ویرجین اوربیت رسما تعطیل شد

ویرجین اوربیت رسما تعطیل شد بازار مقاله: شرکت هوافضایی ویرجین اوربیت(Virgin Orbit) بعد از فروش هواپیمای فضایی خود موسوم به «دختر کیهانی» به شکل رسمی تعطیل شد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، به نظر می رسد شرکت ویرجین اوربیت دارایی های سامانه پرتاب خودرا به شرکت های استراتولانچ(Stratolaunch)، راکت لب(Rocket Lab) و لانچ(Launch) به مبلغ 36.4 میلیون دلار فروخته و بدنی ترتیب با فروختدن دارایی های خود از مسابقه فضایی خارج شده است.
بدین سبب شرکت ویرجین اوربیت، شرکتی که اخیراً در تلاش خود برای انجام نخستین پرتاب تاریخی موشک از خاک بریتانیا شکست خورده بود، به علت اعلام ورشکستگی در ماه گذشته در ایالات متحده رسما تعطیل شد.
این شرکت که ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی آنرا تاسیس کرده بود، بعد از اینکه دادگاهی در ایالات متحده در ناحیه دلاوِر آنرا ورشکسته اعلام نمود و دارایی های آنرا به مناقصه گذاشت و فروخت، رسما تعطیل شد.
این اتفاق بعد از تلاش ناموفق این شرکت برای انجام نخستین پرتاب از بریتانیا در ماه ژانویه رخ داده است.
این شرکت که به هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اصلاح شده اش به نام «دختر کیهانی»(Cosmic Girl) شناخته می شود، در ماه های اخیر برای ادامه حیات، دارایی های خودرا می فروشد.
ویرجین اوربیت ماه در ژانویه با یک ماموریت ماهواره ای از بریتانیا به فضا رسید، اما موشک در نهایت نتوانست به مدار برسد. این شرکت که قبل از آن با ضرر 50.5 میلیون دلاری مواجه بود، 9 ماهواره مشتری خودرا در ماموریتی به نام Start Me Up از بین برد.
بااینکه ویرجین اوربیت چهار پرتاب موفق ماهواره از ایالات متحده را قبلا انجام داده بود، اما شکست در نخستین ماموریت از خاک بریتانیا نقش مهمی در مشکلات بعدی آن ایفا کرد.
شکست ماموریت Start Me Up تاثیرات زیادی روی این شرکت گذاشت، برای اینکه از آن به عنوان ماموریتی یاد می شد که عصر جدیدی را برای صنعت فضایی بریتانیا شروع می کند.
ویرجین اوربیت برای بهبود وضعیت مالی خود دو ماه بعد از شکست آن ماموریت، فعالیتهای خودرا متوقف کرد و بیشتر کارمندان آن نیز اخراج شدند. با این وجود، این شرکت نتوانست بودجه بلندمدت خودرا تامین کند و ماه گذشته در ایالات متحده اعلام ورشکستگی کرد.
دارایی های اصلی آن همچون «دختر کیهانی» به شرکت های استراتولانچ، راکت لب و لانچ فروخته شده است.
هواپیمای «دختر کیهانی» برای حمل موشک LauncherOne تا ارتفاع حدودا 10 هزار و 700 متری تولید شده است که بمحض رسیدن LauncherOne به آن ارتفاع، از هواپیما جدا می شود و بعد از رسیدن به فاصله ایمن، موتورهایش را برای رساندن محموله های خود به مدار زمین روشن می کند.
شرکت استراتولانچ هفته گذشته پیشنهادی 17 میلیون دلاری برای «دختر کیهانی» ارائه نمود. سال گذشته، دَن هارت، مدیرعامل ویرجین اوربیت اظهار داشت که LauncherOne در نهایت می تواند برای پرتاب های ماهواره ای کوچک استفاده گردد و افزود که روزی می توان از آن برای پرتاب وسایل نقلیه مافوق صوت برای تحقیقات بهره برد.
این احیانا همان چیزی است که استراتولانچ در ذهن دارد. هواپیمای این شرکت موسوم به Roc، مهم ترین هواپیمای عملیاتی در جهان است که در ابتدا برای پرتاب ماهواره های کوچک طراحی شد.
شرکت استراتولانچ در سال 2019 به ورشکستگی نزدیک شد، اما از آن زمان با موفقیت توانسته خودرا به عنوان یک پرتابگر مافوق صوت برای مشتریانی همچون پنتاگون بالا بکشد.
گزارش ها از آن حکایت می کند که استراتولانچ در پیشنهاد خود موفق بوده است و در عین حال، شرکت راکت لب تأسیسات تولیدی ویرجین اوربیت را با مساحت 144 هزار فوت مربع مستقر در لانگ بیچ کالیفرنیا به قیمت 16.1 میلیون دلار خریداری نموده و شرکت لانچ نیز تأسیسات این شرکت در موهاوی(Mojave) را به قیمت 2.7 میلیون دلار خریداری نموده است.
بنابراین، فروش دارایی های ویرجین اوربیت در آمریکا در مجموع به رقم 36.4 میلیون دلار رسیده است.
ویرجین اوربیت در اطلاعیه ای اظهار داشت: شرکت ما در طول تاریخ خود در خط مقدم نوآوری بوده و با سکوی پرتاب هوایی LauncherOne کمک های قابل توجهی در حوزه پرتاب موشک های تجاری داشته است. فناوری پیشرفته، تخصص بی نظیر و تعهد به برتری این شرکت، آنرا به پیشروی صنعت پرتاب فضایی تجاری درحال ظهور تبدیل نموده بود. مدیریت و کارکنان ویرجین اوربیت مایلند از همه ذینفعان، همچون مشتریان، شرکا، سرمایه گذاران و کارمندان برای حمایت و فداکاری آنها در طول این سالیان تشکر صمیمانه داشته باشند. بوسیله کوشش های جمعی آنها بوده که این شرکت توانسته است به نقاط عطف قابل توجهی برسد و کمک های ماندگاری در پیشرفت پرتاب ماهواره در ایالات متحده و بریتانیا داشته باشد. میراث ویرجین اوربیت در صنعت فضایی برای همیشه در یادها خواهد ماند. فناوری های نوآورانه، تعقیب بی وقفه تعالی و تعهد تزلزل ناپذیر برای پیشبرد مرزهای پرتاب هوایی، اثری پاک نشدنی در این صنعت بر جای گذاشته است.
گفتنی است، این شرکت که توسط ریچارد برانسون، بنیان گذار گروه ویرجین در سال 2017 تأسیس شد، هیچ گاه به عنوان یک شرکت سهامی عام سودی کسب نکرد.1402/03/04
12:47:32
5.0 / 5
243
تگهای خبر: تحقیق , شركت , صنعت , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی