توسط محققان دانشگاه فردوسی؛

گونه جدید عنكبوت در كشور كشف شد

گونه جدید عنكبوت در كشور كشف شد بازار مقاله: برپایه آخرین یافته پژوهشگران دانشگاه فردوسی گونه جدید عنكبوت در كشور كشف شد.به گزارش بازار مقاله به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، آخرین یافته استادان دانشگاه فردوسی مشهد درزمینه مطالعات آرایه شناختی عنكبوت های ایران دلالت بر وجود گونه جدیدی از عنكبوت های گرگی متعلق به جنس Pardosa در شمال شرق ایران داشت.
امید میر شمسی عضو هیات علمی دانشكده علوم دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: راسته عنكبوت ها با داشتن بیش از ۴۶ هزار گونه شناخته شده در سرتاسر دنیا هفتمین راسته متنوع جانوری محسوب می شوند.
وی اضافه كرد: تابحال در ایران بیش از ۶۶۸ گونه از این جانوران كه متعلق به ۵۱ خانواده هستند گزارش شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان كرد: مطالعات آرایه شناختی این گروه جانوری توسط محققان داخلی در دو دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است به نحوی كه تعداد گونه های عنكبوت های ایران طی این زمان حدودا چهار برابر افزایش یافته است.
میر شمسی تصریح كرد: گرچه قدمت مطالعات آرایه شناختی این جانوران به دهه های میانی قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد اما عمده این مطالعات به صورت بسیار پراكنده و توسط تعداد معدودی از محققین خارجی انجام شده است.
وی اضافه كرد: بر این اساس و باتوجه به تنوع جغرافیایی و اقلیمی ایران، مطالعات اندك انجام شده و مقایسه با فون كشورهای همجوار تعداد گونه های عنكبوت های ایران بیش از هزار گونه برآورد می گردد.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: مطالعات بیوسیستماتیكی انجام شده بر راسته عنكبوت ها در پنج سال قبل در گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد نشان دهنده تنوع بالای این جانوران در ناحیه شرق و شمال شرق ایران است به نحوی كه در این بازه زمانی بیش از ۱۰۰ ركورد جدید برای ایران ثبت شده كه در این میان تعدادی از گونه های معرفی شده برای علم جدید هستند.
میرشمسی اضافه كرد: آخرین یافته درزمینه مطالعات آرایه شناختی عنكبوت های ایران مربوط به رساله دكتری سپیده شفایی دانشجوی دكتری بیوسیستماتیك جانوری دانشگاه فردوسی مشهد است كه دلالت بر وجود گونه جدیدی از عنكبوت های گرگی متعلق به جنس Pardosa در شمال شرق ایران داشت كه باتوجه به هم زمانی این یافته با درگذشت مریم میرزا خانی به افتخار وی به نام Pardosa mirzakhaniae نام گذاری و توصیف شد.
وی عنوان كرد: مقاله مربوط به این پژوهش در ژورنال معتبر ZOOTAXA به چاپ خواهد رسید.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: از سایر گونه های جدیدی كه در پنج سال قبل طی مطالعات انجام شده در مركز پژوهشی جانورشناسی كاربردی و گروه زیست شناسی كشف و معرفی شده اند می توان به گونه Oecobius ferdowsii یا عنكبوت تورباف فردوسی اشاره نمود كه به افتخار حكیم ابوالقاسم فردوسی نام گذاری و توصیف شد.
میرشمسی افزود: نمونه تایپ این گونه طی نمونه برداری های انجام شده در محوطه پردیس دانشگاه فردوسی یافت شد.
وی تصریح كرد: همینطور جنس و گونه جدید Bastanius kermanensis از خانواده Hersiliidae كه نام جنس به افتخار استاد باستانی پاریزی (استاد دانشگاه تهران) و نام گونه بر مبنای محل كشف گونه در استان كرمان نام گذاری شد.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: همینطور در سال ۲۰۱۳ از این خانواده از عنكبوت ها موفق به كشف گونه جدیدی از جنس Duninia از جنوب استان خراسان رضوی شدیم كه به افتخار استاد فقید جمشید درویش به نام Duninia darvishi نام گذاری شد.
میرشمسی تصریح كرد: بعضی از سایر گونه های جدید كشف شده كه توسط من و و همكاران توصیف و به چاپ رسیده اند شامل Aelurillus khorasanicus، Oecobius ilamensis، Anemesia koponeni است.
وی اظهار داشت: همینطور یك گونه جدید برای عقرب های ایران هم كشف و توصیف شد كه به افتخار سیاوش تیرگری از اساتید پیشكسوت عقرب شناسی ایران تحت عنوان Odontobuthus tirgari در مجله ZOOTAXA به چاپ رسیده است.

1396/12/04
11:16:40
5.0 / 5
4730
تگهای خبر: استاد , پژوهش , چاپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی