شعله های كوچك در دماوند نشانه خطر فوران آتشفشان نیست

شعله های كوچك در دماوند نشانه خطر فوران آتشفشان نیست بازار مقاله: ایسنا نوشت: یك زمین شناس معتقد است: وجود بخارات در بالای قله و شعله های كوچك در قسمت های پایین تر دماوند نه تنها نشانه خطر فوران این آتشفشان نیست بلكه نشانه مرگ و خاموشی آن است.دكتر عزت الله قنواتی با اشاره به اینكه تابحال در ایران هیچ كار دقیق و منظمی درباره آتشفشان دماوند انجام نشده و شناخت ما از آن خیلی كم است افزود: بنابراین از زمان آخرین فعالیت آن اطلاع دقیقی در دست نیست.
قنواتی اضافه كرد: برخی آخرین فعالیت این آتشفشان را 10 هزار و برخی 4000 سال قبل عنوان می كنند و تفاهمی بر روی یك عدد وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه شناخت دماوند نیاز به مطالعات بیشتری دارد خاطرنشان كرد: یكی از مهمترین موضوعاتی كه در این زمینه نیاز به مطالعه دارد؛ گسل های منطقه و تأثیر متقابل گسل ها و آتشفشان است.
این استاد زمین شناسی دانشگاه خوارزمی افزود: دو نكته در مورد گسل های این منطقه مطرح است اول تعداد فراوان گسل ها و دومی پیچیده بودن سیستم این گسل ها، این دو وضعیت در كنار هم سبب تشكیل یك اكوسیستم خاص در این منطقه شده است.
قنواتی در مورد احتمال فوران دماوند و خطر آن برای استان های همجوار همچون تهران و البرز اظهار داشت: دماوند نفس های آخر خویش را می كشد و به هیچ عنوان احتمال خروش دوباره و فوران مواد مذاب را ندارد و به تبع آن هیچ خطری مردم و شهرها را تهدید نمی نماید.
وی افزود: وجود برخی بخارات در بالای قله و شعله های كوچك در قسمت های پایین تر قله كه برخی كوهنوردان آن را مشاهده می كنند دلیلی بر فعالیت یا نزدیك بودن زمان فعالیت نیست بلكه برعكس نشان دهنده نزدیك بودن مرگ آتشفشان و خاموشی آن است.
عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، احتمال وقوع زلزله به علت فعالیت دماوند را هم رد كرد و اضافه كرد: امكان دارد فعالیت های دماوند به صورت جزیی گسل ها را تحریك كند اما این كه مسبب زلزله ای شدید در تهران شود امكان ندارد؛ البته این نكته را هم نباید فراموش نماییم كه پیشرفته ترین كشورهای جهان هم توانایی پیش بینی زلزله را ندارند.
قنواتی در بخش دیگری از صحبت های خود به پتانسیل های دماوند اشاره و تصریح كرد: دماوند یك منبع غنی برای جذب توریست است ولی ما این بخش را نادیده گرفته ایم.
وی اضافه كرد: ما هنوز از آب گرم لاریجان به ابتدایی ترین شكل ممكن استفاده می كنیم؛ دماوند امكان استفاده از انرژی زمین گرمایی را به ما می دهد ولی متأسفانه به علت در اختیار نداشتن تكنولوژی امكان استفاده از آن را نداریم.
قنواتی، دماوند را یكی از نمادهای ایران دانست و بیان كرد: دماوند بعنوان اثر طبیعی ملی در حال ثبت است و ما باید مانند یك اثر ملی با آن رفتار نماییم و برای حفظ آن هزینه هایی پرداخت گردد كه امیدوارم در آینده این كارها صورت گیرد.
5656


1397/06/21
13:13:21
5.0 / 5
4390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی