تلویزیون از تاثیر جشنواره های موسیقی بر معرفت شنیداری مردم غافل است

تلویزیون از تاثیر جشنواره های موسیقی بر معرفت شنیداری مردم غافل است یک پژوهشگر موسیقی و داور جشنواره موسیقی جوان اظهار داشت: تلویزیون مشغول امور سیاسی است و از چنین رویدادهایی غفلت می کند. مدیران این رسانه از تاثیر چنین جشنواره ای بر رشد معرفت شنیداری جامعه غفلت دارند.


حمیدرضا اردلان از داوران جشنواره موسیقی جوان از عدم توجه تلویزیون به برگزاری رویداد مهمی با عنوان جشنواره ملی موسیقی، اظهار داشت: صدا و سیما مشغول امور سیاسی است و از چنین رویدادهایی غفلت می کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره ای بر رشد معرفت شنیداری جامعه غفلت دارند و آنرا بعنوان یک رویداد ملی جامع، ضبط و پخش نمی کنند.
به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، وی درباب نقش جشنواره دراستعدادیابی و کشف نسل جوان مستعد درعرصه موسیقی نواحی اظهار داشت: پرسش درباره واژگان انگیزه و استعداد در نسبت با یک جشنواره بسیار معمول بوده و راه ساده ای است تا یک گفت و گو را به مسیری درست هدایت کند. جواب این پرسش می تواند این باشد که جشنواره موسیقی جوان، تاثیر به سزایی در ایجاد انگیزه و کشف استعدادها دارد. من تمایل دارم، جواب این پرسش را به زمینه های فرهنگی معاصر و تغییر زبان و به تبع آن، به تغییر مفاهیم واژگان ارجاع دهم.
این پژوهشگرموسیقی افزود: دشواراست که درک یکسان و مشترکی از مدلول انگیزه و استعداد را نزد یک نوازنده یا خواننده موسیقی نواحی یا مقامی بیان کرد. قبلا موسیقی آیینی در مدلول مفاهیم کلی و قیاسی حیات داشت، حالا انسان ها در نسبت با خود و به تعبیر نوین که می شود، آنرا به نفس مستقل هم شرح کرد، روبه رو هستند. ریشه های حیات فرهنگی جمعی در بین اهالی الحان و نغمات گرفتار گسست شده است. یکی از اهداف جشنواره موسیقی جوان این است که آن انگیزه و استعدادها را که در حوزه تفکر و کردار جمعی ظهور و بروز داشت گوشزد کند و می شود باور داشت که توسط جشنواره در این راه تلاش شده است.


وی با اشاره به اینکه در قیاس با جشنواره های دیگر، جشنواره موسیقی جوان، هم ساختار دارد و هم تمهید معنای متصل به سنت های موسیقی ایران را دنبال می کند، گفت چنین اقدامی نیازمند شناخت است، که نشانه های تمهیدات هویتی آن به حضور موسیقی دانان جوان صاحب لحن و مقام از یک سو و تداوم ذهن علمی به مفهوم قدیم و جدید آن در نزد گردانندگان جشنواره از طرف دیگر بستگی دارد. به این ها پیگیری و تسلط دبیر جشنواره به ایجاد نگاه فراگیر و مدام در حال نقد از درون و بیرون را هم اضافه کنید. جشنواره با سه ترم واژگانی موسیقی، ملی و جوان شناخته می شود. به همین دلیل؛ هم درانواع و هم در جغرافیا، فراگیر است.
مشاور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در ادامه اضافه کرد: عنوان "جوان" جشنواره را به فردا و پس فردای موسیقی ایران ربط می دهد، این هم نوعی فراگیری در زمان است. آمار متقاضیان طی چندسال به لحاظ کمی بسیار گسترده شده و در عین حال، کیفیت ارائه ها و اجراها ارتقاء پیدا کرده است. این ها را می شود نشانه های نگاه فراگیر جامعه موسیقی نواحی به جشنواره تلقی نمود.
براساس اعلام روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، این هنرمند با انتقاد از عدم توجه رسانه ملی به برگزاری رویداد مهمی با عنوان جشنواره ملی موسیقی جوان اشاره کرد: صدا و سیما مشغول امور سیاسی است و از چنین رویدادهایی غفلت می کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره ای بر رشد معرفت شنیداری جامعه غفلت دارند و آنرا بعنوان یک رویداد ملی جامع، ضبط و پخش نمی کنند. اگر بخواهیم فراگیری درصورت این رویداد وقوع یابد، ضرورت دارد که رسانه ها کمک کنند. بنده اطمینان دارم محتوای جشنواره موسیقی جوان بطور کلی منش صدق دارد و درمیان هنرمندان موسیقی راه فراگیری می رود.
داوربخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان درباره تمرکز وتوجه جشنواره موسیقی جوان به نوازندگان و خوانندگان موسیقی نواحی و ایجاد انگیزه برای این نسل بواسطه توجه به موسیقی اجدادی شان بیان داشت: جشنواره ملی موسیقی جوان را متخصصان شناخته شده کشور پیش می برند و تجارب آنها تا حالا به حاشیه های سیاست زده معمول یا منافع شخصی کشیده نشده است. گاهی اهتمام شد که این جشنواره هم از محتوا تهی شود، اما تاثیر ملی و فراگیر آن و پشتیبانی موسیقی دانان برجسته همکار جشنواره، مانع این کارشده است.
او افزود: اتفاقا می خواستند بخش نواحی که مرکز و ریشه موسیقی ایران است را تعطیل کنند که سبب اعتراض شد. بخش جوان موسیقی نواحی مهم ترین امکان است تا روش شناسی و نگاه به آینده موسیقی آیینی و الحانی که میراث گذشتگان و دارایی آیندگان است در معرض تجربه جدی و مدام قرار گیرد. مسلما این جشنواره بطور کلی و دربخش نواحی یک دستاورد بزرگ به شمارمی آید.
این هنرمند در آخر درباره ارزیابی خود نسبت به دوره های گذشته و سطح آثار رسیده و شرکت کنندگان درجشنواره نیز اشاره کرد: در ابتدا، آثار رسیده به جشنواره شامل کل نواحی و سبک های مختلف و نحله های موسیقی نبود، به تبع آن ما از یک سیاق معین در اجراها برخوردار نبودیم. به مرور زمان، توجه موسیقیدانان جوان نواحی به این جشنواره جلب شد. حالا مقام یافتگی اجراها و نظام یافتگی جشنواره رو به هویدا شدن است. در آخر به اطلاع می رسانم که این جشنواره باعنوان جشنواره موسیقی ملی جوان، شاهد اجرای نونهالان، نوجوانان و حتی خردسالان هم هست.
به گزارش بازار مقاله به نقل از خبرگزاری ایرنا، پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز امسال به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می گردد.1400/06/17
12:39:26
5.0 / 5
221
تگهای خبر: استاد , پژوهش , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی