انتشار دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰

انتشار دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰ به گزارش بازار مقاله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود که دومین شماره سالنامه مهاجرتی ایران از جانب رصدخانه مهاجرت ایران منتشر گردید.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، این سالنامه نمایانگر آخرین و به روزترین آمار و اطلاعات حوزه مهاجرت های بین المللی در ایران و جهان است و نسبت به سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ بهبودهایی دارد.

دومین سالنامه مهاجرتی در ۱۰ فصل تلاش دارد تا تصویری واضح از وضعیت ایران در مهاجرت های بین المللی و آخرین روندهای جهانی مهاجرت عرضه نماید و ذهن مخاطب را نسبت به این مساله روشن کند.
یکی از جذابیت های این کتاب وجود نمودارها و جداول مختلف در آن است که برای هر مبحث مهم به این داده ها اتکا شده است. این سالنامه به مخاطب خود برای اولین بار این امکان را می دهد تا رصد و پایش جریان های مهاجرتی در طول دو سال پی در پی در کشور را انجام دهد.
نمایش جمعیت ایرانی ها در کشورهای اصلی مقصد
البته دومین سالنامه علاوه بر جمع آوری داده و اطلاعات از منابع مختلف آماری که نشان دهنده وضعیت مهاجرتی ایرانی ها در گروه های مختلف دانشجویی، پناهجویی و اقتصادی می باشد، جمعیت ایرانی ها در کشورهای اصلی مقصد و جریان ها و کانال های مهاجرتی آنها را نشان داده است.
همینطور برای اولین بار در آن گزارشی از وضعیت مهاجرت استعدادهای برتر و مشمولین بنیاد ملی نخبگان آورده شده و روند مهاجرتی آنها را در گروه های مختلف علمی نشان داده است.
در یکی از فصل ها داده های در رابطه با بازگشت متخصصان ایرانی خارج از کشور در برنامه همکاری با متخصصان غیر مقیم و پیشران ها عرضه شده است. اتفاقی که در چند سال گذشته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با برنامه ای مدون رخ داد.
در این سالنامه جایگاه ایران در شاخصهای کلیدی مهاجرت های بین المللی با اتکا به داده های معتبر و بر مبنای شاخص ها مشخص شده است.
همینطور چکیده ای از مهم ترین گزینه های سیاستی پیش روی ایران با عنایت به روندهای آماری و چالش های مهاجرتی در حوزه های مختلف شامل جابجایی بین المللی دانشجویان، مهاجرت های کاری و اقتصادی، مهاجرت های الزامی و پناهجویی عرضه شده است.
تجزیه و تحلیل اثرات گسترش کرونا بر مهاجرت
همینطور سالنامه از گسترش ویروس کووید-۱۹ و اثری که روی بسته شدن مرزها، محدودیت در جابجایی در خیلی از کشورها و مهاجرت های بین المللی در سال ۲۰۲۰ داشت، غافل نشده است و در بخشی به این اثرات اشاره شده است و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند. اثراتی همچون تعطیلی دانشگاه ها و محدودیت جابجایی دانشجویان بین المللی، کاهش مهاجرت های اقتصادی-کاری و همینطور کاهش تعداد پناهجویان جدید در جهان.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، به طور کلی، سالنامه مهاجرتی ایران- ۱۴۰۰ شامل دو بخش اصلی است؛ بخش روند مهاجرت های بین المللی در جهان و بخش وضعیت و جایگاه ایران در مهاجرت های بین المللی. در بخش اول این اثر، به بررسی آماری روند مهاجرت های بین المللی در حوزه های مختلف جابجایی های دانشجویی، مهاجران اقتصادی- کاری و مهاجرت های اجباری-پناهجویی و همینطور مهاجرت های بازگشتی پرداخته شده است. در بخش دوم هم آمارهای در رابطه با اتباع ایرانی در جهان، شامل اتباع ایرانی حاضر در سایر کشورها، دانشجویان ایرانی در دانشگاه های کشورهای مختلف، پناهندگان و پناهجویان ایرانی در جهان و مهاجران ایرانی بازگشتی به کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.1400/05/04
10:03:36
5.0 / 5
234
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی