سوخت گیری موشک ماه در ژوئن انجام می شود

سوخت گیری موشک ماه در ژوئن انجام می شود بازار مقاله: ناسا پروژه سوخت گیری موشک ماه ماموریت ˮآرتمیس 1ˮ را به ماه ژوئن موکول کرد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا در نظر دارد که سوختگیری موشک ماموریت "آرتمیس ۱"(Artemis 1) را در ماه ژوئن انجام دهد و اولین پرتاب آنرا نیز برای ماه آگوست برنامه ریزی نموده است.
موشک پروژه آرتمیس ۱، "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) نام دارد که در اواسط ماه مارس، همراه با کپسول سرنشین دار "اوریون"(Orion) روی سکوی پرتاب "Pad 39B" در "مرکز فضایی کندی" (KSC) ناسا قرار گرفت تا "تمرین لباس خیس" را پشت سر بگذارد. این تمرین، مجموعه ای از آزمایش ها را شامل می شود که سوخت گیری موشک را در بر دارند.
تمرین لباس خیس از اول آوریل شروع شد و قرار بود دو روز بعد به اتمام برسد. اما گروه آرتمیس ۱ با مشکلات مختلفی مواجه شدند؛ همچون گیر کردن دریچه در برج پرتاب متحرک ماموریت و نشت هیدروژن در یکی از خطوطی که برج را به سامانه پرتاب فضایی متصل می کند. این مشکلات به تاخیر و در نهایت متوقف شدن تمرین لباس خیس بعد از سه بار کوشش برای سوخت رسانی منجر گردید.
اعضای گروه در روز ۲۵ آوریل، موشک را از سکوی پرتاب Pad 39B به "ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه"(VAB) بازگرداندند تا مشکلات را بررسی نمایند و اصلاحات لازم را انجام دهند. مقامات ناسا طی تماسی که روز پنجم مه با خبرنگاران داشتند، گفتند که این کار به خوبی پیش رفته است. بعنوان نمونه، آنها دریچه معیوب را تعویض کرده و علت گیر کردن آنرا کشف کرده اند. آنها دریافتند که یک تکه زباله پلاستیکی مانع از آب بندی مناسب آن شده است. زباله، قسمتی از دریچه نبود و مقامات ناسا گفتند این مساله که زباله از کجا آمده، در دست بررسی می باشد. نشت هلیوم نیز احیانا بدین سبب است که تعدادی از پیچ ها کمی شل شده اند.
بررسی روی موشک ادامه دارد اما این گروه خوشبین هستند که کارها به زودی انجام شوند و راه را برای تمرین لباس خیس هموار کنند. "جیم فری"(Jim Free)، مدیر ماموریت توسعه سیستم های اکتشافی ناسا اظهار داشت: ما هم اکنون به دنبال انجام دادن تمرین بعدی لباس خیس در بازه زمانی اوایل تا اواسط ژوئن هستیم.
وی ادامه داد: این برنامه باید تا اواخر ماه مه انجام بگیرد برای اینکه گروه آرتمیس ۱، به ۱۲ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد تا برای تمرین لباس خیس آماده شود.
فری در مورد تمرین لباس خیس ابراز اطمینان کرد اما اذعان داشت که ممکنست بیش از یک دفعه تلاش لازم باشد تا مراحل کار به جایی که نیاز است، برسند.
همچنین، فری اصرار کرد که هنگام بررسی سیستم پرتاب کاملا جدید، مواجه شدن با مشکلات جای تعجب ندارد. او چندین مثال دیگر همچون نمونه شاتل فضایی را ارائه کرد که در دسامبر سال ۱۹۸۰ برای تمرین لباس خیس خود به سکوی پرتاب رفت اما تا ۱۲ آوریل ۱۹۸۱ پرتاب نشد. وی ادامه داد: کار کردن با این سیستم های جدید و این وسایل پیچیده، یک چالش است.
تا آن زمان که تمرین لباس خیس انجام نشود و داده های به دست آمده مورد بررسی قرار نگیرد، ناسا تاریخ پرتاب آرتمیس ۱ را تعیین نمی کند اما فری طی این مصاحبه جدید، از ماه آگوست بعنوان محتمل ترین بازه زمانی یاد کرد.
آرتمیس ۱، کپسول بدون سرنشین اوریون را برای سفری حدودا یک ماهه به اطراف ماه خواهد فرستاد. این ماموریت، برای اطمینان یافتن از آمادگی سامانه پرتاب فضایی و اوریون برای پروازهای سرنشین دار طراحی شده است.
اگر همه چیز در مورد آرتمیس ۱ خوب جلو برود، آرتمیس ۲ در سال ۲۰۲۴، فضانوردان را به اطراف ماه می فرستد و آرتمیس ۳ نیز سرنشینان را در سال ۲۰۲۵ در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود خواهد آورد.
منبع:

1401/02/16
13:51:51
5.0 / 5
206
تگهای خبر: فضا , كشف , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی