آیا بازی های ویدئویی به خشونت دامن می زنند؟

آیا بازی های ویدئویی به خشونت دامن می زنند؟ به گزارش بازار مقاله تحقیقات نشان می دهد، بازی های ویدئویی خشن در ژانر تیراندازی و مبارزه نقشی در تحریک رفتار خشونت بار ندارند و ریشه جرائم خشن چون تیراندازی کور را باید در معضلات اجتماعی جست وجو کرد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از تارنمای روزنامه دانشگاه بیلور آمریکا، آمار تیراندازی های کور در آمریکا در سالهای اخیر در مقایسه با گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. دورانی بود که گویی یک روز درمیان جزئیات یک حمله مرگبار تیراندازی تیتر رسانه های می شد. با هجوم این اتفاقات ناگوار، افراد انگیزه تیراندازها را به بحث گذاشتند. یکی از مواردی که خیلی به آن اشاره می شد، تأثیر بازی های ویدئویی خشن همچون ندای وظیفه و جی تی ای بر رفتار افراد بود. برپایه این دیدگاه، افرادی که پای این دست از بازی های کامپیوتری می نشینند، تحت تأثیر فضای آنها بیرون می روند و به روی دیگران آتش می گشایند. این ایده حامیان زیادی پیدا کرد و روز به روز به جمع افرادی که خواهان ممنوع شدن بازی های ویدئویی خشن بودند، افزوده می شد.
اما حقیقت است است که بازی های ویدئویی بر رفتارهای فوق خشونت بار تأثیر اندکی دارند یا عملا بی تاثیرند. دلیلی وجود ندارد که این نوع بازی ها که بین طیف وسیعی از گروه های سنی محبوبند ممنوع شوند چون در واقع عوامل دیگری هستند که بر بروز رفتارهای خشونت بار اثر می گذارند.
به گفته جیمز آیوری (James Ivory) استاد دانشگاه و مدیر تحقیقات دانشگاه ویرجینیا تک، تحقیقات نشان می دهد مواردی چون سوءمصرف مواد مخدر، فقر و تجربه سوءاستفاده جنسی در دوران کودکی، از دلایلی هستند که سبب می شوند افراد دست به تیراندازی کور بزنند. با این حال، افراد تمایل دارند از پرداختن به مسائل این چنینی پرهیز کنند و با مقصر دانستن بازی های ویدئویی خشن در این دست رویدادها، راه ساده را در پیش بگیرند.


فیلیپ ام. بوفی (Philip M. Boffey) ستون نویس حوزه عصب شناسی اخلاقی هم چند سال پیش در یک مقاله به نکته ای مشابه پرداخت. بعد از حادثه تیراندازی کور سال ۲۰۱۹ در ال پاسو این باور رایج شد که بین این نوع رفتار و انجام بازیهای ویدئویی خشونت بار، رابطه وجود دارد. متاسفانه برای طرفداران این نظریه، انگیزه تیرانداز صرفاً نفرت قومی بود. بوفی در مقاله خود مطالعات انجام شده روی رابطه بین بازیهای خشن با رفتار خشونت بار را مورد بررسی قرار داد اما هیچ ارتباط محسوسی پیدا نکرد.
دلیل خوبی برای تردید نسبت به این نظریه وجود دارد؛ محبوبیت بازی های ویدئویی در دهه های گذشته در سطح جهانی رشد کرده است. ازاین رو اگر ارتباطی میان این دست از بازی ها و تیراندازی های کور وجود داشت، باقی کشورهای جهان هم باید با این پدیده مواجه می شدند اما تنها آمریکاست که با این مشکل در چنین مقیاسی دست و پنجه نرم می کند و حالا زمان آن فرا رسیده که ریشه های واقعی این مشکل مورد بررسی قرار گیرند.


معضل رواج تیراندازی های کور با ممنوع کردن یک سری از بازی های ویدئویی پرطرفدار حل نخواهد شد. جامعه آمریکا باید چشمان خویش را باز کند و بداند که عوامل جدی دیگری وجود دارند که به رفتارهای خشونت بار منتهی می شوند و باید تمرکز را روی انگیزه های به اثبات رسیده گذاشت.


منبع:

1400/07/09
21:50:55
5.0 / 5
208
تگهای خبر: استاد , تحقیق , دانشگاه , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی