الماس هم می تواند رشد كند!

الماس هم می تواند رشد كند! بازار مقاله: ایرنا نوشت: محققان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار توانستند نحوه رشد الماس های مصنوعی را در سطح اتمی ارزیابی كنند.فرآیند هسته زایی یكی از محورهای اصلی علم مواد است و در هر كتاب مرجعی در این حوزه یك فرمول و نظریه برای توضیح چگونگی وقوع این فرآیند آمده است. اما صرف نظر از به كارگیری وسیع این فرآیند، نظریه مبنای آن هیچگاه به صورت تجربی مورد بررسی قرار نگرفته است، چونكه مشاهده شروع رشد یك كریستال در مقیاس اتمی، بسیار دشوار است.

در این تحقیقات، محققان با استفاده از تكنیك رسوب شیمیایی فاز بخار مبادرت به رشد دادن الماس كردند. برای این منظور الماس را به قطعات بسیار كوچك تبدیل و از این قطعات بعنوان هسته اولیه استفاده كردند. در مرحله بعد این قطعات بسیار كوچك در مجاورت پلاسمای متشكل از هیدروژن و كربن قرار گرفتند تا در اطراف هسته كریستالی تشكیل گردد كه قابلیت مشاهده با میكروسكوپ را دارد.


در این مطالعه مشخص شد هسته هایی كه حداقل دارای 26 اتم كربن هستند، قابلیت رشد الماس را دارند. همینطور محققان توانستند انرژی فعال سازی ذرات الماس را به دقت محاسبه كنند. این انرژی مانند سد عظیمی عمل می كند كه اتم های كربن قادر به عبور از آن نیستند و برای عبور از این سد باید انرژی آنها بیش از انرژی فعال سازی باشد.

نتایج این تحقیقات دانش مورد نیاز برای تولید و استفاده عملی از نانومواد مبتنی بر الماس را در اختیار محققان قرار می دهد.

گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.
5656

1397/05/15
14:23:58
5.0 / 5
4504
تگهای خبر: تحقیق , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی