با تلسكوپ هابل؛

بزرگترین خانه سالمندان در كهكشان كشف شد!

بزرگترین خانه سالمندان در كهكشان كشف شد! بازار مقاله: محققان با كمك اطلاعات تلسكوپ فضایی هابل پدیده ای به نام خوشه عظیم كروی را رصد كردند كه حاوی ستارگانی با بیش از ۱۰ میلیارد سال سن است.آنها معتقدند این بزرگترین خانه سالمندان در كهكشان است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از دیلی میل، تلسكوپ هابل تصویری شگفت انگیز از یك مجموعه عظیم از ستاره های در حال پیر شدن منتشر نموده است. برخی دانشمندان معتقدند این بزرگترین خانه سالمندان در كهكشان بشمار می رود. این مجموعهNGC۶۱۳۹ نام گرفته و صدها هزار ستاره را در خود جای داده كه تصور می گردد بیش از ۱۰ میلیارد سال قبل تشكیل شده اند. این رویداد به نام «خوشه عظیم كروی» مشهور و مجموعه ای از ستارگان است كه با نیروی گرانشی به یكدیگر مرتبط هستند و دور كهكشان راه شیری مدار می زنند.
این خوشه ها معمولا حاوی صدها هزار ستاره هستند كه تصور می گردد در یك بازه زمانی تشكیل شده اند. همینطور خوشه ها حاوی قدیمی ترین ستاره های كهكشان راه شیری هستند كه در اوایل تاریخچه به وجود آمدن آن تشكیل شده اند. به هرحال این خوشه در جهت مركز كهكشان راه شیری و در صورت فلكیScorpion دیده می گردد. در خوشه مذكور اجسام آسمانی جالبی وجود دارند. البته تلسكوپ هابل چند بار این صورت فلكی را بررسی نموده تا اجسامی مانند سحابی پروانه، منظومه های جالب با دوستاره و دیگر خوشه های كروی را رصد كند. به هرحال اوایل این ماه ستاره شناسان با استفاده از تلسكوپ فضایی هابل ناسا جامع ترین و واضح ترین تحقیق با نور ماوراء بنفش از كهكشان های ستاره ای نزدیك را رونمایی كردند. این تحقیق با كمك تلسكوپ فضایی هابل انجام شده بود. آنها مشاهدات جدید هابل را با تصاویر آرشیوی هابل از ۵۰كهكشان كوتوله و ستاره های در حال تشكیل مارپیچ شكل در جهان تركیب كردند. این پروژه كه Legacy ExtraGalactic UV Survey نام گرفته حاوی كاتالوگی از ستارگان هر یك از كهكشان های مورد بررسی، خوشه های ۳۰ كهكشان و همینطور تصاویر خود این كهكشان هاست. دانیل كالزتی از دانشگاه ماساچوست و رهبر این تحقیق می گوید: تابحال هیچ خوشه ستاره ای و كاتالوگی از ستارگان با نور مافوق بنفش رصد نشده بود. نور مافوق بنفش برای ردیابی جوانترین و داغ ترین اجسام آسمانی به كار می رود. دانشمندان سن ستارگان را با كمك این شاخص ها بررسی می كند. خوشه ستاره حاوی ۸ هزار خوشه جوان است كه سن آن ها از یك تا ۵۰۰ میلیون سال است. این دسته بندی ستارگان ۱۰ برابر عظیم تر از خوشه هایی است كه در كهكشان راه شیری دیده می گردد. كاتالوگ ستارگان هم حاوی ۳۹ میلیون ستاره است كه حداقل ۵ برابر عظیم تر از خورشید است.

1397/04/10
14:06:16
5.0 / 5
4548
تگهای خبر: تحقیق , دانشمند , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی