بیابان لوت در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسید

بیابان لوت در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسید بازار مقاله: بیابان لوت در لیست میراث جهانی یونسكو بعنوان نخستین اثر طبیعی به واسطه طرح پژوهشی تهیه پرونده ثبت جهانی بیابان لوت به ثبت رسید.به گزارش بازار مقاله به نقل از وزارت علوم، بر مبنای كنوانسیون میراث جهانی یونسكو (۱۹۷۲) پدیده های فرهنگی و طبیعی كه دارای ارزش های جهانی ویژه هستند نه تنها برای یك نسل بلكه برای كلیه نسل ها باید حفظ شوند و همینطور آنقدر دارای ارزش هستند كه نه تنها برای یك ملت بلكه باید برای كل جهان مورد حمایت و حفاظت قرار گرفته و تمهیدات ویژه ای برای نگهداری از آنها اتخاذ شود.
با تكمیل پرونده ثبت جهانی بیابان لوت و ارسال آن به یونسكو و ارزیابی پرونده توسط كارشناسان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) و همینطور مراحل پیچیده ای كه در این مختصر امكان بیان آن وجود ندارد. این پرونده در چهلمین اجلاس كمیته میراث جهانی كه در سال ۲۰۱۶ در شهر استانبول برگزار گردید.
در همین راستا طرح پژوهشی «تهیه پرونده ثبت جهانی بیابان لوت» كه از جانب عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عرضه شده، موفق به ثبت بیابان لوت در لیست میراث جهانی یونسكو بعنوان نخستین اثر طبیعی ثبت شده ایران شد و بعنوان یكی از طرح های صنعتی برتر دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور معرفی گردید.
بیابان لوت از برجسته ترین عوارض طبیعی ایران و جهان است كه دارای ارزش های جهانی مانند وجود بلندترین و طویل ترین كلوت های جهان (یاردانگ ها)، وجود بلندترین نبكاهای جهان (تل گز یا گلدان صحرا)، وجود بلندترین تپه های ماسه ای جهان، قرار گرفتن گرم ترین نقطه جهان در داخل محدوده عرصه اثر، یكی از غنی ترین مناطق شهاب سنگی جهان و منطقه آتشفشانی گندم بریان می باشد.
تدوین پرونده ثبت جهانی بیابان لوت بر مبنای شناسایی ارزش های ویژه اثر، مقایسه جهانی، تطبیق معیارهای ثبت با خصوصیت ها اثر و با عنایت به دستورالعمل های سازمانی علمی فرهنگی ملل متحد (UNESCO) و اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) انجام شد.
در این طرح پژوهشی كه به سفارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توسط دكتر مهران مقصودی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران انجام شد، اطلاعاتی در مورد خصوصیت های ژئومورفولوژیك، زمین شناسی، اقلیم شناسی، گیاه شناسی، جانورشناسی، تاریخی و باستان شناسی، خصوصیت های اقتصادی اجتماعی محدوده اثر، آموزش و پژوهش در رابطه با اثر، گردشگری و همینطور پدیده های مختلف بیابان لوت عرضه شد.
برنامه آتی پس از ثبت بیابان لوت در لیست میراث جهانی یونسكو، توسعه صنعت گردشگری در منطقه با حفظ ارزش های ویژه اثر با رویكرد توسعه پایدار می باشد كه هم اكنون هم در حال انجام بوده و با مشاركت همه جانبه جامعه محلی انجام می گردد.
اصولاً مكان هایی كه در لیست میراث جهانی یونسكو قرار می گیرند به مقاصد عمده گردشگران جهان تبدیل می شوند و تعداد گردشگران خارجی از زمان ثبت تاكنون در منطقه بیابان لوت به بیش از دو برابر در سال افزایش پیدا كرده و مهاجرت معكوس (جهت خدمات رسانی مردم به گردشگران) از شهر كرمان به روستاهای حاشیه بیابان لوت شكل گرفته است.
از سال ۱۹۷۵ كه ایران به كنوانسیون میراث جهانی یونسكو پیوست تا سال ۱۳۹۵، نوزده اثر فرهنگی ایران در لیست میراث جهانی ثبت شده بود و با وجود تلاش هایی كه هر از چند گاهی صورت می گرفت، هیچ اثر طبیعی ایران در این فهرست قرار نداشت.
عرصه این اثر حدود ۲ میلیون و سیصد هزار هكتار (۷۸۰، ۲۲ كیلومتر مربع ) به تنهایی از كشور اسلونی كه نزدیك به ۲میلیون هكتار وسعت دارد وسیع تر است و عرصه و حریم اثر نزدیك به ۴میلیون هكتار وسعت دارد.

1397/02/01
12:48:35
5.0 / 5
5205
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی