تصویربرداری از سلول های بنیادی سرطانی با روشی نو

تصویربرداری از سلول های بنیادی سرطانی با روشی نو بازار مقاله: ایرنا نوشت: گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی آمریكا به روشی منحصر به فرد برای تصویربرداری و تجزیه سلول های بنیادی سرطانی دست یافته اند.سلول های بنیادی سرطانی منشأ سلول هایی هستند كه در آینده به تومور تبدیل می شوند، یافتن محل دقیق این سلول ها دشوار و امكان دارد حتی پس از درمان موفق یا خارج كردن تومور هم در بدن بمانند.
نقش سلول های بنیادی سرطانی در عود سرطان یا سرطان های متاستازی مشخص شده است، اما دشواری یافتن محل این سلول ها سبب شده مطالعات در مورد آن ها سخت باشد. افزون بر این تمییز سلول های بنیادی سرطانی از سلول های سرطانی استاندارد با روش های متعارف تصویربرداری هم آسان نیست.
بر پایه این گزارش، همینطور خُردمحیط های بافتی كه این سلول ها در آن زندگی می كنند، پیچیده است و نمی توان به آسانی و با دقت در كشت های سلولی آن را شبیه سازی كرد. ازاین رو وضعیت و مختصات نوع بسیار مهمی از سلول ها تابحال به درستی مشخص نشده است.
این روش كه به نام AIDeSense خوانده می شود، به صورت مشخص در زمان افزایش نوعی آنزیم در سلول های بنیادی سرطانی مفید می باشد چونكه هم زمان با تركیب آنزیم های هدف سبب می گردد سلول های یادشده را با استفاده از روش های تصویربرداری فلوسایتموتری و هم كانونی سلولی كاملاً قابل دیدن باشند. محققان با استفاده ازاین روش توانسته اند سلول های بنیادی سرطانی را در محیط های سلولی در موش های زنده و خطوط سلول های سرطانی چندگانه انسانی با دقت تشخیص دهند.
این دستاورد جدید می تواند به ابزارهای مناسب برای تصویربرداری های بالینی در معاینات پزشكی و مطالعه روی طیف گسترده ای از انواع سرطان بیانجامد؛ چونكه امكان برجسته سازی مسیر سلول های بنیادی در حال گسترش در بدن و تبدیل شدن آن ها به تومور هست. ممكن شدن چنین روش تصویربرداری می تواند به بعضی پرسش ها در مورد رفتار سلول های بنیادی سرطانی پاسخ دهد و پیش بینی تشخیص سرطان را امكان پذیر كند.


5656

1397/05/17
12:07:37
5.0 / 5
4471
تگهای خبر: دانشگاه , سلول , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی