برای یك ماموریت مهم

ماهواره کوچک ناسا راهی مدار ماه شد

ماهواره کوچک ناسا راهی مدار ماه شد بازار مقاله: ناسا یک ماهواره کوچک را با یک مأموریت بزرگ به فضا فرستاد. ماهواره ی کپستون(CAPSTONE) وارد مداری از ماه می شود که پیش از این هیچگاه امتحان نشده بود و ناسا می خواهد از آن جهت بررسی محل قرارگیری پایگاه های فضایی آینده استفاده نماید.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، این ماهواره توسط شرکت راکت لب(Rocket Lab)که در نیوزلند مستقر است سوار بر یکی از موشک های الکترون این شرکت به فضا پرتاب شد.
ماهواره کپستون یک تاسواره است که جهت بررسی مدار ایستگاه فضایی دروازه ماه(Lunar Gateway) ناسا به فضا پرتاب شد. هدف، ارسال این ماهواره به مداری خاص به نام Near-Rectilinear Halo Orbit به اختصار NRHO است.
این مدار پیچیده طی یک بازه زمانی هفت روزه برخی مواقع ماهواره را به ماه نزدیک و برخی مواقع از آن دور می کند. این مدار که برای قرار دادن پایگاه فضایی دروازه ماه در نظر گرفته شده است، مداری پایدار می باشد که با نیروی کمی حفظ می شود با اینحال قبل از این هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته است و ازاین رو این تاسواره برای آزمایش آن به ماه فرستاده شد.
موشک شرکت راکت لب این تاسواره را شش روز دیگر در فضا آزاد می کند و بعد از آن ماهواره کپستون سفر چهار ماهه خویش را به مدار ماه آغاز می کند. این ماهواره کوچک برای مدت شش ماه در مدار ماه باقی مانده و به جمع آوری داده می پردازد. مواردی که علاوه بر مدار مورد بررسی قرار خواهند گرفت، فناوری هایی برای مأموریت های بعدی به ماه همچون برقراری ارتباط با زمین و سیستم ناوبری فضاپیما به فضاپیما خواهد بود.


پرتاب این ماهواره ی کوچک با تاخیرهای زیادی روبرو شده بود. تاسواره ناسا که اندازه ای مشابه یک ماکروویو دارد قرار بود روز دوشنبه ۲۷ ژوئیه(۶ تیر) به فضا پرتاب شود اما این مأموریت با تاخیر یک روزه مواجه گردید و در نهایت امروز در ساعت ۵: ۵۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۴: ۲۵ به وقت ایران) به فضا پرتاب شد.
ایستگاه فضایی دروازه ماه که مقرر است در سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود محلی برای اسکان فضانوردانی خواهد بود که روزی پا بر ماه خواهند گذاشت. ظرفیت این ایستگاه فضایی چهار نفر است و شرکای ناسا همچون کانادا، اروپا و ژاپن در آن کار خواهند کرد.
بخش های بزرگ این ایستگاه فضایی توسط شرکای تجاری ساخته می شوند و دارای یک اتصال برای فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس است که فضانوردان را از این ایستگاه به ماه می برد و بازمی گرداند.
این ایستگاه که در مدار ماه قرار می گیرد، هر هفت روز یک مرتبه آنرا دور خواهد زد. چهار ماژول اصلی خواهد داشت. ماژول اول بعنوان مرکز ارتباطات عمل خواهد نمود و توسط شرکت "Maxar Technologies" ایجاد می شود.
ماژول دوم توسط اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۴ ارسال می شود که محل اقامت و لجستیک است و توسط شرکت "Northrop Grumman" ایجاد می شود. این ماژول درگاه های اتصال، باتری و آنتن های ارتباطی خواهد داشت و همینطور یک کابین با فشار مناسب برای فرماندهی، کنترل و مدیریت داده ها خواهد داشت.
ماژول سوم توسط آژانس فضایی اروپا ایجاد می شود و نام آن سیستم تأمین سوخت، زیرساخت و ارتباطات(ESPRIT) است که مقرر است در سال ۲۰۲۴ ارسال شود. این ماژول توسط شرکتهای ایرباس(Airbus) و "Thales Alenia Space" ایجاد می شود.
بخش های دیگر آن هم تحت ساخت سایر شرکتهای اروپایی است و مقرر است در سال ۲۰۲۷ ارسال شود.
ماژول آخر ماژول اقامت بین المللی است که توسط آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی ژاپن ایجاد می شود تا فضای بیشتری برای اقامت فراهم گردد و در سال ۲۰۲۶ ارسال خواهد شد.
ماژول های دیگری که در آینده ارسال خواهند شد شامل یک ماژول هوابند(دستگاه تنطیم فشار) یک ماژول لجستیک و یک بازوی رباتیک برای تعمیرات و اتصال سفینه ها خواهند بود.1401/04/07
23:12:54
5.0 / 5
172
تگهای خبر: دستگاه , رباتیك , شركت , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی