از سوی نشر مروارید به بازار آمد ؛

ایران دوران صفوی در آثار شكسپیر در قالب كتاب

ایران دوران صفوی در آثار شكسپیر در قالب كتاب کتاب «شکسپیر، ایران و شرق» با پژوهش و بررسی زندگی ویلیام شکسپیر، با نگرش سیروس غنی و ترجمه مسعور فرهمندفر، ارجاعات او به مشرق زمین در آثارش و روایت ایران آن روزگاران و فرمانروایی صفویان توسط نشر مروارید، وارد بازار کتاب شد.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیروس غنی کتاب «شکسپیر، ایران و شرق» (Shakespeare، Persia، and the East) را در سال ۲۰۰۸ به زبان انگلیسی به رشته تحریر درآورده است. در این کتاب پژوهشی نویسنده اهتمام دارد تا قسمتی از جهان بینی زمانه ویلیام شکسپیر؛ شاعر و نمایشنامه نویس شهیر انگلیسی را با بررسی ارجاعات او به مشرق زمین آشکار سازد.

مسعود فرهمندفر، مترجم و استاد دانشگاه علامه طبابایی در مقدمه این کتاب می نویسند: غنی با بررسی دقیق بافت اجتماعی و سیاسی نمایشنامه‎ های شکسپیر، سازمایه های گفتمان غالب زمانه را شناسایی می کند و بدین ترتیب خواننده را به درک ژرف تری از نمایشنامه های شکسپیر می ‍رساند.موضوع اصلی کتاب شکسپیر، ایران و شرق روایتی از چگونگی آشنایی شکسپیر با ایران آن روزگار ارائه می دهد که علاوه بر شرحی از زندگی شکسپیر تا فرمانروایی خاندان صفوی، شامل بخش هایی چون دوران تودورها در انگلستان و عصر صفوی در ایران، خلاصه ای از تاریخ ایران باستان، سیاحان و تاجران در ایران و روابط اقتصادی، ارجاعات به ایران و شرق در نمایشنامه های شکسپیر و ترجمه های فارسی از آثار شکسپیر است.

آلفرد آلوارز، نویسنده و منتقد ادبی برجسته انگلیسی، درباره کتاب «شکسپیر، ایران و شرق» گفته است: این کتاب ثمره یک عمر دلبستگی سیروس به ادبیات فارسی و ادبیات انگلیسی است که با زبانی ساده و فهم پذیر مفاهیم تازه ای را درباره توجه مردم عصر الیزابت به دیگر نقاط جهان، خصوصاً مشرق زمین، ارائه می کند و تاثیر شرق را بر تخیل بی نظیر شکسپیر هویدا می سازد.
در قسمتی از کتاب شکسپیر، ایران و شرق که روابط عمومی انتشارات مروارید در معرفی هر چه بیشتر این کتاب منتشر نموده، می خوانیم: برخی نویسندگان ایرانی و انگلیسی آنتونی شرلی را واردکننده ی اولین توپ و تفنگ جنگی به ایران دانسته اند و رابرت شرلی هفده یا هجده ساله را -که تجربه ای در جنگ آوری نداشت- مسئول سازمان دهی به ارتش ایران برای مقابله با امپراطوری عثمانی. شهرت مبالغه آمیز آنتونی شرلی نزد انگلیسی ها چنان فزونی یافته بود که در سال ۱۸۸۸، کشیش اسکات سرتی (از منطقه دینزدیل-آن-تیز) رساله ای منتشر نمود با عنوان «ویلیام شکسپیر، اهل استراتفورد-آن-ایون» و در آن ادعا کرد که نمایشنامه های ویلیام شکسپیر را آنتونی شرلی نوشته است. پژوهش های اخیر تصویری متعادل تر و دقیق تر از زندگی برادران شرلی به دست می دهد.

شکست خوردن ناوگان اسپانیایی آرمادا شور و شوقی را در جامعه انگستان به وجود آورد که سبب شد عموم مردم به انجام اعمال قهرمانانه ترغیب شوند. ماجراجویی های برادران شرلی هم در چنین آب و هوایی بود، و تعجبی نیست که داستان آنان موضوع نمایشنامه ها و شعرها و سفرنامه های آن زمان شود. اینگونه بود که ایران و خاندان صفوی وارد ادبیات انگلیسی شد.»

سیروس غنی همین طور خاطرات و یادداشت های پدرش را در سیزده جلد منتشر نمود که خلاصه ای از آن با نام Man Of Many Worlds با ترجمه پال اسپراکمن به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر گردید. او همین طور دوستدار جدی سینما بود و کتابی درباره ی فیلم های مهم تاریخ سینما به نام «فیلم های دوست داشتنی من» نوشت که در سال ۲۰۰۴ وارد بازار کتاب شد.

مشهورترین و مهم ترین اثر او کتابی است با نام «ایران و ظهور رضاخان، از برافتادن قاجار تا برآمدن پهلوی» که برمبنای اسناد به جامانده در وزارت خارجه بریتانیا نوشته شد. این کتاب با نام «ایران؛ برآمدن رضاخان، برافتادن قاجارها و نقش انگلیسی ها» با ترجمه حسن کامشاد در ایران انتشار یافته است. کامشاد درابتدای این کتاب نوشته است: منابع و مآخذی که نویسنده در این کتاب از آن بهره گرفته، اکثرا تازه و در تاریخ نگاری دوره مورد بحث در ایران بی سابقه است و ابتکار و پشتکار او را در ریشه یابی خیلی از مشکلات کشور ما در قرن بیستم باید ستود.

به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، سیروس غنی، حقوق دان و تاریخ پژوه ایرانی متولد ۲۰ آبان ۱۳۰۸ از سبزوار است. اوکه فرزند قاسم غنی بود، با انتخاب پدر بعنوان نماینده مجلس به همراه خانواده به تهران نقل مکان کرد. قاسم غنی چند دوره نماینده مجلس شورای ملی بود و در دوره پهلوی وزیر بهداری و فرهنگ شد. او همین طور سفیر ایران در مصر و ترکیه بود.

سیروس غنی تحصیل در دوره متوسطه را از تهران شروع و سپس در بیروت و لندن ادامه داد و برای تحصیلات دانشگاهی راهی آمریکا شد و بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ادبیات انگلیسی، به تحصیلات خود ادامه داد تا در نهایت در رشته دکتری حقوق از دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد.

این نویسنده که مجموعه کم نظیری از کتاب های مربوط به ایران را در بین آثار قلمی خود داشت، در کتاب ایران و غرب: کتاب شناسی انتقادی که در سال ۱۹۸۷ انتشار یافت، توصیفی از کتاب هایش ارائه می دهد. سیروس غنی روز سه شنبه، ۱۵ دی سال ۱۳۹۴ در سن ۸۶ سالگی در آمریکا درگذشت.

کتاب شکسپیر، ایران و شرق نوشته سیروس غنی و با ترجمه ای از مسعود فرهمندفر، در ۱۴۸ صفحه، در قطع رقعی و جلد شومیز از طرف انتشارات مروارید روانه بازار کتاب شد.منبع:

1400/04/24
12:14:16
5.0 / 5
272
تگهای خبر: استاد , پژوهش , دانشگاه , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی