درمان آلزایمر با سلول های بنیادی

درمان آلزایمر با سلول های بنیادی به گزارش بازار مقاله محققان دریافتند بهبود نقل و انتقال پروتئین های سلولی در سلول های مغزی امكان تولید درمان های جدید برای آلزایمر یا مهار این بیماری را فراهم می كند.به گزارش بازار مقاله به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، آلزایمر بیماری است كه بیش از ۵ میلیون آمریكایی را تحت تاثیر قرار داده است و منجر به از دست رفتن حافظه، تفكر و مهارت های فردی و سایر مشكلات ناتوان كننده می گردد.
محققان دریافتند تركیبی كه بتواند نقل و انتقالات پروتئین ها درون سلول را بهبود ببخشد می تواند منجر به تولید پروتئین هایی شود كه مانع از مرگ سلولی در زوال عقل و آلزایمر می شوند.
بافت مغزی افراد مبتلا به آلزایمر كلامپ شدن یا تجمع دو نوع پروتئین را نشان داده است كه «آمیلوئید بتا كه در خارج سلول های مغزی جمع می شود» و« پروتئین Tau كه درون سلول ها تجمع پیدا می كند» هستند.
هر دو این پروتئین ها سمی بوده و منجر به مرگ سلول های مغزی در آلزایمر می گردد. این پروتئین ها با استفاده از بسته های متصل به غشا موسوم به اندوزوم حمل می شوند. سیستمی كه آن ها را پیرامون سلول منتقل می كند شبكه اندوزومی نام دارد. برای این كه پروتئین ها به صورت مناسبی فرآوری شوند، حذف شده و بازیافت شوند این سیستم باید به صورت صحیح عمل كند.
در این مطالعه جدید، محققان در دانشگاه واشنگتن از سلول های مغز انسانی مشتق از سلول های بنیادی استفاده كردند. نتایج نشان داد كه تركیبی كه عملكرد شبكه اندوزومی را تقویت می كند، تولید آمیلوئید بتا و پروتئین Tau را به صورت قابل توجهی می كاهد.
دكتر یانگ و همكارانش در این مطالعه نشان دادند كه هدف قرار دادن نقص های شبكه اندوزمی با استفاده از داروها یا سایر درمان ها مانند ژن درمانی می تواند استراتژی امیدوار كننده ای برای بیماری آلزایمر باشد.
یانگ و همكارانش سلول های پوستی را از بیماران آلزایمری گرفته و آن ها را به سلول های بنیادی پرتوان القایی تمایز دادند كه دارای موتاسیون های ژنتیكی مشابه با بیمار آلزایمری بود. در ادامه آن ها را به سلول های عصبی تمایز دادند و مشاهده نمودند كه این نورون ها تمایل به تولید آمیلوئید بتا و پیش ساز پروتئین Tau دارند كه مشابه با چیزی است كه در زمان آلزایمر اتفاق می افتد.
در ادامه مشاهده شد كه تقویت عملكرد شبكه اندوزومی با استفاده از تركیبی به نام R۳۳ می تواند منجر به كاهش قابل توجه آمیلوئید بتا و پروتئین tau می گردد. به عقیده محققان استفاده از این تركیب و مطالعه دقیق تر مكانیسم عمل آن روی شبكه اندوزومی، تست های بالینی مربوطه می تواند منجر به نگاهی موثر برای ممانعت از آلزایمر یا جلوگیری از پیشرفت آلزایمر شود.
 

1396/12/13
17:00:02
5.0 / 5
5151
تگهای خبر: محقق , سلول , مهارت , حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی