استفاده از برچسب شفاف برای افزایش حساسیت تصویربرداری

استفاده از برچسب شفاف برای افزایش حساسیت تصویربرداری بازار مقاله: ایرنا نوشت: گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن راهكار جدیدی را برای افزایش حساسیت تصویربرداری زیستی مبتنی بر فلوروسنس ابداع كردند كه در آن با استفاده از نانوذرات فلزی، شدت نوردهی مواد مورد استفاده برای تصویربرداری تا 100 برابر افزایش می یابد.
استفاده از مواد فلوروسنس بعنوان یك ابزار تشخیصی، راهكاری ساده و متداول می باشد كه در خیلی از مطالعات و آزمایشات بالینی برای تشخیص و تصویربرداری از گونه های مختلف بیولوژیكی مورداستفاده قرار می گیرد. اما مشكل آنجاست كه این مواد به قدر كافی حساس نیستند.
به همین علت پیش ازاین محققان از روش هایی مانند توسعه سیستم های پیچیده و گران قیمت بازخوانی اطلاعات و تشدید سیگنال با استفاده از آنزیم ها بهره گرفتند كه مستلزم افزایش زمان آزمایش می گردد.
اما اكنون محققان برچسبی را ساختند كه بدون نیاز به تغییر فرآیند آزمایش، باعث افزایش حساسیت آن می گردد. این برچسب درواقع یك قطعه فیلم انعطاف پذیر به ابعاد یك سانتیمتر و حاوی نانو ساختارهای میله ای یا سایر انواع نانوساختارها است.
برای استفاده از این برچسب كافی است نمونه موردنظر با استفاده از تكنیك های متداول تهیه شده و برچسب روی آن قرار گیرد و نمونه با استفاده از روش های متداول اسكن شود.
نانو ساختارهای موجود در این برچسب عملكردی شبیه به آنتن دارند و نور را در اطراف مولكول های گسیل گر نور متمركز می كنند. بدین ترتیب میزان نوردهی تشدید شده و تصویربرداری با دقت بیشتری انجام می پذیرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Light: Science and Applications منتشرشده است.
5656

1397/04/19
13:12:35
5.0 / 5
4450
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی