آویشن، گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی

آویشن، گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی بازار مقاله: آویشن زوفایی به عنوان دم کرده در درمان سرماخوردگی (دمنوشی با طبع گرم) و ادویه در برخی از غذاها استفاده می شود.به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، مریم مومنی، مدیر پژوهشی جهاد دانشگاهی ایلام با بیان اینکه گیاه آویشن زوفایی با نام محلی «ازبوئه» در استان ایلام متعلق به خانواده Labiateae و از جنس Thymbera با نام علمی Thymbera spicata است، اظهار داشت: این گیاه تقریباً در تمامی کشورهای شرق مدیترانه وجود دارد. آویشن زوفایی گیاهی چند ساله است که در خاک های آهکی، تپه ماهورها و مناطق آفتاب گیر و در ارتفاع 420 تا 1160 متر از سطح دریا، در مناطق مدیترانه ای و نیمه خشک می روید.

وی ضمن اشاره به اینکه دوره رویشی این گیاه از ماه های اردیبهشت تا خرداد آغاز می شود و زمان گل دهی آن، اوایل خرداد و شروع بذردهی آن تیرماه است، اضافه کرد: در استان ایلام بیشترین میزان پراکندگی این گونه مناطق تنگه بینا، چهارمله، شیرپنه، کاوران، زمیه ملکشاهی و چم آب است. کاربرد محلی آویشن زوفایی بیشتر به عنوان دم کرده در درمان سرماخوردگی (دمنوشی با طبع گرم) و به عنوان ادویه در برخی از غذاها استفاده می شود.

وی ضمن اشاره به پژوهش های انجام شده در این خصوص که اسانس این گیاه بعنوان منبع غنی از فلاونوئیدها، ترپنوئیدها و ایزوپرنوئیدها همانند کارواکرول و تیمول است، تاکید کرد: کارواکرول (Carvacrol) بعنوان ترکیب اصلی موجود در این گیاه شناسایی شده که دارای خواص بسیار قوی آنتی بیوتیکی و ضد قارچ می باشد. همینطور تیمبرا اسپیکاتا به علت خاصیت ضد قارچی که دارد، می تواند در صنایع غذایی بعنوان نگه دارنده استفاده گردد.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی ایلام، اهلی سازی این گیاه در استان ایلام توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی انجام شده است.

منبع:

1400/03/24
22:43:43
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی