برای سال ۲۰۱۸ تعیین شد؛

بودجه ۳ میلیارد دلاری روسیه برای توسعه تحقیقات بنیادی

بودجه ۳ میلیارد دلاری روسیه برای توسعه تحقیقات بنیادی بازار مقاله: بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: دولت روسیه در سال ۲۰۱۸ میلادی بودجه ۳ میلیارد دلاری برای توسعه تحقیقات بنیادی تعیین كرد. این رقم ۲۵ درصد بیشتر از بودجه سال قبل است.جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بعد از كاهش سطح علمی روسیه پس از فروپاشی شوروی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه توجه بیشتری را به حوزه تحقیقات و توسعه علمی داشته است.
وی اضافه كرد: در نشست شورای علوم و آموزش روسیه در ماه فوریه، رئیس جمهور روسیه اظهار داشت اكنون علوم و نوآوری از اولویت بالایی برخوردار می باشد.
بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلام تصریح كرد: نظام پژوهشی روسیه به روز نیست و به بازسازی كامل احتیاج دارد.
مهراد با اشاره به اینكه روسیه برای ارتقا سطح علمی راه درازی در پیش دارد، اضافه كرد: زیرساخت های علمی و نیروی انسانی خیلی از موسسات دولتی این كشور پس از فروپاشی شوروی صدمه فراوان دیده است.
وی اظهار داشت: كاهش بودجه های علمی و پرداخت ناچیز در خلال دهه ۱۹۹۰ میلادی سبب شد تا هزاران دانشمند روسی از فعالیت های پژوهشی دست برداشته و یا به خارج از كشور مهاجرت كنند.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: اكنون نشانه هایی وجود دارد كه نشان داده است فعالیت های علمی روسیه درحال شكوفایی است. دولت ولادیمیر پوتین در دهه گذشته به تدریج سرمایه گذاری ها و تخصیص بودجه های علمی را افزایش داده و هم اكنون حدودا یك درصد از تولید ناخالص داخلی این كشور صرف تحقیق و توسعه می گردد.
مهراد عنوان كرد: دولت روسیه در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۷۹ میلیارد روبل برابر با ۳ میلیارد دلار برای توسعه تحقیقات بنیادی منظور كرده است كه ۲۵ درصد، بیشتر از بودجه سال قبل این كشور است.
وی اضافه كرد: تعداد مقاله علمی این كشور از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی به بیش از دو برابر رسیده و از برزیل و كره جنوبی پیشی گرفته است.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: برپایه گزارش بنیاد ملی علوم آمریكا، اكنون روسیه جز ۱۰ كشور برتر تولید كننده مقالات علمی است و در جایگاهی برتر از كانادا، استرالیا و سوئیس قرار دارد.
مهراد تصریح كرد: با این حال، فعالیت های علمی روسیه پس از كشورهای نوظهور علمی مانند چین، هندوستان و كره جنوبی قرار دارد. تخصیص اندك بودجه در دهه های گذشته، دیوان سالاری بیش از اندازه دولتی و انجام با تاخیر اصلاحات در موسسات پژوهشی مانع رقابت پذیری شده است.
وی اظهار داشت: روسیه به ایده های نوین، آزمایشگاه های جدید، استعدادهای برتر و بیشتر از همه به رقابت احتیاج دارد.
بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلام تصریح كرد: ولادیمیر پوتین مایل است وابستگی این كشور را به صادرات نفت و گاز كم كند. اما، تلاش های صورت گرفته در فعالیت های پژوهشی به منظور تنوع بخشی به اقتصاد این كشور، همچون سرمایه گذاری چند میلیارد روبلی در بخش فناوری نانو در سال ۲۰۰۷ میلادی منجر به شكوفایی اقتصادی و یا تولید فرآورده های خیلی موثر نشده است.
مهراد افزود: دولت روسیه در سال ۲۰۱۶ میلادی استراتژی ملی علوم را اعلام نمود و ۷ حوزه اولویت دار همچون انرژی، بهداشت، كشاورزی و امنیت را مطرح كرد.
وی اظهار داشت: شوراهای علمی بر تخصیص بودجه و مدیریت این برنامه ها نظارت دارند و از دخالت مقامات و مدیران دولتی در این حوزه جلوگیری می گردد.
چهره ماندگار علمی كشور تصریح كرد: همچنین، دولت پوتین می كوشد آكادمی ملی علوم را كه بر بیش از ۷۰۰ موسسه در تمام رشته های علمی نظارت دارد، توسعه دهد.
مهراد افزود: مطالعه ای كه درماه ژانویه بر روی بیش از یك چهارم موسسات وابسته به آكادمی بعمل آمد نشان داد كه انتشارات، استنادهای پژوهشی، اختراعات و سایر موازین علمی این موسسات عملكرد ضعیفی دارند.
وی عنوان كرد: دولت روسیه برای تقویت تحقیقات دانشگاهی طرح های های متعددی را مطرح كرده است. بعنوان مثال، قرار گرفتن حداقل ۵ دانشگاه روسیه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی از آن جمله است.
چهره ماندگار علمی كشور اظهار داشت: در این طرح ۲۱ دانشگاه روسیه شركت دارند و كمك های مالی به دانشگاه هایی تعلق می گیرد كه دارای نقشه راه یا طرح عمل موفق باشند.

1396/12/23
14:26:59
5.0 / 5
4548
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی