دبیرخانه شهر ملی هنرهای سنتی در گیلان فعال شد

دبیرخانه شهر ملی هنرهای سنتی در گیلان فعال شد ایرنا- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از شروع فعالیت دبیرخانه شهر ملی هنرهای سنتی با محوریت رشتی دوزی در رشت آگاهی داد.


رشتی دوزی (قلاب دوزی رشت) یکی از رودوزی های سنتی ایران و از صنایع دستی گیلان است که در لیست آثار ملی ایران - میراث فرهنگی ناملموس (معنوی) به ثبت رسید و سال قبل رشت به عنوان شهر ملی رشتی دوزی معرفی گردید.
فرزاد رشیدی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: حکم فعالیت این دبیرخانه با امضای پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شهردار رشت اعطاء شد.
وی گفت: استفاده و همگرایی مدیریت شهری برای ارتقا برند رشتی دوزی رشت، استفاده از ظرفیت و منابع شهری جهت توسعه پایدار صنایع دستی با محوریت رشتی دوزی و استفاده از المان های شهری صنایع دستی، نام گذاری معابر و میادین شهری با عنوان رشتی دوزی، ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی و برگزاری نمایشگاه های سراسری صنایع دستی به طور مشترک همچون اهداف فعالیت این دبیرخانه است.
بنا به سیاست ها و اولویت های تعیین شده از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، بعد از ثبت جهانی قاسم آباد روسر با محوریت چادر شب بافی، برندسازی در سطح ملی با هدف رونق صنایع دستی در منطقه بیش از همیشه مورد اهتمام قرار گرفت و بعد از معرفی «فشتکه خمام» بعنوان روستای ملی حصیر بافی، سال قبل شهر رشت نیز به عنوان شهر ملی رشتی دوزی و چهار روستای گیلان روستای ملی اعلام شدند.
پانزدهم دی ماه ۹۹ بود که باحضور استاندار گیلان و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، مراسم اعطای گواهی نامه ثبت ملی روستاها و شهرهای صنایع دستی ایران به چهار روستا و شهر رشت توسط وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کاخ موزه نیاوران انجام شد.
در این مراسم شهر رشت بعنوان شهر ملی هنرهای سنتی ایران با محوریت رشتی دوزی، روستای ارده شهرستان رضوانشهر با محوریت شال بافی، روستای جیرده شهرستان شفت با محوریت سفالگری سنتی، روستای عنبران محله شهرستان آستارا با محوریت گلیم بافی و روستای شالما شهرستان ماسال با محوریت چوب تراشی موفق به دریافت گواهی نامه ملی شدند.1400/03/23
10:02:42
5.0 / 5
351
تگهای خبر: نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی