بازخوانی و تاویل آثار جلال ستاری

بازخوانی و تاویل آثار جلال ستاری حمیدرضا اردلان از تاویل و بازخوانی آثار جلال ستاری در این دوره از سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی آگاهی داد.


به گزارش عصر چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، حمیدرضا اردلان، دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، از نامگذاری این بخش به نام استاد جلال ستاری آگاهی داد و در این زمینه اظهار داشت: جلال ستاری همچون چهره هایی است که جامعه روشنفکری ایران را با جریان های اندیشگی معاصر آشنا کرد. با توجه به آثار گسترده و موثر این چهره خصوصاً در زمینه آکادمی، جایزه جلال ستاری حدود ۱۲ سال پیش طراحی شد و الان هر دو سال یک دفعه به صاحبان آثار داخلی و خارجی با عنوان های اسطوره، آئین، نمایش های سنتی و موضوعات میان رشته ای اهدا می شود.
وی اضافه کرد: این جایزه یک رویداد مستقل است که تا حالا در جوار سمینارهای بین المللی نمایش های آیینی و سنتی وابسته به جشنواره آیینی و سنتی کشور، اهدا می شود.
دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، درباره اقدامات انجام شده در این دوره، افزود: در هشتمین سمینار بین المللی نمایش های آیینی و سنتی که آذر ماه امسال برگزار می شود، یک روز به بازخوانی و تاویل آثار استاد ستاری و نام ایشان اختصاص یافته است. در این روز متخصصان حوزه های اسطوره، زبان شناسی، پدیدار شناسی و آیین های نمایشی درباره تاثیر آثار ایشان بر ایده های نوین در نگاه به موضوعات هنر، علوم انسانی و میان رشته ای سخنرانی خواهند کرد.
اردلان افزود: در ادامه برنامه ها، میزگردی نیز به همین مناسبت انجام خواهد شد. برای این میز گرد، با ناصر فکوهی که سال ها به طور حضوری با استاد ستاری هم سخنی داشت و کتاب پر محتوایی نیز چاپ کرد، به همراه محمدرضا اصلانی که در یک دوره به موازات کارهای جلال ستاری در زمینه شعر، سینما و مبانی فلسفه و هنر کار می کرد و با او ارتباط نزدیک داشت، مذاکره داشتیم. همین طور در زمینه اسطوره، اساتیدی چون رقیقه بهزادی و سودابه فضائلی، و در گرایش های زبان شناسی، پدیدار شناسی و نشانه شناسی با متخصصان دیگر داخلی و خارجی برای حضورشان درحال مذاکره هستیم.
وی درباره محورهای اصلی سمینارهای این دوره، اظهار داشت: ما در دو بخش عناوینی را پیشنهاد کرده ایم. در بخش نخست؛ مباحثی چون اصول و قواعد نمایش های سنتی و آیینی، نمایش سنتی و آیینی در سرزمین های همجوار، ناشناخته های نقل و روایتگری در ایران فرهنگی، ارتباط های میان رشته ای نمایش های سنتی و آیینی ایرانی با سایر هنرها، معرفی نمایش های آیینی و سنتی و شیوه های اجرا در بین اقوام ایرانی، ریشه‎های اساطیری، عرفانی و فلسفی نمایش آیینی و سنتی ایرانی و هـمچنین ارائه مقاله بر طبق پایان نامه های دانشجویی در نسبت با نمایش های آیینی وسنتی موضوعات کلی مدنظر قرار گرفته است و پژوهشگران با ادراک مطالعه و تجربه خود مقالاتی را دراین زمینه ها ارائه می کنند.
دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اضافه کرد: در بخش دوم اولیت های سمینار در عنوان کلی «آینده سنت» مطرح است و مشروح سرفصل ها عبارتند از آینده پژوهی با موضوع نمایش های آیینی و سنتی؛ محدوده های تغییر و زیست طبیعی، کارکردهای نوستالژی، نسبت های فرا زمانی، لطمه شناسی فراگیری تکنولوژی، مفاهیم باز جستی و رجعت است. همین طور موضوع دیگر؛ روش های پژوهش و اندیشه نوین در زمینه نمایش های آیینی و سنتی با نگاه های زیبایی شناسانه، نشانه شناسانه، پدیدارشناسانه و پست متافیزیکی خواهد بود. در سر فصل دیگری؛ کارکرد سوبژکتیویستی و ابژکتیویستی نمایش های آیینی و سنتی در تئاتر معاصر و آوانگارد به همراه نقش تغییرات زبانی در تحول نمایش های آیینی و سنتی مبتنی بر نظریه های نوین مطرح است. در نهایت پیوند یا تباین نظریه های متافیزیکی و غیرمتافیزیکی در تاویل و تفسیر نمایش های آیینی و سنتی موردنظر قرار خواهد گرفت.
بیستمین جشنواره نمایش های آئینی و سنتی از ۹ آذر ماه به دبیری داوود فتحعلی بیگی برگزار می شود.

1400/06/18
00:36:46
5.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی