در یك مطالعه بررسی شد

تولید دمنوش گیاهی حاوی باکتری

تولید دمنوش گیاهی حاوی باکتری پژوهشگران علوم و صنایع غذایی در یک مطالعه امکان تولید یک دمنوش سین بیوتیک حاوی کاسنی، سیب زمینی ترشی، سیر و یک نوع باکتری پروبیوتیک را بررسی کردند.به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، امروزه گرایش زیادی به مصرف موادغذایی فراسودمند؛ یعنی غذاهای دارای ارزش دارویی و تغذیه ای ویژه به وجود آمده است.

از جمله مهم ترین موادغذایی فراسودمند، میتوان به غذاهای حاوی میکروارگانیسم های «پروبیوتیک» اشاره نمود. پروبیوتیک ها؛ موجودات ریز زنده ای هستند که با حفظ یا بهبود تعادل میکروبی روده می توانند اثرات سلامت بخشی برای میزبان خود به همراه داشته باشند. باکتری های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم از مهم ترین گونه های باکتریایی مورد استفاده در محصولات پروبیوتیک هستند.

به طور کلی غذاهای فراسودمند باید حاوی دو دسته مواد شامل مواد مغذی پایه و مواد فعال از نظر فیزیولوژیکی باشند. این دسته دوم، برای فراسودمند کردن غذا استفاده می شود و می تواند به اشکال مختلفی مانند نشاسته، ویتامین، میکروب های زنده و... باشد.

برای افزایش میزان زنده مانی پروبیوتیک ها در مواد غذایی، از ترکیبات «پری بیوتیک» استفاده می شود و به آن دسته از موادغذایی که به صورت همزمان دارای پروبیوتیک های زنده و ترکیبات پری بیوتیک هستند، «سین بیوتیک» گفته می شود.

یکی از ترکیبات طبیعی پری بیوتیک مهم «اینولین» نام دارد که میتوان آنرا از برخی گیاهان استخراج کرد. مهم ترین منبع استخراج صنعتی پری بیوتیک اینولین گیاهان کاسنی، سیب زمینی ترشی و سیر است. بنابراین پژوهشگران علوم و صنایع غذایی با انجام یک مطالعه به بررسی امکان تهیه یک دمنوش سین بیوتیک حاوی این گیاهان پرداختند.

برای تهیه این دمنوش ها از درصدهای متفاوتی از کاسنی، سیب زمینی ترشی و سیر استفاده و سپس باکتری «لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس» ۱۰ درصد به آنها افزوده شد. همینطور از گیاهان زیره سیاه، بابونه، دارچین، رازیانه، نعنا و شیرین بیان هم در این دمنوش استفاده شد.

دمنوش های ساخته شده از نظر کدورت، pH، فعالیت آنتی اکسیدانی، میزان باکتری ها، طعم و... ارزیابی شدند.

همچنین در این مطالعه میزان بریکس این نوشیدنی ها هم محاسبه شد. درجه بریکس؛ نشان دهنده درصد وزن مواد جامد موجود در یک محلول به وزن کل محلول است و هرچه درصد بریکس بیشتر باشد، غلظت مواد جامد در آن محلول بیشتر است.

بررسی های این مطالعه نشان داد که با کاهش میزان کاسنی، میزان بریکس و فعالیت باکتری های پروبیوتیک افزایش می یابد؛ در حالیکه با کاهش میزان سیب زمینی ترشی و سیر، میزان بریکس و فعالیت باکتری های پروبیوتیک کاهش داشت. همینطور میزان کاسنی، سیر و سیب زمینی ترشی بر خصوصیت های حسی مانند طعم، رنگ و بوی دمنوش ها تأثیر نداشتند.

یافته های به دست آمده از این مطالعه نشان داد که دمنوش حاوی ۲۰ درصد کاسنی، یک درصد سیر و ۲۰ درصد سیب زمینی ترشی دارای بهترین خصوصیت های شیمیایی، حسی و میکروبی است و میتوان آنرا بعنوان دمنوش گیاهی سین بیوتیک تولید کرد.

در انجام این تحقیق سمیه منظمی و افشین جعفرپور؛ پژوهشگران علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی امکان تولید دمنوش گیاهی سین بیوتیک بر پایه کاسنی، سیر و سیب زمینی ترشی توسط باکتری های پروبیوتیک» در مجله علوم و صنایع غذایی دانشگاه تربیت مدرس انتشار یافته است.

منبع:

1400/07/17
11:38:42
5.0 / 5
268
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی