخانه پرتوی گامای كامپتون"(Compton Gamma Ray Observatory) است.

اوایل هفته جاری ناسا اعلام نمود كه رصدخانه "چاندرا" هفته آینده دوباره فعال خواهد شد.
اعضای تیم چاندرا در توییتر خود اعلام نموده بودند كه تیم عملیات پرواز این تلسكوپ، آزمایش ها و شبیه سازی لازم برای بروز رسانی نرم افزار را به اتمام رسانده است و یك ژیروسكوپ جدید نصب كرده اند و اوایل هفته آینده این تلسكوب دوباره قابل استفاده خواهد شد.
ناسا انتظار دارد این دو تلسكوپ، تا سال ۲۰۲۰ میلادی به فعالیت های علمی خود ادامه دهند.

5656


1397/08/02
19:09:35
5.0 / 5
5424
تگهای خبر: پژوهش , شبیه سازی , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی