دقیق ترین واكنش شیمیایی جهان انجام شد

دقیق ترین واكنش شیمیایی جهان انجام شد بازار مقاله: برای اولین بار در شرایطی كنترل شده دقیق ترین واكنش شیمیایی میان دو اتم سدیم و سزیم به وجودآمد.به گزارش بازار مقاله به نقل از ساینس آلرت، دانشمندان در شرایطی كاملا كنترل شده، دقیق ترین واكنش شیمیایی جهان میان دو اتم فلزی را انجام دادند. در چنین واكنشی 2 اتم عناصر مختلف به یكدیگر می چسبند و آنچه به وجود می آید، یك مولكول معمولی نیست.
درهمین راستا دانشمندان از دو عنصر سدیم و سزیم استفاده كردند و یك مولكول آلیاژ مانند تولید كردند.
این روش راهی برای تولید موادی كارآمد است كه احیانا در آینده در حوزه فناوری به كار گرفته می گردد.
گروهی از دانشمندان دانشگاه هاروارد با استفاده از میكروسكوپ های لیزری اتم های دو فلز قلیایی هم گروه را دستكاری كردند و با كمك یك فوتون پیوندی بین شان به وجود آوردند تا مولكولی یگانه را تولید كنند.
واكنش های شیمیایی به صورت معمولی تصادفی هستند. زیرا تعداد زیادی از اتم ها به سمت یكدیگر پرتاب می شوند و اگر شرایط مناسب باشد، با یكدیگر پیوند تولید می كنند.
این روش تصادفی در مواقعی كارآمد است كه تركیب عناصر شركت كننده در واكنش متناسب باشد. اما وقتی دانشمندان بخواهند یك جفت اتم نامتناسب را با یكدیگر پیوند دهند، باید خلاقانه عمل كنند. سدیم و سزیم هر دو در یك گروه از جدول تناوبی قرار دارند. این بدان معناست كه احیانا خصوصیت واكنشی مشابه دارند. همینطور هر دو آنها با یكدیگر برخورد نمی كنند و به راحتی بعنوان یك مولكول باهم پیوند تولید می كنند.
اگر این دو اتم به اندازه ی كافی به یكدیگر نزدیك شوند و انرژی مناسب برای آن ها برقرار باشد، بین آن ها پیوند برقرار می گردد. پژوهشگران برای رسیدن به این تركیب، تك اتم های هر عنصر را در تله های مغناطیسی نوری هم پوشانی شده گذاشتند و برای رساندن دما به نزدیك صفر مطلق، آن ها را در معرض پرتاب مداوم فوتون قرار دادند و در همین حال، با استفاده از یك جفت لیزر تنظیم شده نوعی اثر الكتریكی تولید كردند كه سبب می شد هر یك از اتم ها به سمت فوكوس لیزر حركت نماید.
به این ترتیب دو اتم در مجاورت یكدیگر قرار می گیرند و می توانند به آسانی با هم برخورد كنند. در این مرحله، با عنایت به نیاز به حفظ حركت و سطح انرژی، هنوز این اطمینان وجود نداشت كه بین دو اتم پیوندی شكل گرفته باشد. از این رو یكی از پژوهشگران شرایط سختگیرانه ای تنظیم كرد تا پالس های لیزری در این خصوص كاملا كنترل شده عمل كنند. نتیجه ی نهایی، یك فلاش كوتاه ناشی از اتصال بین دو اتم در وضعیت كوانتومی یكسان بود.
هدف نهایی از این نوع واكنش، خلق مولكول های پیچیده تر است؛ به صورتی كه این مولكول ها نه تنها به منظور كاربردهای كلاسیك مورد استفاده قرار بگیرند، بلكه بعنوان اجزای كوانتومی كوچك برای نسل بعدی كامپیوتر ها هم معرفی شوند.

1397/02/09
23:20:22
5.0 / 5
4525
تگهای خبر: پژوهش , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی