دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اعلام كرد

فروش 20 هزار میلیاردی محصولات نانویی پارسال

فروش 20 هزار میلیاردی محصولات نانویی پارسال به گزارش بازار مقاله، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه یکهزار و ۲۶۶ محصول مبتنی بر نانو در حوزه های مختلف به تولید رسیده و میزان فروش محصولات نانو در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است، اظهار داشت: این موفقیت از جانب جوانان کشور به دست آمده است و در این خصوص تربیت نیروی انسانی توانمند و مسئولیت پذیر از برنامه های این ستاد به حساب می آید.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر سعید سرکار، در اختتامیه یازدهمین جشنواره دانشجویی بنیاد آموزش فناوری نانو ضمن اشاره به اقدامات ترویجی در حوزه توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه مقدمات این جشنواره از سطح دانش آموزی و دانشجویی آغاز شد، اضافه کرد: به دنبال این اقدامات، برنامه هایی برای تربیت دانشجویان مستعد اجرایی شد و آنها در این برنامه ها، اصالت را به انسان ها دادند و پس از تربیت نیروی انسانی، توسعه ابزارهای آزمایشگاهی در اولویت قرار گرفت.
وی با تکیه بر لزوم تربیت نیروهای انسانی، توانا، مخترع و مسئولیت پذیر در کشور، اظهار نمود: این رویکرد سبب شده است که امروزه بیشتر از ۸۰ دانشگاه مبادرت به پرورش نیروی انسانی در مقاطع دکتری و ارشدِ نانو کرده است و دانشجویانی که امروز در این مراسم حاضر شدند، حاصل اجرای این برنامه ها هستند.
سرکار، با اشاره به اینکه علم و فناوری دو بال یک پرنده هستند اظهار داشت: بنیه علمی کشور، فوندانسیون توسعه فناوری است و ما با انتشار مقالات به دنیا می فهمانیم که در ایران پتانسیل های علمی چه میزان است اما خیلی ها انتشار مقاله را تخطئه می کنند.
وی با اشاره به اینکه ما ۲ درصد از مقاله های کل دنیا را تولید می نماییم، اظهار داشت: همانطور که دنیا از ۲ درصد تولیدات علمی ما استفاده می نمایند ما هم باید ۹۸ درصد علم ساخته شده در دنیا بهره مند شویم. اگر از این میزان علم استفاده نمی شود ناشی از درماندگی است، این در شرایطی است که باید اعلام کنم ما از ۹۸ درصد مقالات دنیا هم استفاده می نماییم.
دبیر ستاد توسعه نانو با اشاره به اینکه ایران علاوه بر بنیه علمی خوب، نیروهای انسانی خوب و عالی دارد و تابحال توانسته اند در توسعه فناوری ایران موفق عمل کنند، تصریح کرد: این موفقیت را میتوان در تبدیل فناوری به محصول مشاهده کرد بگونه ای که الان فناوری نانو در ۱۸ حوزه صنعتی رسوخ کرده گفت و کاربرد این فناوری توانسته است صنایع ما را رقابت پذیر کنند.
سرکار، با اشاره به اینکه هم اکنون هزار و ۲۶۶ محصول مبتنی بر نانو در حوزه های مختلف به مرحله تولید رسیده است اظهار داشت: به ندرت میتوان کشوری را پیدا کرد که این تعداد از محصول نانو را به تولید برساند.
وی افزود: همینطور میزان فروش محصولات نانو در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح کرد: اگر کلوپی علمی مانند کلوپ هسته ای شکل بگیرد لازم است ایران جزو این کلوپ باشد؛ چون که ایران بازیگر اصلی در حوزه نانو و دارای ذخایر پرارزش نیروی انسانی است.
سرکار، مغزهای جوانان را سرمایه های مملکت دانست که باید آنها را به رسمیت شناخت و افزود: جوانان می توانند سبب جهش کشور شوند و باید بپذیریم که ذخایر اصلی کشور که جوانان هستند در جلوی چشمان ما قرار دارند و باید بتوانیم با استفاده از آنها، به تولید ثروت برسیم.
وی در مورد عملکرد دانشگاه ها در زمینه استفاده از نیروهای انسانی، با انتقاد از این که دانشگاه ها ضایعه نخاعی تربیت می کنند، خاطرنشان کرد: افراد گرفتار ضایعه نخاعی به خوبی فکر می کنند، حرف می زنند، می بینند و می شنوند اما نمی توانند کار انجام دهند و همواره متکی به دیگران هستند. در اصل دانشگاه های ما چنین افرادی را تربیت می کنند و چنین افرادی نمی توانند آموخته های خویش را در چارچوب تیم های استارت آپی و شرکتهای دانش بنیان به محصول تبدیل کنند.
سرکار، با تکیه بر این که این مورد نشان دهنده آن است که ما نمی توانیم دانش آموختگان خوبی به جامعه تحویل دهیم، اضافه کرد: در همین راستا ستاد توسعه فناوری نانو برای تربیت دانشجویان توانمند، برنامه هایی را اجرا کرده که همین جشنواره دانشجویی یکی از این برنامه ها به حساب می آید.
وی افزود: در صدد هستیم که یک الگوی موفقی را عرضه نماییم که دانشجویان بتوانند به صورت مسئولیت پذیر عمل کرده و آموخته های خویش را به محصولاتی تبدیل کنند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در انتها با اشاره به اینکه در ذهنیت عمومی، وزارت کار مختص بازنشستگان است اظهار داشت: در صورتیکه این وزارت خانه باید مسئول ایجاد کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی هم باشد.
به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا در مراسم از برگزیدگان مسابقه ملی فناوری نانو در قسمت تحصیلات تکمیلی و مقطع کارشناسی، و برترین های حوزه آموزش و ترویج فناوری نانو در قسمت دانشگاهی تقدیر به عمل آمد.
منبع:

1401/09/05
19:56:26
5.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی