در نشست اعضای كمیسیون آموزش مجلس با مسئولان بنیاد ملی نخبگان مطرح شد

مسکن و اشتغال نخبگی، ۲ عامل مهم در زمینه مهاجرت نخبگانی

مسکن و اشتغال نخبگی، ۲ عامل مهم در زمینه مهاجرت نخبگانی بازار مقاله: در نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با مسئولان بنیاد ملی نخبگان اینگونه عنوان شد که طبق بررسی های انجام شده، حل مطالبی چون اشتغال نخبگی، مسکن، هویت سازی ملی و جلوگیری از سیاه نمایی رسانه‎ای، سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، سورنا ستاری، رییس بنیاد ملی نخبگان در نشست هم اندیشی با رییس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، با تاکید بر ضرورت گسترش دامنه حمایتی از استعدادهای برتر و نخبگان و لزوم افزایش همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی با بنیاد ملی نخبگان، اظهار نمود: باتوجه به ظرفیت های بسیار عالی نیروی انسانی مستعد، نخبگان و فعالان حوزه فناوری و نوآوری، افزایش ظرفیت های حمایتی بنیاد ملی نخبگان به کمک مجلس شورای اسلامی، می تواند زمینه ساز شکوفایی استعدادهای برتر، جذب و ماندگاری نخبگان و اشتغال دانش بنیان و خلاق باشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر ضرورت توسعه سیطره و دامنه اثرگذاری و بستر حمایتی بنیاد، افزود: باید سیاست های نخبگانی روزآمد شود و متناسب با نیاز جامعه و ظرفیت های نخبگانی برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به اهمیت ایجاد تناسب میان بودجه ها و ماموریت های بنیاد ملی نخبگان به کمک مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بودجه فعلی بنیاد باتوجه به اهمیت بالای نخبگان و استعدادهای برتر، متناسب با ماموریت ها و ظرفیت های این حوزه نبوده و برای پوشش قسمتی از ظرفیت های نخبگانی کشور، لازم است تا سهم درخور توجهی به بنیاد اختصاص یابد. به صورت میانگین سالانه ۴هزار استعداد برتر تحت پوشش حمایت های بنیاد قرار می گیرند، در صورتیکه ظرفیت نخبگانی و نیروی انسانی دانش آموخته و مستعد کشور بسیار بیش از این مقدار است.

ستاری با اشاره به اینکه مطابق با رویکرد سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، باید در زمینه نخبگان از «عالی محدود به سمت خوب گسترده» حرکت نماییم، اضافه کرد: باتوجه به ظرفیت نیروی انسانی، لازم است که بنیاد در امتداد توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر کشور، ضمن افزایش دایره و گستره نخبگانی در سایر حوزه ها چون مدیریت، کارآفرینی، صنعتی، فناور و... نسبت به شناسایی تعداد بیشتری از مستعدان برتر اقدام نماید و بدین ترتیب بتواند دست کم ۳-۲ درصد جامعه دانشگاهی کشور را تحت پوشش تسهیلات توانمندسازی خود قرار دهد که البته تحقق این مهم در گرو افزایش منابع بنیاد ملی نخبگان است و لازم است این امر با همراهی دستگاه قانون گذار و حمایت بیش از پیش دولت از بنیاد رنگ عمل به خود بگیرد.

هم افزایی و همکاری دستگاه های مختلف کشور در موضوع نخبگان
در ادامه این جلسه، ناصر باقری مقدم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم هم افزایی و همکاری دستگاه های مختلف کشور در موضوع نخبگان، اظهار داشت: سند استراتژیک کشور در امور نخبگان برای ۴۴ دستگاه کشور در زمینه نخبگان و برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان، مسئولیت تعریف کرده است.
وی اضافه کرد: در این بین البته تعدادی از دستگاهها مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به علت نوع ماموریت های تفویض شده، نقش و تاثیرگذاری بالاتری دارند.

باقری مقدم در ادامه با اشاره به ضرورت تثبیت جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری کشور بر لزوم افزایش بودجه مصوب بنیاد ملی نخبگان اصرار کرد و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان برای اجرای برنامه های خود با کسری بودجه مواجه می باشد که امیدواریم این مهم با همکاری مجلس شورای اسلامی حل شود.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به مسئله مهاجرت نخبگان، اظهار نمود: این چالش دو عامل اصلی دارد؛ اول مسکن و بعد اشتغال نخبگانی. موضوع مسکن البته در تهران و شهرهای بزرگ به علت قیمت بالای آن، چالش بزرگتری شمرده می شود. در این موضوع، بنیاد ملی نخبگان طبق توافق نامه ای که اخیراً منعقد کرده، تلاش دارد در قالب همکاری با دانشگاه ها این معضل را حل کند. در این روند، زمین از طرف دانشگاه ها و هزینه ساخت با کمک منابع، اعتبارات و تسهیلات دولتی و عمومی از طرف بنیاد ملی نخبگان تامین می شود تا در نهایت مسکن های تولید شده در قالب اجاره به شرط تملیک ۱۵ ساله، به اساتید دانشگاهی، نخبگان دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان اعطا شود. در همین مدت اندک نیز دانشگاه های شریف، شهید بهشتی، مشهد، اصفهان و یزد آمادگی خودرا برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان اعلام نموده اند.
باقری مقدم در ادامه با اشاره به لزوم ایجاد اشتغال نخبگی، اضافه کرد: هم اکنون ۷هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که ظرفیت اشتغال خوبی را در طول این مدت به وجود آورده اند، اما در کنار آن نیاز بود که دولت در یک پروسه ویژه، مسیر استخدام این افراد در دستگاه های اجرائی را بوجود آورد. به همین دلیل و پس از مصوبه دولت و ابلاغ آن توسط شخص رییس جمهور، پروسه شروع شد تا پس از یک آزمون استخدامی ویژه نخبگان، این افراد از شروع مهر ماه بتوانند در مشاغل نخبگی، استخدام شوند. اگر این مصوبه در برنامه هفتم بصورت قانون دیده شود، می توان در ذیل آن سالانه ۲ هزار نخبه دانشگاهی را در دولت استخدام کرد.

ضرورت حمایت قوه مقننه از اقدامات بنیاد ملی نخبگان
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: طبق بررسی های انجام شده، حل دو موضوع اشتغال نخبگی و مسکن سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد، همین طور هویت سازی ملی و جلوگیری از سیاه نمایی های رسانه ای از دیگر اقدامات موثر در بحث نگهداشت نخبگان است.
باقری مقدم با اشاره به ضرورت حمایت قوه مقننه از اقدامات بنیاد ملی نخبگان از مرحله استعدادیابی تا حمایت و توانمندسازی نخبگان، اظهار داشت: ما در یک نبرد علمی با سایر کشورها هستیم، بدین جهت باید زمینه های لازم فراهم گردد تا در این نبرد نابرابر، جذب نخبه ها و استعدادهای برتر که مهم ترین و ارزشمندترین دارایی کشورمان هستند، در بالاترین سطح در کشور صورت بگیرد.

ساخت مسکن برای نخبگان یک برنامه میان مدت است
در بخش دیگری از این جلسه، رسول جلیلی، رییس دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به مشکل مسکن نخبگان، اظهار داشت: افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ سبب شده که تعدادی از نخبگان برای تهیه مسکن، رهن و یا اجاره به حاشیه شهرها بروند و از مرکز فاصله بگیرند.

وی اضافه کرد: ساخت مسکن برای نخبگان یک برنامه میان مدت است، اما تا اجرائی شدن این برنامه نیاز است در قالب استادسرا، مشکل مسکن نخبگان را تا زمان تحویل مسکن های اجاره به شرط تملیک رفع کرد.
جلیلی افزود: حدود یک هکتار زمین در منطقه شهرک دانشگاه شریف در وردآورد که دسترسی مناسبی به بزرگراه های شهید خرازی، شهید اردستانی و شهید همدانی دارد، برای ساخت مسکن توسط بنیاد ملی نخبگان در نظر گرفته شده که طبق برآوردهای اولیه می توان حدود ۵۰۰ مسکن در آن ساخت.

پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در بنیاد
در ادامه این جلسه، سید محمدصادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان به پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در طرح هسته های دانشجویی مسئله محور (طرح شهید احمدی روشن) اشاره نمود و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان در زمینه دانشجویی تلاش دارد با اجرای طرح شهید احمدی روشن که امسال به ۴۰۰ هسته افزایش پیدا کرده، ضمن توانمندسازی مستعدان، قسمتی از مشکلات استانی و منطقه ای را رفع کند.

وی اظهار داشت: در این برنامه تعدادی از اساتید در یک پروسه دقیق انتخاب می شوند و هسته های دانشجویی برای حل مسائل را شکل می دهند. علاوه بر آن، در قالب طرح شهید وزوایی نیز امسال بیش از ۴هزار دانشجو و ۴۰۰ طلبه در راه توانمندسازی قرار خواهند گرفت و همین طور راه اندازی مجمع خیرین نخبه پرور در هر استان با محوریت بنیادهای نخبگان استانی دنبال می شود.

هسته های مسئله محور استادیاران جوان شکل می گیرد
تشکیل اتاق فکر نخبگانی در بیت رهبری

سپس عباس ابراهیمی؛ معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: تعدادی از چالش های اصلی کشور چند بعدی هستند و حل آنها نیازمند سطح بالایی از تخصص و دانش است. بنا بر این این بنیاد تلاش دارد در قالب ۱۰۰ هسته نخبگانی متشکل از حدود ۱۰۰۰ استادیار جوان، مسائل چندبعدی کشور را نیز که نیاز به تخصص های متنوع دارد، در قالب سیاست نامه رفع کند.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن، بنیاد ملی نخبگان در تلاش است تا با ایجاد اتاق فکر و اتاق مشورتی، زمینه را برای تزریق تفکر نخبگانی فراهم آورد. برای شروع، این اتاق فکرها در زمینه های اقتصاد، علم و فناوری، فرهنگ و سیاست خارجی در بیت رهبری نیز تشکیل شده است که نتایج آن در دیدار رهبری معظم انقلاب با کارگزاران در شهریورماه ارائه خواهد شد.

حمایت های ویژه از علوم انسانی و علوم پایه در دستور کار
راه اندازی کرسی های مسئله شناسی

ابراهیمی ضمن اشاره به راه اندازی کرسی های مسئله شناسی با همکاری بنیادهای نخبگان استانی نیز، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان تسهیلاتی برای ماموریت های علمی جهت دار در قالب فرصت های مطالعاتی خارج از کشور در نظر گرفته است. در این روند، نخبه ای که برای حل یک مسئله مشخص در دستگاه حاکمیتی و یا بنگاه اقتصادی مشخص قصد گذراندن فرصت مطالعاتی در یک دانشگاه تخصصی را دارد، مورد حمایت قرار می گیرد.
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در ادامه اشاره کرد: در کنار این موارد، دوره پسادکتری صنعتی برای حل مشکلات صنعت در بخش های مختلف و همین طور حمایت ویژه از علوم انسانی و علوم پایه که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست، در دستور کار بنیاد ملی نخبگان امسال قرار دارد.

حمایت مجلس از برنامه های بنیاد در امتداد حفظ و ماندگاری سرمایه های انسانی
علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با مثبت ارزیابی کردن اقدامات و برنامه های بنیاد ملی نخبگان خاصه در بحث طرح هسته های مسئله محور(طرح شهید احمدی روشن)، ساخت مسکن نخبگان و ایجاد اشتغال نخبگانی در دستگاه های اجرائی کشور، برای همکاری و تعامل مجلس با دولت در این بخش ها اعلام آمادگی کرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همین طور با اشاره به اینکه مجلس با تمام ظرفیت خود از توسعه ظرفیت های نخبگانی کشور، حفظ و ماندگاری سرمایه های انسانی حمایت می کند، افزود: کمیسیون امسال سه راهبرد «مهارت»، «تصویب قانون آموزش عالی» و «بنیاد ملی نخبگان و توسعه کارهای این بنیاد» را مدنظر قرار داده است که امیدواریم بتوانیم از تمام پتانسیل موجود در راه تحقق اهداف تعیین شده بهره برده و با ادامه این جلسات به افزایش اثربخشی نخبگان و جامعه علمی کشور کمک نماییم.
وی با اشاره به نقش راهبردی و کلیدی بنیاد ملی نخبگان در توسعه طرح های حمایتی و هدایتی استعدادهای برتر و دانش آموختگان، اظهار داشت: طرح های استعدادیابی، مستعد پروری، جذب و هدایت نخبگان باید از مقاطع پایین دنبال شود و در این جهت نقش سیاستگذار و نظارتی بنیاد ملی نخبگان می تواند بسیار راهگشا باشد. مجلس نیز در کنار برنامه های این بنیاد به توسعه زمینه های لازم برای حفظ و ماندگاری نیروی انسانی کمک می نماید.

لزوم گسترش برنامه ملی شهاب
حسین عباس زاده امامی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم گسترش برنامه ملی شهاب، شناسایی مستعدان دانش آموزی را اقدامی ضروری توصیف و اشاره کرد: این شناسایی باید توسط آموزش و پرورش، اما با حمایت بنیاد ملی نخبگان از سنین پایین صورت گیرد.

محمدرضا احمدی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از جامعه نخبگانی، اظهار نمود: پشتیبانی از نخبگان باید به عنوان یک مطالبه عمومی و گفتمان غالب در کشور نهادینه شود تا همان گونه که در فوتبال هزینه می شود، هزینه کرد برای حفظ و ماندگاری نخبگان در کشور نیز به عنوان امری بدیهی تلقی شود.
وی اضافه کرد: مسیر نخبگان باید بصورت مستمر تحت نظارت باشد تا افراد در تمام ساحت های نخبگانی، در تراز انقلاب اسلامی رشد کنند.

وابستگی به بودجه دولتی از معایب نظام آموزشی
فرهاد بشیری، عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم درآمدزایی، وابستگی به بودجه دولتی را یکی از معایب نظام آموزشی کشور دانست و اشاره کرد: با اتکای صرف به بودجه عمومی و منابع مالی موجود، نمی توان جامعه نخبگانی را مورد حمایت حداکثری قرار داد و اساسا دراین زمینه به چاره اندیشی نیاز است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، حسین حق وردی، عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم زمینه سازی برای فعالیت بیشتر نخبگان، تصریح کرد: شرایط باید به نحوی باشد که نخبگان برای نقش آفرینی در مسائل اجتماعی، سیاسی و اداری کشور، تشویق و تشویق شوند.
منبع:

1401/05/11
14:21:48
5.0 / 5
27
تگهای خبر: آزمون , آموزش , استاد , تحقیق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی