سنا، گیاهی برای درمان یبوست

سنا، گیاهی برای درمان یبوست بازار مقاله: گیاه داروییˮ سناˮ با دارا بودن خاصیت ملینی در درمان یبوست مفید می باشد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، گیاه سنا از گونه بزرگی از گیاهان گلدار تیره باقلاسانان و زیر تیره ارغوانیان به وجود می آید. این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است و گونه های این جنس غالباً به طور درختچه ای رشد می کند در این گیاه، برگها مرکب شانه ای و گلها به رنگ زرد، مجتمع در خوشه های کناری و انتهایی هستند.
محل رویش "سنا" در استانهای جنوبی ایران مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان و بلوچستان است. برگ های این گیاه قبل یا در زمان گل دهی و نیام آن در پاییز و هنگام رسیدن جمع آوری می شود.

گیاه" سنا" دارای خاصیت ملینی است و به طور سنتی در درمان یبوست به کار می رود.
منع مصرف این گیاه در بیمارانی است که مبتلا به انسداد گوارشی، بیماریهای گوارشی با منشاء نامشخص و بیماریهای التهابی روده هستند. این بیماران یا نباید گیاه "سنا" را مصرف کنند و یا بصورت دراز مدت مصرف نکند. البته مصرف میوه آن محدودیت مصرف ندارد.
"سنا" فعالیت گلیکوزیدهای قلبی را که سبب کاهش بیش از اندازه پتاسیم می شوند، می افزاید. البته ترکیب آنتراکینون در این گیاه موجب بیرنگی ادرار و در نتیجه تداخل در آزمایش های تشخیصی می شود.
مصرف برگ "سنا" در دوره درمانی طولانی مدت ممنوعست.
به گزارش پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، این گیاه بصورت دم کرده قابل مصرف است و باید نیم تا یک گرم ریشه خشک "سنا" را سه بار در روز استفاده نمود. درصورتی که از برگچه خشک این گیاه استفاده می شود، این میزان نیم تا 2 گرم است. مصرف غذایی این گیاه نیز به عنوان طعم دهنده است.

منبع:

1400/09/11
23:43:49
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی