شناسایی ۸۱ ماده معدنی در کشور

شناسایی ۸۱ ماده معدنی در کشور به گزارش بازار مقاله، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه تابحال تصور می شد که ۶۸ ماده معدنی در ایران وجود دارد، ولی داده های ما حاکی از وجود ۸۱ ماده معدنی در کشور است، اظهار داشت: زمین شناسان از ایران با نام بهشت زمین شناسی نام می برند و ما از آن با نام رنگین کمانی از مواد معدنی یاد می نماییم ازاین رو شایسته است که زمین ایران مورد شناسایی قرار گیرد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا دکتر علیرضا شهیدی امروز در آیین اختتامیه طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی از سال ۱۳۳۸ تاسیس شده است، اضافه کرد: در طول ۶۴ سال از زمان تاسیس این سازمان تابحال وظیفه اصلی خویش را تولید اطلاعات پایه در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی قرار داده است و در این خصوص تلاش شده است تا مدارک ساخته شده بر مبنای استانداردها و مستندات باشد.
وی شعار این سازمان را تولید ثروت از راه اکتشافات مواد معدنی و صیانت از ثروت ساخته شده با شناخت مخاطرات طبیعی دانست و افزود: اکتشافات معدنی در GDP کشور سهم ۷ تا ۸ درصدی دارد و در صورتیکه مخاطرات طبیعی کنترل شود، ۷ تا ۸ درصد GDP کشور حفظ خواهد شد.
شهیدی ضمن اشاره به ساختار سازمان زمین شناسی، تصریح کرد: این سازمان برای اجرای پروژه های خود ۳ معاونت پشتیبانی و زمین شناسی و اکتشاف بوجود آورده و از آنجاییکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اساس علمی دارند؛ ازاین رو در این سازمان نیروی انسانی مهم ترین رکن اجرای طرح های تحقیقاتی است و در این خصوص ۸۵ درصد از شاغلین این سازمان دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
رئیس سازمان زمین شناسی با تکیه بر این که حدود ۹۱ نفر از شاغلین به کار این سازمان دارای مدرک PhD در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی هستند، خاطرنشان کرد: به علت نظم موجود در این سازمان موفق شدیم که از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ در شاخه های اختصاصی و عمومی در جشنواره شهید رجایی مقام اول را کسب نماییم.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، خاطرنشان کرد: در ۶۴ سال فعالیت این سازمان به لحاظ زمین شناسی دو بار کل کشور را در مقیاس های یک ۲۵۰ هزارم و یک ۱۰۰ هزارم رصد کرده و کلیه داده های به دست آمده به نقشه های زمین شناسی تبدیل گشته است.
وی با اشاره به اینکه در دهه ۸۰ در حدود ۹۵۰ هزار کیلومتر مربع از کشور با مقیاس یک ۱۰۰ هزارم کار اکتشافی شده است، اظهار داشت: در کنار آن برای آنکه دریابیم سطح زمین دارای چه مواد معدنی است، نقشه های ژئوشیمیایی تهیه شدند.
شهیدی تصریح کرد: تا چند سال آینده ذخایر معدنی کشور یا تمام می شود و یا از بین می رود و ذخایر موجود پاسخگوی نیاز صنایع نخواهد بود؛ ازاین رو باید به سمت اکتشاف پنهان برویم که مطالعات در ارتباط با آن در چارچوب مطالعات ژئوفیزیک هوایی انجام شد که در این حوزه نسبت به بومی سازی فرآیندهای آن شامل پردازش و مدل سازی و تلفین در این سازمان اقدام شد.
توسعه لابراتوار معدنی
رئیس سازمان زمین شناسی به زیر ساخت های آزمایشگاهی این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: با توسعه زیر ساخت های آزمایشگاهی توانستیم بهترین روش ها و دستگاههای این حوزه را در سازمان مستقر نماییم، ازاین رو آنالیزهای مواد معدنی از راه لابراتوار های موجود در سازمان اجرایی می شود، در غیر این صورت از راه ظرفیتهای بخش خصوصی اجرا می گردد.
وی توسعه پایگاه داده های علوم زمین را از دیگر الزامات این سازمان ذکر کرد و اضافه کرد: پایگاه داده های علوم زمین، سامانه تحت وب است که در آن اطلاعات در رابطه با زمین شناسی بارگذاری می شود و تابحال ۱۵۰۰ لایه اطلاعات در آن بارگذاری شده است.
شهیدی خطاب به وزیر صمت، تصریح کرد: ما انتظار داریم در برابر فعالیتهای محققان این سازمان حمایت های بیشتری نسبت به این سازمان صورت گیرد. البته در سالهای گذشته بودجه های سازمان ترمیم شد، ولی همچنان محتاج حمایت های این وزارت خانه هستیم.
این محقق حوزه زمین شناسی حضور نیروهای انسانی متخصص در زمینه ها و برداشت های میدانی را یکی از مهم ترین روش های مطالعات زمین شناسی عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیکه اعتبارات این سازمان تزریق نشود، این مطالعات میدانی گرفتار مشکل خواهد شد.
اجرای طرح تحول زمین شناسی
وی ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه ۳ جانبه میان این سازمان و معاونت معدنی وزارت صمت و سازمان ایمیدرو، تصریح کرد: با امضای این تفاهمنامه برای نخستین بار در حوزه اکتشافات معدنی تقسیم کار ملی صورت گرفت، به این صورت که بخش های پیجویی و شناسایی معدنی در سازمان زمین شناسی اجرایی می شود و مراحله بعدی معاونت معدنی وزارت صمت از راه سازمان ایمیدرو و یا واگذاری به بخش خصوصی از راه برگزاری مناقصه مبادرت به تکمیل کار اکتشاف می کند.
شهیدی، اجرای طرح تحول استان خراسان جنوبی را یکی از طرح های در دستور کار این سازمان دانست که از سال ۱۴۰۰ شروع شد و امروز نتایج نهایی آن اعلام می شود، تصریح کرد: این طرح از سال ۱۴۰۰ با انتشار کرونا کلید خورد و امروز نتایج این تحقیقات عرضه شده است.
به قول وی در گذشته سازمان برای اجرای پروژه های خود ۳ سال زمان نیاز داشت، ولی حالا با استفاده از فناوری این زمان به یک سال کاهش یافته، بدون آنکه در کیفیت داده ها خللی وارد شود و این کاهش زمان اجرای طرح ها هم در طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات معدنی اجرایی شده است.
شناسایی مواد جدید معدنی
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ضمن اظهار امیدواری از ایجاد بانک اطلاعاتی مواد معدنی کشور، اظهار داشت: تابحال تصور می شد که ۶۸ ماده معدنی در کشور وجود دارد، ولی داده های ما حکایت از وجود ۸۱ ماده معدنی در کشور دارد.
وی افزود: تابحال ما برای ۴۰ عنصر معدنی آنالیز انجام می دادیم، ولی در طرح تحول این تعداد به آنالیز ۵۷ ماده معدنی رسیده است که این آنالیزها بر مبنای روش های پیشرفته صورت می گیرد.
شهیدی تصریح کرد: زمین شناسان از ایران با نام «بهشت زمین شناسی» نام می برند و ما از آن با نام رنگین کمانی از مواد معدنی یاد می کنیم؛ ازاین رو شایسته است که زمین ایران مورد شناسایی قرار گیرد.
اجرای طرح تحول دریایی
شهیدی از اجرای طرح تحول دریایی در این سازمان اطلاع داد و در اینباره توضیح داد: ایران دارای ۵۹۰۰ کیلومتر ساحل است که علیرغم همه کشورها که بیشترین تمرکز جمعیت در سواحل است، در ایران از تنگه هرمز تا پاکستان تنها چابهار واقع شده و هیچ شهری دیگری نیست.
وی ادامه داد: ما در این مطالعات اطلاعاتی را استخراج خواهیم کرد که می تواند برای جانمایی برای توسعه شهری مورد بهره برداری قرار گیرد.
به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا در این مراسم خروجی اطلاعات الکترونیکی عرضه شد، ضمن آنکه از گزارش های طرح های تحول زمین شناسی و اکتشافات مواد معدنی در استان خراسان جنوبی با حضور وزیر ضمت رونمایی گردید.
منبع:

1402/06/07
08:09:48
5.0 / 5
194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی