رصد ستاره عظیم با درخشندگی هزار بار بیشتر از خورشید

رصد ستاره عظیم با درخشندگی هزار بار بیشتر از خورشید بازار مقاله: محققان با بررسی تصاویر تلسكوپ هابل ستاره ای عظیم در فاصله ۹ میلیارد سال نوری رصد كرده اند كه هزاران بار درخشان تر از خورشید است.به گزارش بازار مقاله به نقل از ناسا، در تصویر جدید تلسكوپ هابل، یك ستاره بسیار بزرگ آبی در فاصله ۹ میلیارد سال نوری ثبت كرده است.
این شی آسمانی كه به صورت غیر رسمی Icarus نام گرفته، دوردست ترین ستاره رصد شده است.
دانشمندان این یافته را در تحقیقی جدید در ژورنال « Nature Astronomy» منتشر نموده اند.
دانشمندان به صورت معمول در چنین مسافتی فقط می توانند كهكشان ها ( مجموعه از میلیاردها ستاره ) یا ابر نواخترها، اشعه های گاما یا انفجارهای كهكشانی را رصد كنند.
جالب آنكه در فاصله بیش از ۱۰۰ میلیون سال نوری عكسبرداری از ستاره ها حتی با قدرتمند ترین تلسكوپ ها هم غیر ممكن است.
در این نمونه یك همخوانی نادر كهكشانی سبب شد این ابرستاره ۲ هزار برابر بزرگتر نشان داده شود و در نتیجه ستاره شناسان موفق شدند آن را رصد كنند.
این پدیده كه لنز گرانشی نامیده شده، زمانی اتفاق می افتد كه یك كهكشان بزرگ با خوشه ای از كهكشان ها نور انتشار یافته از یك كهكشان دوردست را خم می كنند. در نتیجه كهكشان ها بعنوان یك شیشه بزرگ نما عمل می كنند و اشیای كم نور قابل مشاهده می شوند.
به گفته محققان این ابرستاره صدها یا هزاران بار درخشان تر از خورشید است. ستاره مذكور در تصاویری كه تلسكوپ هابل بین آوریل ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ گرفته، كشف شده است.

1397/01/16
22:56:38
5.0 / 5
5258
تگهای خبر: دانشمند , محقق , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی