چند درصد كودكان ایرانی گرفتار لكنت هستند؟

چند درصد كودكان ایرانی گرفتار لكنت هستند؟ بازار مقاله: ایرنا نوشت: رئیس انجمن گفتاردرمانی اظهار داشت: حدود یك درصد ایرانیان گرفتار ناروانی گفتار (لكنت) هستند كه این آمار در كودكان به پنج تا هفت درصد می رسد.
دكتر علی قربانی با اشاره به اینكه ناروانی گفتار در كودكان سه تا پنج سال می تواند طبیعی باشد، اضافه كرد: ترساندن كودك، تب و تشنج می تواند سبب ماندگاری این مشكل شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران ادامه داد: ناروانی گفتار می تواند سبب عدم ارتباط، تمسخر و نتایج رفتاری باشد؛ ازاین رو پیشگیری های اولیه، ثانویه و درمان این مسئله حائز اهمیت است.
قربانی افزود: بعضی از كودكان پیش از دوران مدرسه گرفتار اختلالات تولید صدا هستند و یا به اصطلاح نوك زبانی حرف می زنند و برخی كلمه ها را به درستی ادا نمی كنند؛ درصورتی كه این مشكل در آن ها برطرف نشود، در دوران مدرسه در دیكته نویسی و رونویسی دچار مشكل خواهند داشت كه می توان با آموزش و گفتاردرمانی مانع افت تحصیلی آن ها شد.
رئیس هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی اظهار نمود: كودكان نارس به علت اختلالات تغذیه ای ممكن است دچار اختلال در عملكرد اندام های گویایی همچون زبان دهان و حلق شوند و این مسئله برای آن ها مشكلات گفتاری تولید كند كه می توان با گفتاردرمانی در جهت رفع مشكل آن ها اقدام نمود.
وی تصریح كرد: بزرگ سالان هم می توانند مبتلابه اختلالات صوت ناشی از گرفتگی صدا یا خشن بودن صدا باشند به صورتی كه زنان صدای كلفت و مردانه و مردان صدای زنانه داشته باشند كه با گفتاردرمانی می توان به آن ها آموزش های لازم را عرضه داد تا حنجره آن ها صدمه نبیند.
رئیس انجمن گفتاردرمانی افزود: راهكارهای درمانی مبتنی بر آموزش است و بر این اساس فرد می تواند بهبود یابد و اندام های گویایی یا گفتاری اش خوب عمل كند؛ همینطور گفتاردرمانی كمك می نماید كه فرد مهارت های دریافتی بهتری داشته باشد.
قربانی با اشاره به اینكه گاهی نیاز به مداخلات بیشتری اعم از دست كاری اندام های گویایی توسط درمانگر داریم، اظهار داشت: این اقدام شامل جراحی نیست و فرد درمانگر با دست یا قاشقك اندام گویایی را دست كاری می كند تا عملكرد آن بهتر شود.
وی بیان داشت: كودكان دچار شكاف كام، كسانی كه مراحل رشد كندتری دارند یا دچار صدمه های عصبی و مسائل رفتاری هستند، ممكن است با مشكلات گفتاری همراه شوند كه اقدامات پزشكی و دارویی توسط متخصصان مربوطه برای آن ها صورت می گیرد و در كنار این مسئله اختلالات گفتاری فرد هم با آموزش گفتار درمان كاهش و درمان می گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران تصریح كرد: گفتار جنبه های مختلف بیوشیمیایی عصب شناختی، ساختمانی، حسی و حركتی فیزیولوژیكی و یادگیری دارد و این پایه هایی است كه بر مبنای آن گفتار را یاد بگیریم.
شانزدهمین همایش گفتاردرمانی ایران از 20 تا 21 اردیبهشت ماه جاری در مركز همایش های بین المللی تالار امام علی (ع) برگزار می گردد.5656


1397/02/10
14:46:26
5.0 / 5
4375
تگهای خبر: آموزش , پزشكی , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی