عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

حضور در انتخابات تضمین كننده جمهوریت نظام است

حضور در انتخابات تضمین كننده جمهوریت نظام است به گزارش بازار مقاله نویسنده و منتقد و عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با اشاره بر مشارکت موثر مردم در سطوح مختلف طی ۴۲ سال قبل اظهار داشت: حضور در انتخابات، تضمین کننده جمهوریت نظام است.احمد شاکری در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: دو نکته وجود دارد. مبحث اول حضور در انتخابات و مشارکت در انتخابات است و مبحث دوم انتخاب نامزد اصلح است. بنظر می رسد مبحث اول مقدمه و زمینه ساز مبحث دوم است و به همین میزان اهمیتش از مبحث دوم بیشتر است.

به تعبیری آن چیزی که جمهوریت نظام ما را تضمین می نماید حضور در انتخابات است. و یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی همین وجه جمهوریت آن است. نظام ما نظامی در قریب ۴۲ سال قبل کاملاً برپایه انتخابات در سطوح مختلف شکل گرفته و مشارکت مردم به تعبیری در آن رکن انکار نشدنی است. ازاین رو حضور در انتخابات پاسداشت میراث همه مجاهدت های تاریخ مردمان انقلابی ما بشمار می رود.اهالی فرهنگ موتور پیش ران جامعه

این برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: نکته دیگر آن است که بحث حضور در انتخابات یک مرحله از مراحلی است که توفیق دولت آینده و بالطبع توفیق وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در تمام مراتب آنها را باعث خواهد شد. بنظر می رسد اهالی فرهنگ دراین زمینه باید حتما پیشران عموم افراد جامعه برای حضور باشکوه تر مردم پای صندوق های رای باشند.

وی اضافه کرد: همواره شاهدیم عموم مردم در در حوزه اقتصاد یا سیاست اظهارنظر می کنند ولی بنظر می رسد در بازتاب مشکلات این حوزه ها و جریان سازی برای برطرف ساختن آن اسیب ها نقش هنرمندان و اهالی فرهنگ پررنگ تر از دیگر از اقشار است. یکی از مهم ترین علل آنرا میتوان شرکت در انتخابات و امید به آینده توصیف کرد.

کسی که در انتخابات شرکت می کند معنایش آنست که من به آینده امیدوارم و اعتقاد دارم که وضعیت می تواند بهبود پیدا کند و مشکلات رفع گردد. این مقوله امید به آینده و حضور در انتخابات اساساً مقوله ای فرهنگی است و این جا گفتمان، گفتمان فرهنگ است. فرهنگ به میدان می آید و اجبار و تایید می کند مردم چه در حوزه سیاست و چه در حوزه های دیگر حرکتی داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن قلم ایران تصریح کرد: ازاین رو برای تأثیر گذاری و ارتقای مشارکت در حوزه سیاست، پایه و مایه آن ارتقاء باور و ارتقای امید در مردم است. وقوع چنین امر مهمی کار فرهنگ، فرهنگ سازان و هنرمندان است. بنابراین عرصه انتخابات عرصه ای است که بنظر می رسد هنرمندان وظیفه بسیار بیشتر و خطیری را عهده دارند.هویت جمعی را فرهنگ تربیت می کند نه اقتصاد

شاکری در پاسخ به این پرسش که بعنوان یک فعال و کُنشگر فرهنگی از رئیس دولت سیزدهم چه انتظاراتی دارد اظهار داشت: بدون شک در این میان نکاتی مطرح است. البته مع الاسف در مناظرات حوزه فرهنگ و هنر چندان مورد توجه قرار نگرفت، دیده نشد و از آن گفته نشد. اما از رئیس جمهوری انتظار می رود آن وزانت، اهمیت و جایگاه ممتاز فرهنگ را در تمامی برنامه ریزی ها در نظر داشته باشد.

وی تصریح کرد: این روزها مسائل اقتصادی به درستی بعنوان مساله ای رایج، بارز و برجسته مطرح می شود. ولی به دو دلیل بنظر می رسد فرهنگ از اولویت بالاتری برخوردارست. دلیل اول آن که در یک نگاه سیستمی اساساً این ها از هم قابل تفکیک نیستند. حوزه اقتصاد؛ حوزه اجتماع؛ حوزه سیاست و حوزه فرهنگ و هنر کاملاً به هم پیوسته هستند یعنی رئیس جمهوری که این ها را بعنوان سیستمی واحد و اجزاء سیستمی که با هم تعامل و هم افزایی دارند ببیند و برنامه جامعی نسبت به آنها نداشته و نگاه سیستمی نداشته باشد نمی تواند توفیقی داشته باشد.

نکته دوم آن که انقلاب ما بعنوان سرآغاز بزرگ ترین تحولات سیاسی در منطقه و جهان کاملاً دست مایه فرهنگی داشت. یعنی مردم به لحاظ جمعی اراده چیزی را می کنند که لزوم آن برایشان آشکار است و مردم به نحو جمعی کاری را انجام می دهند که گمان می کنند هویت جمعی شان به آن مرتبط می باشد. هویت را فرهنگ تربیت می کند اقتصاد هویت را تعریف نمی نماید. در این جنگ اقتصادی چه بخواهیم کاری ایجابی نماییم و چه بخواهیم صبر را در مردم تقویت نماییم نیازمند کار فرهنگی هستیم.تمدن عظیم انقلاب با برنامه های ویترینی محقق نمی شود

نویسنده رمان درخشان انجمن مخفی که با این اثر جایزه قلم زرین را هم دریافت کرده است با تاکید بر آنکه در زمینه هنر بنظر می رسد انتظارات از رئیس دولت باید از منزلگاه اهالی نظر دریافت شود اظهار داشت: مشکلی که در حوزه هنر و خصوصا ادبیات داریم فارغ از بحث های اجرایی، ضعف در سیاست گذاری و ضعف در راهبرد اندیشی هاست. بعنوان مثال عمیقاً در حوزه ادبیات و ادبیات داستانی که من بیشتر با آن آشنا هستم فاقد نگاه جامع، نگاه ملی و نگاه افق نگر هستیم. برنامه های ما اغلب مقطعی، موردی و ویترینی است.

شاکری در انتها اشاره کرد: این نمی تواند آینده و تمدن عظیمی که انقلاب دنبال آنست را بسازد. تحقق این نگاه جامع تنها در صورتی حاصل می شود که دولت، مدیران دولتی و در سطح عالی خود رئیس جمهوری به چنین نگاه جامعی اشراف و تاکید داشته باشد. بنظر می رسد در میان نامزدها حتما کسانی هستند که می توانند این نگاه را اجرایی کنند به شرط آنکه در تیم مشاوران خود افرادی مناسب، خبره، سهیم، بصیر و صبور آنها را یاری کنند. در این صورت بطور قطع می توانند این رسالت بزرگ را به سرانجام برسانند.
به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، نخستین میان دوره ای یازدهمین مجلس شورای اسلامی (برای ۱۱ حوزه انتخابیه؛ آستانه اشرفیه، تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، تفرش، بهار و کبودرآهنگ، گچساران و میانه و برای شش کرسی مجلس شورای اسلامی) و دومین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری (برای ۴ حوزه انتخابیه؛ تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران) برگزار می شود.
محسن رضایی میرقائد، سیدابراهیم رییسی، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، عبدالناصر همتی چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند.منبع:

1400/03/28
20:44:05
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آهنگ , پژوهش , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی