آغاز رقابت بیشتر از 305 هزار داوطلب آزمون ارشد

آغاز رقابت بیشتر از 305 هزار داوطلب آزمون ارشد دومین روز فرآیند برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از ساعت ۸ بامداد امروز پنج شنبه هفتم مرداد با شرکت تعداد ۳۰۵ هزار و ۹۱۱ داوطلب شروع شد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، بر اساس برنامه ریزی ستاد ملی مقابله با کرونا، آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ از روز گذشته چهارشنبه ۶ شروع شد و امروز پنجشنبه ۷ و فردا جمعه ۸ مرداد ماه سال ۱۴۰۰ در ۳۶۷ حوزه امتحانی و ۱۷۹ شهر در سرتاسر کشور برگزار می گردد.
بر طبق برنامه، از بامداد امروز پنج شنبه هفتم مرداد، همزمان با روز دوم برگزاری آزمون، تعداد ۳۰۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۶۳ رشته و فردا جمعه هشتم مرداد در روز سوم برگزاری آزمون، تعداد ۲۵۵ هزار و ۸۳۵ داوطلب در ۶۳ رشته امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ رقابت خواهند کرد.
در فرایند برگزاری این آزمون ۶۰۰ هزار و ۳۱۹ داوطلب در ۶ گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی به رقبت می پردازند.
در گروه آزمایشی علوم انسانی مجموعا ۴۰۸ هزار و ۷۲۲ کارت ورود به جلسه صادر گردیده است که ۲۳۴ هزار و ۹۶۰ نفر آن برای داوطلبان "زن" و مابقی برای مردان بوده است و به این ترتیب، زنان با آمار ۵۷ درصدی بیشترین داوطلبان این گروه آزمایشی محسوب می شوند.
در گروه آزمایشی علوم پایه ۳۵ هزار و ۴۴۳ دواطلب شرکت کردند که ۲۴ هزار و ۸۳ داوطلب "زن" و بقیه "مردان" هستند. در این گروه هم زنان با ۶۸ درصد بیشترین داوطلبان هستند.
در گروه آزمایشی فنی و مهندسی ۱۲۵ هزار و ۸۱۶ داوطلب شرکت داشتند که ۹۱ هزار و ۶۴۴ نفر از این داوطلبان مرد هستند یعنی مردان با ۷۳ درصد بیشترین داوطلبان و متاقضیان ر شته های فنی و مهندسی در کشور محسوب می شوند.
در گروه آزمایشی کشاورزی و منابع طبیعی ۱۴ هزار و ۶۷۲ داوطلب شرکت داشتند که ۷۸۷۵ نفر آنها زن هستند. زنان با ۵۴ درصد حضور، بیشترین داوطلبان این گروه هستند.
در گروه آزمایشی هنر هم از بین ۴۶ هزار و ۸۵۶ داوطلب، زنان با ۶۴ درصد حضور، یعنی ۳۰ هزار و ۱۵۹ داوطلب بیشترین متقاضی محسوب می شوند و در نهایت در گروه دامپزشکی ۲۵۴۵ متاقضی ورود به دانشگاه ها در آزمون شرکت می کنند که ۱۶۳۳ نفر آنها یعنی ۶۴ درصد این داوطلبان زنان هستند.
به طور کلی۶۳۴ هزار و ۵۴ داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ شرکت کردند که تعداد ۲۸۲ هزار و ۸۳۷ داوطلب (۵۳ درصد) زن و مابقی مرد هستند.
بر اساس آمار اعلام شده از جانب سازمان سنجش آموزش کشور، آمار داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در مقایسه تعداد ۴۷ هزار و ۲۳۵ داوطلب کاهش پیدا کرد.
نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه تنظیم و کارنامه کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون در دهه اول شهریورماه از راه سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند علاوه بر مشاهده کارنامه، برپایه برنامه زمانی که در دهه اول شهریورماه اعلام می شود، نسبت به مشاهده و دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی، نسبت به انتخاب حداکثر ۱۰۰ کد رشته اقدام نمایند.
گزینش اولیه و نهایی داوطلبان آزمون ارشد برپایه نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل تراز شده دوره کارشناسی با رعایت دیگر ضوابط صورت خواهد گرفت.
استخراج و اعلام لیست معرفی شدگان چند برابری رشته های خاص برای آزمون تشریحی، عملی، مصاحبه دهه دوم شهریورماه اعلام می شود. در نهایت نتایج نهایی اواخر مهر ماه بر روی خروجی سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد.
ظرفیت پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ سال قبل حدودا ۱۴۷ هزار نفر بود و حدودا ۱۳۰ هزار ظرفیت هم در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت و با عنایت به ضریب ریزش ها، پیش بینی شده سال جاری ظرفیت پذیرش داوطلب ارشد در کل زیر نظام ها حدود ۳۰۰ هزار نفر باشد و حدودا ۵۰ درصد داوطلبان پذیرش شوند.
منبع:

1400/05/07
11:44:06
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آزمون , آموزش , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی