تولید قلب تپنده از سلول های پیش ساز قلبی عروقی

تولید قلب تپنده از سلول های پیش ساز قلبی عروقی بازار مقاله: ایرنا نوشت: محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی موفق به تولید قلب تپنده از سلول های پیشساز قلبی- عروقی بر بستر قلب سلول زدایی شده موش صحرایی شدند.
قلب یكی از ارگان های حیاتی بدن است؛ سالانه شمار قابل توجهی از مبتلایان به ضایعات قلبی به دلیل كمبود اهدا كننده جان خویش را از دست می دهند.
یكی از طریق های غلبه بر این كمبود، استفاده از سلول های پیش ساز قلبی -عروقی حاصل از تمایز سلول های بنیادی جنینی بر یك بستر طبیعی، مانند یك قلب سلول زدایی شده، است.
تا كنون تلاش های بسیاری در این خصوص صورت گرفته است. به منظور بهبود شرایط، دكتر ساره رجبی، دكتر سارا پهلوان، دكتر ناصر اقدمی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان و پژوهشگاه ماكس پلانك آلمان پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن قلب سلول زدایی شده موش صحرایی به وسیله سلول های پیش ساز قلبی - عروقی حاصل از تمایز سلول های بنیادی جنینی مجدداً به تپش درآمد.
در این پژوهش سلول های بنیادی جنینی انسان در مقیاس زیاد و در بیوراكتور كشت و تمایز داده شدند و به صورت مرحله به مرحله (60 میلیون سلول در 3 مرحله، 20 میلیون سلولی با فواصل 1.5ساعته) به قلب سلول زدایی شده موش صحرایی كه عامل رشد فیبروبلاستی با روش های زیست مهندسی بر سطوح مختلف آن متصل شده بود، انتقال یافتند.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی و معتبر Biomaterials به چاپ رسیده است، نشان داد كه با این روش، بقا و تمایز سلول های پیش ساز قلبی - عروقی به سلول های قلبی، عضله صاف و سلول های اندوتلیالی (سلول های پوشاننده سطح عروق) بهبودیافته و بعد از گذشت 12 روز از انتقال سلولی تپش قلب در جهت صحیح شروع شد.
این پژوهش با رفع مشكلات در تولید قلب زیست مهندسی شده، می تواند گام مؤثری در درمان بیماران قلبی به حساب آید.

5656


1397/05/02
13:47:17
5.0 / 5
4385
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , سلول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی