چرا دیگر كار كودكان قابل قبول نیست

چرا دیگر كار كودكان قابل قبول نیست به گزارش بازار مقاله کتاب «حمایت از ممنوعیت کار کودکان در اسناد سازمان ملل متحد» به انضمام کنوانسیون پشتیبانی از حقوق کودک سازمان ملل متحد تالیف محمدمهدی سیدناصری از جانب کتاب های متمم واحد حقوق و روابط بین الملل موسسه نشر و تحقیقات ذکر منتشر گردید.به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در کتاب پشتیبانی از ممنوعیت از کار کودکان در اسناد سازمان ملل نویسنده در تلاش است تا با زبانی بسیار ساده و روان تعریفی از کودک و این که در حقوق بین الملل چه ملاکی برای کودک نامیده شدن یک فرد وجود دارد عرضه نماید و به چگونگی تعریف کار کودک از دیدگاه حقوق بین الملل و بویژه در اسناد سازمان ملل متحد بپردازد.

در بخشی از آن می خوانیم: درگذشته هیچ کس به اینکه حمایت ویژه ای را به کودکان اختصاص دهد، نمی اندیشید و کودکان همچون بزرگسالانی کوچک به حساب می آمدند. برای همین بود که به کار گماشته شدن کودکان در مشاغل دشوار هم همچنان که در آثار چارلز دیکنز نویسنده شهیر انگلیسی به چشم می خورد، در جوامع و بخصوص درکشورهای صنعتی غربی رواج داشت.

کودکانی که با این مشاغل سخت سرو کار داشتند اغلب به این علت که توانایی پشتیبانی از خویش را در مقابل کارفرمایانشان نداشتند، از شرایط کاری دشوارتر و ناعادلانه تری نسبت به بزرگسالان برخوردار بودند و صدمه های فراوانی زندگی آنان را تهدید می کرد.

کارکودک همچون مصادیق قدیمی نقض حقوق بشر است که واقعیات دردناک زندگی این افراد بی پناه باعث شد تا از دهه آخر قرن پیشین، حقوق کودک و سپس کار وی، مورد توجه جامعه بین لمللی قرار گیرد. کار کودک پدیده ای است که در جهان امروز به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست؛ به این علت که کار کودک، کودکان را از دوران کودکی خود از جایگاه انسانی آنها محروم می سازد و برای رشد فیزیکی و روانی آنها زیان آور است.

امروزه یکی از مسایل مهمی که قانون گذاران، حقوق دانان، روان شناسان و جامعه شناسان بین المللی و داخلی را مورد توجه خود قرار داده است کودکان کار و معضلات ناشی از کار کودک است. چونکه کودکان امروز امید و سرمایه ملی فردای جامعه خود هستند و چشم امید آینده یک جامعه به کودکان امروز است. کودک بعنوان یک انسان دارای حقوق اساسی و مشترک با سایر انسان ها است. حقوقی که از آنها بعنوان حقوق بشر یاد می شود.

با این وجود لزوم پشتیبانی از حقوق کودکان بنا به دلایلی همچون ناتوانی آنها در محافظت بهینه از خود، حساسیت و لطافت روحی آنها و صدمه پذیری شان دو چندان می شود. کودکان کار به کودکانی اطلاق می شود که از جانب سرپرست یا والد خود به اجبار به فعالیتی واداشته می شوند که وی را از رشد طبیعی و حتی روانی و جسمی اش باز می دارد، یا به عبارتی هر کاری که کودک به واسطه آن از تحصیل و نشاط و شادی محروم شود و با انجام کارهای نادرست به سمت و سوی بزهکاری برود در این تعریف جای می گیرد. این تعریف برگرفته از کنوانسیون بین المللی کار است. کودکان به علت لطافت روحی و ضعف جسمانی که دارند از کار کردن ممنوع هستند.

آنها در دوران کودکی باید به دنبال بازی و فعالیتهای مفید همچون مطالعه، درس خواندن، تفریح، ورزش و سرگرمی باشند. عدم توجه به کودکان می تواند بازخوردهای بسیار بدی را برای اجتماع داشته باشد. در خیلی از موارد مشاهده می شود که خیلی از کودکان کار به علت تحمل و فشار بالای کاری دست به خلاف و بزهکاری می زنند و همین کودکان هستند که به علت تحمل خشونت کاری بعدها تبدیل به بزهکارانی قوی و حرفه ای مبدل می شوند. به خاطر همین است که قانون گذاران جوامع به دنبال تدوین قوانین برای ممنوعیت کار کودکان و همینطور پشتیبانی از حقوق کودکان هستند.

کتاب پشتیبانی از ممنوعیت کار کودکان در اسناد سازمان ملل متحد تالیف محمدمهدی سیدناصری در ۳۰۰ صفحه با شمارگان هزار نسخه منتشر گردید.منبع:

1400/04/24
15:49:54
5.0 / 5
263
تگهای خبر: تحقیق , صنعت , فرم , فیزیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی