شنیدن ندای دوست داران طبیعت با قرارگیری شاهوار در میراث طبیعی كشور

شنیدن ندای دوست داران طبیعت با قرارگیری شاهوار در میراث طبیعی كشور به گزارش بازار مقاله قرارگیری قله شاهوار در لیست میراث طبیعی ملی کشور، مهر تاییدی بر رویکرد مثبت دولت نسبت به حفظ این اثر پرارزش و شنیدن ندای دوست داران طبیعت و محیط زیست بود.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، در هفته گذشته ثبت قله شاهوار شهرستان شاهرود در لیست میراث طبیعی ملی کشور از جانب وزیر میراث فرهنگی، گرشگری و صنایع دستی به استاندار سمنان ابلاغ گردید. اقدامی که خرسندی همه ساکنان شاهرود و بسطام بخصوص دوست داران محیط زیست و منابع طبیعی را به دنبال داشت.
کوه شاهوار با سه هزار و ۹۴۵ متر ارتفاع، در مرز بین استانهای گلستان و سمنان بلندترین قله در شرق رشته کوه البرز است. شاهوار برای اهالی شاهرود نه فقط یک کوه بلکه مهم ترین عامل برای شکل گیری حیات در این خطه است. شاهوار آب مورد نیاز برای آشامیدن و کشاورزی را در این منطقه تأمین می کند و سبب شکل گیری تمدن در دشت بسطام و شاهرود بعنوان یکی از خوش آب و هواترین بخش های استان سمنان شده است.
تلاش دوست داران و علاقه مندان به محیط زیست در این شهرستان در دهه ۹۰ به منظور حفظ این اثر طبیعی از تخریب و پیشگیری از برداشت های بی رویه معادن بخصوص معدن بوکسیت تاش در دامنه شاهوار سبب شد تا از سال قبل قرارگیری این قله در لیست میراث طبیعی ملی کشور به یکی از خواسته های مردم شاهرود تبدیل گردد. حالا هم با گذشت کمتر از یک سال این مورد تحقق یافته است.
یک فعال حوزه گردشگری در گفت و گو با ایرنا تاکید دارد که ثبت این اثر طبیعی در لیست میراث ملی کشور نشان دهنده اهمیت و منحصر به فرد بودن آن از دیدکارشناسان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. محسن شریعتی می افزاید: قله شاهوار و دامنه های پیرامونی شامل مناطق بسیار خوش آب و هوا و خوش گردشی است و مسیرهای صعود آن برای کوهنوردان و علاقه مندان به گردشگری ورزشی جذاب است.

ظرفیت های منحصر به فرد شاهوار سبب ثبت آن در لیست میراث ملی شد
شریعتی عنوان کرد: شاهوار بعنوان بلندترین قله البرز شرقی با دارا بودن مسیرهای صعود و پیمایش متنوع، پذیرای کوهنوردان سراسر کشور است.
وی ضمن اشاره به نقش کوه شاهوار در تأمین آب منطقه شمال شهرستان شاهرود خاطرنشان کرد: شاهوار از شمال با کمی فاصله به جنگل های هیرکانی می رسد و کانون آب ساز این جنگلها در محدوده خود در قسمت شمالی است و در قسمت های جنوبی و شرقی و تا حدودی هم بخش غربی بعنوان یک کانون ۲۰۰ میلیون ساله مرکز تولید آب و ایجاد یک تمدن بزرگ در دشت شاهرود و بسطام است.
این فعال گردشگری همینطور از دامنه های جنوبی شاهوار با عنوان مناطق پرظرفیت گردشگری یاد کرد و اظهار داشت: روستای نگارمن، قطار زرشک، دره اقبالیه و آبشارهای آن، آبشارهای دره اوستا که در فصل زمستان یخی هستند، آبشار ابرسج و کمی آن طرف تر منطقه فرحزاد و مجن با شاهوار مرتبط هستند.
شریعتی با تاکید بر این که این مناطق جدا از خوش آب و هوا و خوش گردش بودن از نظر تنوع گیاهی هم غنی هستند، اضافه کرد: در شاهوار چند گونه گیاهی بومی وجود دارد که مشابه آن در هیچ کجای دنیا پیدا نمی گردد و بر روی آنها هم مطالعاتی در حال انجام است.
وی افزود: از طرفی در چشمه هفت رنگ هم آب به علت خروج از مسیر کانی های متنوع، علاوه بر چند رنگ بودن و زیبایی منحصر به فرد، کاربرد درمانی هم دارد.
این فعال بخش گردشگری در ادامه به تنوع گونه های جانوری در کوه شاهوار هم اشاره و ابراز کرد: در محدوده روستای تاش و قسمت های شمالی آن، به جز منظره های چشم نواز و زیبا، امکان برگزاری تورهای حیات وحش وجود دارد چون که تنوع جانوری و حیاتی پویا دارد.

معدن بوکسیت شاهوار را از شرایط آرمانی دور کرد
شریعتی با اشاره به اینکه تنوع جانوری این منطقه به علت قرار گیری و فعالیت معدن بوکسیت از حالت آرمانی خود فاصله گرفته است، اضافه کرد: با این وجود وجود کل و بز، قوچ ومیش، خرس قهوه ای، دسته های گراز و پرندگان شکاری ظرفیت بی نظیر و بکری در حوزه گردشگری در دامنه های شاهوار بوجود آورده است.
حمیدرضا حسنی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود هم در گفتگو با ایرنا، ضمن تبریک ثبت قله شاهوار در لیست میراث طبیعی ملی کشور به دلسوزان و علاقه مندان شاهرود، عنوان کرد: دارا بودن بیشترین ارتفاع در بخش شرقی رشته کوه البرز، حیات وحش متنوع، گونه های گیاهی خاص و تأمین آب دشت بسطام و شاهرود و تغذیه سفره های زیرزمینی برای انجام کشاورزی در منطقه موهبت هایی خدایی است که در این کوه شکل گرفته ست.

شاهوار میزبان جشنواره های گردشگری می شود
حسنی از برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره گردشگری در شاهوار بعد از آخر کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: اولین جشنواره گردشگری سفر به دامنه های شاهوار بعد از عادی شدن شرایط کرونایی در شاهرود برگزار می گردد تا بتوان برای شناساندن بیشتر از پیش ظرفیت های گردشگری این منطقه به هموطنان گام برداشت.

ضوابط خاص بر قله و حریم اثر ثبتی حاکم می شود
وی با تکیه بر این که باید ظرفیت های طبیعی و مناظر زیبای این کوهستان را برای آیندگان حفظ کرد، اضافه کرد: ثبت ملی سبب می شود ضوابطی بر قله و هم مناطق پایین دست حریم اثر ثبتی حاکم شود و اجازه بهره برداری بیش از اندازه به بهره برداران بخش معدنی هم داده نشود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود با تاکید بر لزوم محدودکردن بهره برداری معادن در کوه شاهوار ابراز کرد: زمانی که فعالیتهای مخرب در شاهوار رخ ندهد و محیط زیست و حیات وحش منطقه در معرض صدمه قرار نگیرد میتوان میزبان دوستداران طبیعت، کوهنوردان وگردشگران بسیاری برای بازدید از این اثر طبیعی ملی بود.
با ثبت این اثر طبیعی پرارزش وقت آن رسیده است که با برنامه ریزی صحیح از این فرصت به وجود آمده بیشترین بهره را برد و برای رونق صنعت توریسم در کنار دور نگه داشتن شاهوار از تخریب گام برداشت.
چند روز پیش بر مبنای ابلاغ علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور این اثر پرارزش به شماره ۸۸۵ در لیست میراث طبیعی ملی کشور جای گرفت و نامه ثبت آن هم خطاب به علیرضا آشناگر استاندار سمنان ارسال شد.منبع:

1400/03/09
10:06:01
5.0 / 5
824
تگهای خبر: جشنواره , صنعت , كارشناس , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی