تولید دستگاه تشخیص آفت خرما توسط جهاددانشگاهی فارس

تولید دستگاه تشخیص آفت خرما توسط جهاددانشگاهی فارس بازار مقاله: فارس متخصصین جهاد دانشگاهی استان فارس با تلفیق علم و تجربه، برای اولین بار در کشور موفق به ساخت دستگاه تشخیص آفت خطرناک ˮسرخرطومی حنایی خرماˮ شدند.


معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان فارس سه شنبه 29 تیر در تشریح مراحل ساخت دستگاه تشخیص آفت سرخرطومی حنایی خرما، اظهار داشت: این پروژه سال ۱۳۹۹ تعریف و مطالعات پیرامون نوع زندگی سوسک و امکان سنجی تولید دستگاه انجام شد و از شروع امسال با تمام تکمیل امکان سنجی، کار ساخت مدل اولیه دستگاه شروع شد.
محمدرضا زاهدی با اعلان اینکه پس از ساخت مدل اولیه طراحی شده و آماده شدن نرم افزار، دستگاه تست و ۲ بار به روز رسانی شده است، اظهار داشت: این دستگاه برای شناسایی آفت، روی درختان نصب می شود.
به گفته زاهدی مرکز خدمات تخصصی فناوری سلامت جهاددانشگاهی استان فارس از بهمن سال ۹۸ در معاونت پژوهشی رسماً فعال گردیده است و الان در حوزه های در رابطه با حوزه مهندسی پزشکی شامل تعمیر تجهیزات پزشکی بیمارستانی و آزمایشگاهی، ارائه مشاوره فنی در زمینه تجهیزات پزشکی و ارائه راه حل برای تجهیز مراکز خدمات بهداشتی و درمانی فعالیت دارد.
زاهدی افزود: این مرکز با انعقاد قراردادها و تفاهم نامه با سازمان ها و دوایر مختلف نظیر جهاد کشاورزی و مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی، درباب برگزاری کارگاه های آموزشی و نیز تولید محصول فعالیت دارد و ساخت دستگاه شناسایی آفت سوسک سرخرطومی حنایی با همکاری سازمان جهاد کشاورزی فارس یکی از این فعالیت ها بوده است.
وی با اشاره به استقرار چند شرکت نوبنیاد در این مرکز با هدف پشتیبانی از فعالان در حوزه فناوری سلامت، اظهار داشت: غیر از ساخت دستگاه شناسایی آفت سوسک سرخرطومی حنایی، دو طرح دیگر توسط شرکت های مستقر در این مرکز به نتیجه رسیده است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی فارس درباب تولید انبوه دستگاه شناسایی سوسک سرخرطومی، بیان کرد: باتوجه به مذاکراتی که با اداره حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس انجام شد، مقرر است تولید انبوه این دستگاه با هدف استفاده در مناطق جنوبی، توسط جهاددانشگاهی فارس صورت گیرد.
مدیر اداره حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز با اعلان اینکه حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی، گیاه پزشکی و حفظ گیاهان را برعهده دارد، اظهار داشت: نظارت، بررسی، انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، پیگیری طرح ها همچون مواردی است در امتداد افزایش عملکرد محصولات زراعی و باغی انجام می شود.
حمید دبیری اضافه کرد: در محصولات زراعی و باغی عوامل خسارات زای مختلفی مانند حشرات، آفات، بیماریها و علف های هرز وجود دارند که در صورت عدم توجه و مبارزه با این آفات، بصورت میانگین بین ۳۵ تا ۴۰ درصد خسارات به باغدار و سرمایه های ملی وارد می شود.
دبیری با اشاره به جایگاه ویژه استان فارس در تولیدات زراعی و باغی، افزود: استان فارس با بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و تولید بیش از ۱۰ درصد محصولات کشاورزی کشور در تولید محصولات باغی مقام دوم و در تولید محصولات زراعی مقام اول را دارا است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس تامین مایحتاج مردم بوسیله کشاورزی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: اگر بتوانیم عوامل خسارات زا را به خوبی کنترل نماییم، می توانیم به بهبود معیشت کشاورزان و رونق بازار کمک نماییم.
دبیری افزود: باتوجه به رشد بیش از پیش علم و تکنولوژی های جدید حفظ نباتات هم برای افزایش سرعت در کار ها و بهبود عملکرد، وارد این عرصه شده پس با توجه گستردگی کشاورزی در سطح استان فارس نیاز به استفاده از فناوری دوچندان شده است.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: آفت خطرناک «سرخرطومی حنایی خرما» از سال ۱۳۶۹ وارد کشور شد و اوایل در شهر سراوان استان سیستان و بلوچستان قرار داشت که از سال ۱۳۹۶ وارد استان فارس شد.
این مقام مسئول با اعلان اینکه روش های قدیمی برای شناسایی این آفت مورد استفاده قرار می گرفت که باتوجه به وجود ۳۰ هزار هکتار نخلستان در استان فارس امکان ردیابی با دشواری همراه بود، افزود: روزانه یک فرد که آن هم بومی استان سیستان و بلوچستان بود، می توانست یک تا دو هکتار را مورد بررسی قرار دهد پس با این شرایط استفاده از تکنولوژی های جدید مورد توجه قرار گرفت.
دبیری افزود: با پیگیری های انجام شده، قرارداد ساخت دستگاه اکوستیک ضبط صدای سرخرطومی حنایی خرما برای شناسایی و ردیابی این آفت برای نخستین بار در کشور با جهاد دانشگاهی استان فارس منعقد شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس آشنایی متخصصین جهاد دانشگاهی با این آفت را قدم اول در ساخت دستگاه عنوان نمود و اظهار داشت: طی چند ماه اخیر دستگاه تولید شده که بعد از چندبار تست، نسخه نهایی مورد تایید قرار گرفته است.
دبیری با اعلان اینکه درختان در ۵ استان در کشور به این آفت آلوده است، افزود: در صورت تولید انبوه این دستگاه شاهد ریشه کن شدن این آفت در سطح کشور خواهیم بود.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، "سوسک سرخرطومی حنایی خرما" یک نوع سوسک با خرطوم بلند و اندازه ۴ سانتی متر طول است. این آفت بطور معمول بعد از جفت گیری بر روی تنه درخت تخم ریزی می کند و در نتیجه کرم بوجود آمده وارد تنه درخت شده و از آوندها تغذیه می کنند. در یک درخت آلوده تا ۹۰ قطعه کرم و لارو مشاهده شده است. درختان آلوده در مقابل باد مقاومت کمتری دارند و با یک باد نچندان تند به زمین می افتند پس در صورت عدم شناسایی دقیق و پیشگیری این آفت در نخلستان ها گرفتار مشکل خواهیم شد.
منبع:

1400/04/29
12:28:13
5.0 / 5
293
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی